Chýnovská jeskyně patří státu, zní verdikt soudu

Chýnovská jeskyně na Táborsku nebude vydána majitelům pozemků, pod nimiž leží. Rozhodl o tom Krajský soud v Českých Budějovicích. Průlomový verdikt je klíčový v tom, že nabízí návod, jak rozhodovat další podobné pře: ve hře je spor o vydání Punkevních jeskyní v Moravském krasu, nejnavštěvovanějších jeskyní v tuzemsku. Na Punkevní a sousední Kateřinskou jeskyni si dělá nárok rodina Salmů, které kdysi patřilo celé rozsáhlé okolní panství.

"Toto soudní rozhodnutí se může promítnout i do sporů o jeskyně v Moravském krasu, situace je podobná," řekl Jaroslav Hromas, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny, která se o veřejnosti přístupné jeskyně v tuzemsku stará.

Přestože pozemky nad Chýnovskými jeskyněmi byly vydány již v roce 1995, nedokázaly soudy až do současnosti rozhodnout, komu patří "dutiny" pod nimi.

Teprve nyní soud konstatoval, že jeskyně nesdílí právní režim s pozemkem, jinými slovy, že jeskyně na rozdíl od pozemků zůstává státu. Ani to však ještě nemusí být definitivní: "Obrátíme se na Ústavní soud, náš rod pracoval na zpřístupnění jeskyní osmadevadesát let," řekla Jana Horová, dcera posledního majitele Chýnovské jeskyně Václava Rothbauera.

Soud se ve své argumentaci opřel o stanovisko, že jeskyně jsou součástí vyhrazeného ložiska nerostů a vyhrazený nerost podle zákona patří státu, a nikoli majitelům pozemku nad ním. Vyhrazené ložisko nerostů podle soudu obsahuje dutiny - tedy jeskyně, které není možné vydělit.

"O tomto verdiktu zatím nevím, ale my se budeme snažit jeskyně získat, samozřejmě jsme závislí na úřadech a soudech," řekla včera dcera posledního majitele panství rodiny Salmů Marie Elizabeth Salm-Reifferscheidtová.

Punkevní jeskyně začala již před první světovou válkou zpřístupňovat akciová společnost, v níž měla podíl i rodina Salmů. Na zpřístupňování se však finančně podílelo více lidí, včetně sponzorů. Podle Salm-Reifferscheidtové měla její rodina ve společnosti jedenapadesátiprocentní podíl.

Jenže s úpravami Punkevních jeskyní, které jsou obrovským turistickým lákadlem, se pokračovalo i v době, kdy byly státním vlastnictvím. "Při rekonstrukci tam stát investoval několik milionů korun.

Pokud by se na podzemí mělo z právního hlediska hledět jako na pozemek na povrchu, tak potom by se k jeskyním přistupovalo jako k pozemku, na kterém je stavba. Taková restituce by se neměla vracet," uvedl Jaroslav Hromas.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video