Koaliční poslanci odhlasovali balík reformních zákonů za 35 minut.

Koaliční poslanci odhlasovali balík reformních zákonů za 35 minut. | foto: Petr Topič, MAFRA

Chyby úředníků bude i nadále platit stát, poslanci zamítli změnu zákona

  • 63
Poslanci smetli ze stolu novelu zákona, která měla změnit odpovědnost úředníků a politiků za jejich chyby. Zatímco nyní po nich stát škody vymáhat nemusí, novela mu to měla přikázat. TOP 09 se zlobí, že změnu "zařízly" ODS a ČSSD.

"Poslanecká sněmovna zamítla návrh zákona, který by stanovil odpovědnost za vlastní rozhodnutí státních úředníků. Ti tak nadále zůstávají nepostihnutelní za své chyby, a to díky hlasům ODS a ČSSD. Komunisté se hlasování zdrželi," oznámila bezprostředně po hlasování v tiskové zprávě TOP 09.

Poslanci TOP 09 novelu iniciovali, ve středu ale neprošla ve Sněmovně závěrečným třetím čtením. Pro její zamítnutí hlasovalo 71 zákonodárců ze 167 přítomných. Novelu kromě TOP 09 podpořily i Věci veřejné, pět nezařazených poslanců a po dvou poslancích z ČSSD a ODS.

Středa ve Sněmovně

Středeční jednání poslanců přineslo také závěrečné schvalování novely, která umožní zpravodajským službám přístup k údajům podléhajícím bankovnímu tajemství. Budou to moci udělat pouze při podezření na financování terorismu a pouze na základě povolení soudu (více o podmínkách prolomení bankovního tajemství čtěte zde).

Do Senátu poslanci posílají také novelu, podle níž by mohl stát zabavit zvířata lidem, kteří je týrají, nebo zakázat krutým chovatelům jejich další držení. Z předlohy vypadlo sporné stanovení umožňující policistům vstup do bytu kvůli podezření na týrání zvířete (více o tom zde). Poslanci soudí, že by se mohlo jednat o porušení domovní svobody.

Do Senátu míří také novela, podle níž by prohřešky v rybářství měly řešit a pokutovat pouze obecní úřady s rozšířenou působností. Nyní část deliktů musí projednávat krajské úřady. To se jim ale nelíbí a pravomoc chtějí delegovat na obce, jejich asociace s tím ale nesouhlasí (více o změnách v trestání rybářů čtěte zde).

Sněmovnou prošla i ústavní novela, která drobně mění českou hranici s Rakouskem na jižní Moravě. Konkrétně se týká území u Břeclavi a Lanžhotu. Důvodem jsou protipovodňová a vodohospodářská opatření (více o změně hranice zde).

Naopak o zhruba 20 bodech zákonodárci ve středu vůbec nejednali, vrátí se k nim na červnové schůzi. Mezi vyřazeními body je také zákon o legalizaci konopí pro léčebné účely nebo vládní návrh zákona o celostátním referendu.

Zdroj: ČTK

Poslanec ODS Jiří Šulc v rozpravě k novele řekl, že je potřeba ji zamítnout a vyčkat na vládní úpravu zákonů. "Nahrazení slov v této novele je hodně malá úprava, která neřeší problém odpovědnosti úředníků, a já tady v tom věřím vládě České republiky, která nám dala stanovisko, že v připomínkovém řízení už dnes je obdobný návrh, avšak návrh komplexnější," řekl Šulc.

"Není to tak jednoduché, jak to vypadá," odmítl pro novelu hlasovat poslanec za ČSSD Jeroným Tejc. "Tohle nevyřeší ten zákon, který tady je předkládán, to vyřeší zákon o státní službě," dodal v rozpravě Tejc.

Poslanecká novela nahradila v části zákona o vymáhání škod státem slovo "může" slovy "je povinen". Navíc prodloužila roční lhůtu pro vymáhání škody na tři roky ode dne zaplacení škody. Poslanci navíc chtěli, aby škody platili i soudci či státní zástupci. Novela také navrhuje, aby škody nebyly vymáhány, pokud by šlo o "tvrdý a nepřiměřený postup" nebo pokud existuje rozdílný právní výklad.

"Škody vzniklé z chyb úředníků tak budou dále hrazeny z veřejných rozpočtů,“ komentoval výsledek hlasování Stanislav Polčák, jeden z předkladatelů novely. TOP 09 již avizovala, že změnu zákona v budoucnu předloží znovu.

Vymáhání škod po úřednících umožňuje už nyní zákon o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem. Pro stát ovšem není povinné, takže v praxi často nefunguje. Navíc zákon nyní umožňuje vymáhat po viníkovi maximálně čtyřapůlnásobek platu. Chyby úředníků a politiků přitom stát ročně stojí desítky milionů korun. Navíc počty žádostí a žalob, kterými se lidé domáhají odškodnění za chyby úřadů, v Česku každým rokem rostou (více o nevymáhání škod po úřednících čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video