Proti břišnímu tyfu se očkuje jednou za tři roky. Stačí jedna očkovací dávka. Ta není běžně hrazena ze zdravotního pojištění. Ilustrančí foto

Proti břišnímu tyfu se očkuje jednou za tři roky. Stačí jedna očkovací dávka. Ta není běžně hrazena ze zdravotního pojištění. Ilustrančí foto | foto: Profimedia.cz

V Česku chybí vakcína proti břišnímu tyfu, vypisují se na ni pořadníky

  • 21
Cestování za exotikou komplikuje nedostatek vakcín proti břišnímu tyfu. Jeden výrobce už měsíce vakcínu do ČR nedodává, druhý letos dvakrát přerušil dodávky. Vakcína se proto do Česka dostává jen nárazově a v různém počtu balení. Část očkovacích center na ni zavádí pořadníky, nebo se ji snaží dovézt ze zahraničí.

Například v pražské Nemocnici Na Bulovce posledních devět vakcín spotřebovali před pár dny. Žádné aktuálně nemá ani osmnáct očkovacích centrem soukromé firmy Avenier. "Tyto vakcíny nejsou a budou dodány nejspíš až v lednu. Kolik a kdy dorazí, ale přesně nevíme. Jsme proto schopni je poskytnout jen těm, kteří se na očkování už objednali v minulosti," popsal lékař Rastislav Maďar, který je odborným garantem pro očkovací centra Avenieru.

Břišní tyfus

Břišní tyfus je závažné infekční onemocnění, které způsobuje bakterie Salmonella enterica typhi. Do těla se dostává s jídlem, vodou, z rukou nebo infikovaných předmětů. Projevuje se horečkou, únavou, kašlem, bolestmi hlavy a břicha, případné krvácením z nosu. Průvodním jevem mohou být zvětšená játra, slezina, zácpa či průjem a vyrážka na kůži. Podle statistik Státního zdravotního ústavu letos zatím v Česku nebyl zaznamenán případ onemocnění břišním tyfem. Loni byly dva a v roce 2006 jich bylo devět.

Například v pondělí se do jednoho z center přišel naočkovat partnerský pár, objednaný na vakcínu byl ale jen muž. "Vakcíny se proto vzdal ve prospěch své přítelkyně," popsal Maďar. Očkovací centra zájemce zapisují do pořadníku. "Když se vakcína objeví, telefonujeme jim," vysvětlil Maďar s tím, že na čekacích listinách 18 center je nyní dohromady více než sto lidí.

Před Vánoci je přitom vakcína žádanější než jindy. "V listopadu v subtropech na severní polokouli začíná takzvaná suchá sezóna, lidé tam proto více cestují," říká Maďar. "Výpadky některých vakcín se občas dějí, letos je ale situace nejhorší. S dodávkami bojujeme už měsíce," dodal.

Jedno z očkovacích center, kde vakcíny nehrazené ze zdravotního pojištění zatím jsou dostupné, je v Chebu. "Na začátku letošního roku byl poměrně velký výpadek v této očkovací látce, s velkým úsilím jsme proto 50 dávek sehnali v Bratislavě. Hned potom jsme si udělali její velkou zásobu pro případ, že by byl opět nedostatek. A to se také později stalo," uvedl za očkovací centrum ImunoSantana lékař Pavel Štál.

Podle něj lékaři denně naočkují dva až tři lidi proti břišnímu tyfu. Někteří kvůli tomu přijeli ze středních nebo jižních Čech. "K nám jezdí lidé z Prachatic, Českých Budějovic, Plzně, Prahy nebo Berouna, protože nikde jinde očkování nedostali," popsal Štál.

Vakcíny do Česka putují nárazově a jen od jedné firmy

Podle údajů Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) na český trh vakcíny dodávaly dvě firmy. Dodávky vakcíny Typherix od GlaxoSmithKline ale byly přerušeny loni a firma je dosud neobnovila.

Mluvčí české pobočky firmy Jakub Hofmann iDNES.cz sdělil, že dodávky by měly být obnoveny od čtvrtého čtvrtletí příštího roku. Firma podle něj do ČR vakcínu přestala dovážet, protože nestíhá výrobu a upřednostnila jiné země.

"GSK momentálně nedisponuje dostatečnou výrobní kapacitou pro očkovací látku TypherixTM k pokrytí celosvětové poptávky po vakcíně proti břišnímu tyfu a muselo udělat rozhodnutí na základě nejvyšší medicínské potřeby, které země dodávky obdrží. Prioritu mají země, které jsou ve vyšším riziku nákazou břišním tyfem," vysvětlil Hofmann.

Jedinou vakcínou, kterou se v Česku smí očkovat, tak zůstala Typhim VI od firmy Sanofi-Aventis. Ta dodávky do Česka letos přerušila už dvakrát. Podle mluvčí SÚKL Lucie Šustkové nyní firma vakcínu na trh dodává. Jak vyplývá z počtu balení i vyjádření očkovacích center, dodávky jsou ale nárazové a nikdo předem neví, kolik budou obsahovat balení.

Například v únoru firma do Česka dodala devět balení, v srpnu jen 28. Naopak v říjnu to podle čísel SÚKL už bylo 3 056 balení.

Mlučí české pobočky firmy Sanofi Dana Pavlousková uvedla, že od začátku letošního roku na český trh putovalo již 20 tisíc vakcín Typhim VI. "Vzhledem k dlouhému výrobnímu cyklu biologických produktů (6 až 12 měsíců) může nastat přechodný problém nedostatečného zásobování," popsala Pavlousková s tím, že cílem firmy je udělat vše pro to, aby byla poptávka českého trhu uspokojena "s ohledem na náš závazek k veřejnému zdraví".

Očkování není povinné, do ciziny bez něj můžete

Do exotických zemí lidé mohou vycestovat bez očkování proti břišnímu tyfu. Na rozdíl třeba od žluté zimnice není povinné. Lékaři to však nedoporučují. Pokud se lidé rozhodnout neočkovat, nebo vakcínu neseženou, mají podle Maďara dodržovat při hygieně a stravování některé zásady.

"Doporučujeme, aby ze začátku užívali probiotika, hlídali si původ nápojů a vyhýbali se tepelně neupraveným jídlům - žádná syrová listová zelenina, krémy, majonézy," popsal lékař s tím, že lidé by se měli zajímat, pokud to jde, také o zázemí restaurace, které může vypadat na rozdíl od jídelen katastrofálně. V největším riziku jsou podle něj individuální cestovatelé, kteří vyrážejí na vlastní pěst a stravují se například v pouličních stáncích.

Očkování proti břišnímu tyfu patří společně se žloutenkami k tomu základnímu, co lidem lékaři doporučují před cestami do zemí druhého a třetího světa. Tedy Asie, Afriky nebo Jižní Ameriky. Výjimkou je Japonsko, naopak v Dubaji jej lékaři doporučují.

Proti břišnímu tyfu se očkuje injekčně a stačí jen jedna vakcína. Tu zdravotní pojišťovny běžně neproplácejí a cestovatele vyjde zhruba na 600 až 800 korun. U některých zdravotních pojišťoven ji mohou zahrnout do bonusů na očkování.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video