Chyba stála Američany tři životy

  • 78
Třetí voják zemřel poté, co americká bomba minula v Afghánistánu svůj cíl. Při explozi bylo dalších devatenáct mužů zraněno. Ministerstvo obrany USA upřesnilo, že o život přišlo také pět afgánských vojáků bojujících proti Talibanu. Při bombardování byl podle nejmenovaného představitele resortu zraněn i paštunský vůdce Hamíd Karzáí. Ten byl jmenován předsedou budoucí prozatimní afgánské vlády. Karzáí sám však tutu informaci popřel.

"Slyšeli jste někdy mluvit zraněného člověka tak, jako mluvím já?" zeptal se Karzáí v interview pro britskou televizi Channel 4. "Nic se nestalo, všechno je kolem mne v klidu, jsem asi 20 kilometrů od Kandaháru," dodal.

Nejmenovaný představitel Pentagonu přitom agentuře AFP tvrdil, že Karzáí utrpěl odřeniny a pohmožděniny, způsobené troskami, a ne přímo bombou.

Mluvčí Pentagonu Victoria Clarková nato reagovala slovy:  "Karzáí je doma a zdá se, že se mu vede dobře." (O složení vlády více ZDE.)

Americký bombardér B-52 minul cíl při náletu u jihoafghánského Kandaháru. Američtí vojáci byli zasaženi elektronicky naváděnou bombou o váze 900 kilogramů, kterou svrhl bombardér ráno místního času.

Incident se stal severně od města Kandaháru, který je posledním opěrným bojem Talibanu, řekl mluvčí Pentagonu Dave Lapan s tím, že událost se vyšetřuje.

Bin Ládin v obklíčení
Afghánské protitalibanské síly už obsadily polovinu oblasti, kde leží podzemní pevnostní systém Tora Bora na východě země. Zde se údajně skrývá bin Ládin se stovkami bojovníků Talibanu a Al-Kajdy. Hadží Muhammad Zaman, který je vojenským velitelem v Dželálábádu, v úterý řekl, že na obklíčení pevnosti je třeba 4000 bojovníků. Udeřit by prý mohli za dva až tři dny.

Afghánistán stvrdil dohodu o vládě

Americké bombardéry B-52 pokračují v útocích na pozice Talibanu v Kandaháru. Opoziční síly se dokonce stáhly z části kanadahárského letiště, aby se vyhnuly leteckému bombardování pozic talibanských milicionářů, kteří letiště urputně brání.

Opoziční předák Hamíd Karzáí, který byl na konferenci v Petersbergu u Bonnu zvolen šéfem prozatímní vlády v Afghánistánu, řekl, že s Talibanem vyjednává o kapitulaci. "Někteří talibanští činitelé nás kontaktují. Snažíme se jim dát tolik času, kolik je možné. Chceme zabránit krveprolití. Civilisté by neměli trpět," prohlásil Karzáí.

Veteráni bojů proti sovětské okupaci vyzvali Taliban, aby se také vzdal provincie Hílmand, která sousedí s provincií Kandahár. Pohrozili ofenzívou.

Egypťan Ajmán Zavahrí, považovaný za muže číslo dvě Al-Kajdy, byl v pondělí zraněn při náletu amerických letadel. Řekl to vojenský velitel Dželálábádu Zaman. Podle něho není ani vyloučeno, že Zavahrí je mrtev. Nedávno byl u Kábulu zabit Muhammad Atíf, bin Ládinův nástupce.

ÚTERÝ
Afghánská opozice začala s obkličováním komplexu Tora Bora. Urputná bitva se sváděla o Kandahár, poslední baštu Talibanu na jihu země. Podle opozice jde doslova o boj muže proti muži.

Opozici v útocích vydatně podporují americké letouny.

Podle amerického kontraadmirála Stufflebeema se Taliban také vytrvale brání v nejméně čtyřech ohniscích odporu na severu Afghánistánu - dvou východně od Mazáre Šarífu a dvou západně od tohoto města. V provincii Balch je obklíčeno 2000 bojovníků Talibanu a Al-Kajdy, kteří vyjednávají o kapitulaci.

Bin Ládinova jaderná hrozba je reálná
Bin Ládin může být výrobě jaderné zbraně blíž, než se dosud myslelo. Píše to The Washington Post. Podle listu by bomba teroristů mohla vypadat jako běžná výbušnina, obsahovala by však vysoce radioaktivní materiál, například palivový článek používaný v jaderných reaktorech. Nákresy právě takové bomby se podařilo objevit minulý měsíc v nejmenovaném zařízení Al-Kajdy.

Americké pumy zabily civilisty
Američané intenzivně bombardovali komplex Tora Bora a další cíle na východě Afghánistánu už v pondělí. Podle afghánských úřadů americké pumy zasáhly některé vesnice a zabily desítky civilistů. Americký kontradmirál John Stufflebeem to popřel. Tvrdí, že byly zasaženy všechny zaměřené cíle.

USA sypou pumy na bin Ládinův kryt

Podle agentury AP ale novináři navštívili jednu vesnici, kde uviděli devět kráterů vyhloubených vybuchlými pumami. Na svazích dvou kopců ležely trosky domů s rozházenými dětskými botami, mrtvými kravami a ovcemi a zbytky americké bomby typu Mk83.

Talibanské špičky prchají do Pákistánu
Dvanáct vysoce postavených činitelů Talibanu uprchlo do sousedního Pákistánu. Napsal to britský deník The Times s tím, že mají za cíl vytvořit umírněnou politickou organizaci, která by se podílela na poválečném uspořádání Afghánistánu. Přeběhlíci se domnívají, že Taliban by se měl v Kandaháru vzdát a začít jednat o míru.

Mezi uprchlíky je bývalý guvernér provincie Nangarhár Abdul Kádir, který byl považován za muže číslo tři v mocenské hierarchii Talibanu. Doprovázejí ho talibanský ministr školství Ámir Chán Mutakí a ministr pověřený zahraničními záležitostmi Abdul Rahmán Záhid.

Američané odhalili v řadách Talibanu tři krajany
V Afghánistánu už byli zajati tři lidé, kteří bojovali po boku Talibanu a tvrdí, že jsou Američané. Uvedl to vysoký americký vojenský představitel, který si nepřál být jmenován.

Mladý Američan se přidal k Talibanu

Jedním ze zajatých je dvacetiletý John Walker, jehož zadrželi členové amerických speciálních jednotek po vzpouře vězňů v pevnosti u Mazáre Šarífu na severu země. Další dva, kteří tvrdí, že jsou Američané, zadržují vojáci afghánského Severního spojenectví.

Americké vrtulníky CH-53 startují k akci ze základny na jihu Afghánistánu, 5. prosince 2001

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video