Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Chvalovský smí do Švýcarska

  18:18aktualizováno  18:18
Bývalý fotbalový boss František Chvalovský může vycestovat do Švýcarska, aby se zúčastnil rozhodčího soudu. Během arbitrážního řízení v Luganu může získat dvě miliardy korun. Chvalovský žádal o měsíční pobyt, ale vrchní státní zastupitelství mu umožnilo vycestovat jen na šest dní - od 17. do 22. února. Žalobce se nedomnívá, že se bývalý předseda Českomoravského fotbalovému svazu pokusí uprchnout.

"Pokud se 22. února nevrátí, budeme to brát jako porušení povinností, které mu byly stanoveny, a hrozilo by mu propadnutí kauce a opětovné vzetí do vazby," řekl žalobce František Fíla.

V arbitrážním řízení se bývalý fotbalový boss od Československé obchodní banky, Investiční a Poštovní banky a Plzeňského Prazdroje domáhá dvou miliard korun. Chvalovský je se svými pěti společníky stíhán pro podezření, že Komerční banku ošidili zhruba o 1,5 miliardy korun. V případě, že Chvalovský v arbitráži uspěje, mohl by tedy Komerční bance vrátit peníze, o které ji údajně připravil.
Více v článku Chvalovský zase miliardářem?.

Svoboda za 15 milionů korun
Bývalý fotbalový boss František Chvalovský opustil na kauci 15 milionů korun vazbu 28. prosince 2001. V cele strávil téměř deset měsíců. Spolu s dalšími pěti lidmi je obviněn z podvodu za 1,4 miliardy korun, o které měli připravit Komerční banku.

Propuštění Chvalovského

fotogalerie

videoreportáž

Ve vazbě byl od 16. března kvůli obavám z maření vyšetřování a ovlivňování svědků. Existovalo také podezření, že by mohl uprchnout. Před polednem odjel pro svého klienta do pražské pankrácké vazební věznice jeho právní zástupce Karel Brückler. Věznici opustili ve 13 hodin.

Chvalovský: Vazba byla ztráta času
K Brücklerovu automobilu se Chvalovský prodral hloučkem novinářů. Na jejich dotazy ale odmítl odpovědět. Řekl jen, že se těší na rodinu a že dobu strávenou na cele považuje za ztrátu času. Podrobnější otázky je médiím ochoten zodpovědět asi za 10 až 14 dní. Do té doby má totiž absolvovat ještě jeden výslech.

Sedmačtyřicetiletý Chvalovský je podezřelý z úvěrového podvodu. Komerční banku připravil podle obvinění o 1,4 miliardy korun. Podle policie Chvalovský zneužil nesplácené úvěry na jiné než ve smlouvách dohodnuté účely. Podle informací banky odteklo značné množství majetku do zahraničí.

FRANTIŠEK CHVALOVSKÝ

Sedmačtyřicetiletý Chvalovský je absolventem Vysoké školy ekonomické, oboru zahraniční obchod. Zlomový moment v jeho kariéře nastal v lednu 1990, kdy byl jako neznámý funkcionář a fotbalový brankář z Blšan zvolen předsedou nově vzniklého Českého fotbalového svazu. Po roční existenci se tato organizace přeměnila ve svaz Českomoravský. Z funkce předsedy ho odvolala červnová valná hromada svazu.
Od roku 1996 je Chvalovský také členem exekutivy Evropského fotbalového svazu (UEFA), v němž mu funkční období končí v roce 2002.

Obvodní soud pro Prahu 1 krátce před Vánocemi rozhodl, že vzhledem k pokročilému stadiu vyšetřování už u Chavlovského ovlivňování svědků nehrozí. Soud ale ponechal jako vazební důvod nebezpečí z útěku. Podle zákona lze vazbu kvůli obavě z útěku nahradit kaucí. Státní zástupce František Fíla řekl, že kauci 15 milionů považuje za dostatečnou záruku, že se Chvalovský nepokusí o útěk.

Jde o nejvyšší kaukci, kterou letos český soud vyměřil. Například od bývalého tenisty Milana Šrejbera požadoval jen pět milionů.

Policie zatkla Chvalovského poprvé letos 27. února na pražském letišti před jeho odletem do makedonské Skopje na zápas české fotbalové reprezentace. Ale už 1. března ho soudce Obvodního soudu pro Prahu 1 propustil na svobodu a přijal od něj kauci deset milionů. O dva týdny později putoval Chvalovský do vazby znovu.

Trestní stíhání se rozběhne v lednu
Policie začne už v lednu trestně stíhat v souvislosti s Chvalovského případem šest bývalých manažerů Komerční banky. Jsou podezřelí, že jeho firmám umožnili, aby si z banky braly úvěry. Krátce před Vánocemi vyšetřovatel obvinil z úvěrového podvodu kvůli Chvalovského transakcím bývalou ředitelku odboru financování obchodů Komerční banky Jiřinu Kaplanovou.

Podle žalobce se případ Chvalovského rozdělí na dvě kauzy, které chce obžaloba soudu předložit samostatně. Jedna bude zahrnovat obžalobu Chvalovského a lidí spojených s jeho firmami, druhá obžalobu Kaplanové a šesti pracovníků banky. To proto, aby případ Chvalovský a spol. mohl být rychle dokončen, vysvětlil žalobce.
 
Chvalovský byl odvolán z funkce předsedy na červnové valné hromadě Českomoravského fotbalového svazu. Zůstává však členem výkonného výboru Evropské fotbalové unie.

Zastupitelství zajistilo asi třetinu Chvalovského majetku
Pražské vrchní státní zastupitelství zajistilo už zhruba třetinu majetku Františka Chvalovského. Kromě majetku, který měl bývalý fotbalový boss v České republice, bylo odhaleno a zmrazeno také jeho konto ve Švýcarsku.

Chavlovský je spolu s dalšími pěti lidmi obviněn z podvodu za 1,4 miliardy korun. Od března byl ve vazbě. Důvodem byla obava, že by mohl mařit vyšetřování a ovlivňovat svědky. Existovalo také podezření, že by se mohl uprchnout.

Peníze měly sloužit k nákupu zemědělských komodit, zejména masa, ale Chvalovský je použil například na splácení svých dřívějších dluhů.

Přesuny majetků do ciziny se měly udát především v letech 1998 a 1999. Část je převedena také na příbuzné obviněných. Majetek, který je napsán na jméno rodinného příslušníka, může zastupitelství zajistit až tehdy, když má důkazy, že skutečně pochází od obviněného, což vyžaduje delší vyšetřování.

Chvalovského konto ve Švýcarsku zamrzlo
Pražské vrchní státní zastupitelství v červenci zajistilo už zhruba třetinu majetku Františka Chvalovského. Kromě majetku, který měl v Česku, bylo odhaleno a zmrazeno také jeho konto ve Švýcarsku.

Chvalovskému hrozilo prodloužení vazby

Žalobce František Fíla tehdy potvrdil, že pátrání po Chvalovského majetku se přesunulo do zahraničí. "Vše, co bylo možné zajistit v České republice, již bylo zajištěno. Nyní se pokoušíme cestou mezinárodní právní pomoci dohledat v cizině jeho další majetek," vysvětlil Fíla.

Zároveň bylo v souvislosti s vyšetřováním Chvalovského kauzy v Německu, Švýcarsku, Dánsku a Rakousku vyslechnuto pět lidí. "Jde o zástupce společností, se kterými Chvalovského firmy obchodovaly," upřesnil státní zástupce. V zahraničí jsou naplánovány ještě výslechy zhruba dalších čtyř svědků.

Zabavena jsou auta, pozemky i peníze
Zajištěný majetek zahrnuje zhruba deset luxusních automobilů, sérii lukrativních pozemků a dalších nemovitostí, konta v peněžních ústavech, cenné papíry uložené u bank a majetkové podíly v různých firmách.

Chvalovský a jeho spoluobvinění nesmějí zajištěný majetek prodávat, pronajímat, dávat do zástavy či jinak převádět na někoho jiného. Konta v bankách byla na příkaz žalobce zmrazena, takže z nich nelze vybírat peníze.

Podle důvěryhodného zdroje ČTK se zastupitelství zatím nepodařilo zajistit Chvalovského luxusní vilu v Praze 6 na Bílé hoře. Dům je totiž napsán na jméno jeho dcery. Vlastnictví, vedené pod jménem rodinného příslušníka, zastupitelství může zajistit jen když má důkazy, že skutečně pochází od obviněného.

Vrchní státní zastupitelství vydalo sérii příkazů k zajištění majetku Chvalovského a dalších pěti lidí v půli května. Obhájci Chvalovského a jeho spoluobviněných podali proti rozhodnutí vrchního státního zastupitelství stížnost. Ta však nemá odkladný účinek na vyhlášení exekuce.

O exekuci požádala Komerční banka
O exekuci majetku požádala koncem dubna Komerční banka, které skupina firem napojených na Chvalovského podnikatelskou skupinu ČAS/Satrapa dluží zhruba 2,4 miliardy korun.

Podle Chvalovského právního zástupce Karla Brücklera však rozhodnutí státního zastupitelství není přímým důsledkem kroku banky, i když případný výnos by byl použit na uspokojení jejích nároků.

Dům Františka Chvalovského

Před polednem odjel pro svého klienta do pražské pankrácké vazební věznice jeho právní zástupce Karel Brückler. Věznici opustili ve 13 hodin, 28. prosince 2001

K Brücklerovu automobilu se Chvalovský prodral hloučkem novinářů. Na jejich dotazy ale odmítl odpovědět. Řekl jen, že se těší na rodinu a že dobu strávenou na cele považuje za ztrátu času. Podrobnější otázky je médiím ochoten zodpovědět asi za 10 až 14 dní. Do té doby má totiž absolvovat ještě jeden výslech, 28. prosince 2001

Sedmačtyřicetiletý František Chvalovský je podezřelý z úvěrového podvodu. Komerční banku připravil podle obvinění o 1,4 miliardy korun. Podle policie Chvalovský zneužil nesplácené úvěry na jiné než ve smlouvách dohodnuté účely. Podle informací banky odteklo značné množství majetku do zahraničí, 28. prosince 2001

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Europoslanec za KSČM Vladimír Remek, první československý kosmonaut, sleduje
Remek na konci roku opustí funkci velvyslance v Rusku

Český velvyslanec v Rusku Vladimír Remek k závěru roku skončí ve své funkci. V pondělí to potvrdilo ministerstvo zahraničí. Podle týdeníku Respekt Remek...  celý článek

Chřipka (ilustrační foto)
Neschopenek přibylo. Nejvíc marodů na pochůzkách kontrola načapala v Praze

Pražané stůňou v průměru o několik dní kratší dobu než lidé v jiných regionech. O to častěji se ale proviní tím, že tráví čas na neschopence venku místo na...  celý článek

Velkokapacitní vepřín na místě bývalého romského koncentračního táboru v Letech...
Vláda koupí a nechá zbourat vepřín v místě, kde za války trpěli Romové

Vepřín v Letech u Písku zmizí. Vláda se jednomyslně rozhodla koupit ho a zbourat. „Není důstojné, aby na místě, kde zemřelo několik set obyvatel, z toho dvě...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.