Chvalovský požádal o zvláštní celu

P r a h a - Nejmocnější muž českého fotbalu, předseda Českomoravského fotbalového svazu, František Chvalovský je ve vazbě. Vyšetřovatel ho totiž už podruhé obvinil u úvěrového podvodu a soud souhlasil s uvalením vazby. Do pražské pankrácké věznice ho policisté doprovodili v půl druhé odpoledne. "Je v současnosti na příjmovém oddělení vazby, kde musí projít zdravotní prohlídkou, a teprve poté bude rozhodnuto o jeho dalším umístění," uvedl ředitel věznice Jaroslav Gruber.

Vyjádření Českomoravského fotbalového svazu

Výkonný výbor Českomoravského fotbalového svazu (ČMFS) na svém mimořádném zasedání 2. března přijal usnesení, které stanovuje, že v případě, že nastane výše popsaná situace, je výkonem funkce předsedy pověřen místopředseda ČMFS JUDr. Jan Obst. Což znamená, že veškeré funkce související s řízením svazu, jsou zabezpečeny. Na příštím zasedání výkonného výboru ČMFS, které bylo již dříve svoláno na  3. dubna, se bude jednat o dalším postupu.

Gruber s Chvalovský osobně po přijetí do věznice hovořil. "Působil velice dobrým dojmem, usmíval se a vůbec nehovořil o tom, že by měl nějaké problémy," uvedl Gruber. Chvalovský ho v rozhovoru jen požádal o to, aby měl samostatnou celu.

Chvalovský zatím nemá možnost sledovat televizi či poslouchat rádio. Ty může obviněný ve vazbě mít, ale musí si přinést své přístroje, které si připojí k vlastní baterii. "Zatím má u sebe jen osobní věci - prádlo, hygienické potřeby a podobně," uvedl ředitel pankrácké věznice.

Pro Chvalovského si policisté přišli do jeho domu na Bílé Hoře v Praze 6. Policejní akce proběhla v klidu, šéf fotbalového svazu věděl, že si pro něj policie přijde. "Měl sbaleno," řekl MF DNES zdroj, který je o průběhu zatýkání podrobně informován.

Poprvé se vazbě vyhnul, podruhé už ne
Chvalovskému už hrozila vazba koncem února, kdy byl obviněn poprvé, a to z úvěrového podvodu za 640 milionů korun. Vyšetřovatel ho nyní obvinil podruhé, také z úvěrového podvodu, za dalších 690 milionů korun. Chvalovský tak podle vyšetřovatelů jako generální ředitel a předseda správní rady Českomoravské agrární společnosti připravil Komerční banku celkem o 1,33 miliardy korun.

V této funkci si podle obvinění opakovaně vyžádal od banky úvěry, které použil jiným způsobem, než bylo s bankou domluveno, a peníze bance nevrátil.

Napoprvé soud nechal Chvalovského na svobodě za desetimilionovou kauci. Senát pražského městského soudu však v neveřejném zasedání však verdikt obrátil.

"Městský soud zrušil rozhodnutí soudu pro Prahu 1 a nařídil uvalit vazbu," řekl zpravodaji iDNES mluvčí městského soudu Luboš Vlasák. Kauci dostane Chvalovský zpět.

Žalobce Jaroslav Dolejší podal stížnost z obavy, že Chvalovský by mohl působit na svědky, případně ovlivňovat vyšetřování.

Čtvrthodiny před polednem příslušníci kriminální policie podle Brücklera Chvalovského zatkli na příkaz soudu v jeho bytě a ihned odvedli do vězení. "Toto rozhodnutí pro nás nebylo překvapením. My jsme ho očekávali. Podle signálů, které jsme měli, jsme o tom věděli od čtvrtečního večera," prohlásil Brückler.

S Chvalovským je obviněno dalších pět lidí
V kauze předsedy Českomoravského fotbalového svazu Františka Chvalovského byli minulý týden obviněni další dva muži.

"Podle policie se dopustili úvěrového podvodu za 128 milionů korun," řekla mluvčí vyšetřovatelů Soňa Jidráková. Podle ní jde o jednatele společností, které ovládala Českomoravská agrární společnost.

Vyšetřovatel již koncem února spolu s Chvalovským obvinil z úvěrového podvodu také další tři lidi. Policie odmítá zveřejnit jejich jména, pouze uvádí, že jde o lidi z České agrární společnosti a společnosti Satrapa.

Nová obvinění se podle Jindrákové týkají jednatele společnosti Bohemia Wild, s. r. o, a jednatele dvou firem - Lounských mlékáren a Reality Trading. I v těchto podezřeních jde o nesplácení úvěrů Komerční bance.

Podle informací, které pronikly do médií, jde mimo jiné o bývalého prokuristu Českomoravské agrární společnosti Ladislava Filipa a Miloslava Brodatského z firmy Satrapa.

Chvalovský: Obvinění jsou nesmyslná
Chvalovský bezprostředně poté, co po kauci opustil budovu pražské policejní správy, kde strávil 70 hodin v cele předběžného zadržení, novinářům řekl, že považuje obvinění za nesmyslné.

Chvalovský se těšil na jídlo, čtěte ZDE.

"Já si myslím, že obvinění, které mi bylo sděleno, jsme dostatečně vysvětlili díky mým obhájcům a jsem přesvědčen o tom, že ho vysvětlíme natolik, že celé stíhání bude zastaveno," prohlásil.

Chvalovskému hrozí až 12 let vězení
Františku Chvalovskému hrozí až dvanáctileté vězení za finanční operace firem spojených s jeho jménem (Č.A.S. a Satrapa) a Komerční bankou. Princip obvinění spočívá v tom, že v pěti obchodních případech vylákal z banky 640 milionů, použil je na jiné účely, než bylo dohodnuto, a navíc je nesplácel.

Chvalovský je obviněn spolu s dalšími lidmi: dvěma jednateli Satrapy a někdejším prokuristou Č.A.S. "Nechci se zatím k obvinění vyjadřovat, nezlobte se. Zatčený nejsem, jedu zrovna autem," řekl jeden z obviněných.

Není přitom vyloučeno, že za transakce budou obviněni i bývalí představitelé Komerční banky.

CHVALOVSKÝ: NEODSTOUPÍM

Krátce po svém propuštění z vazby CHvalovský řekl, že v tuto chvíli nehodlá odstoupit z místa předsedy fotbalového svazu, vše však prý ještě musí zvážit. Výkonný výbor ovšem mezitím už zahájil jednání s Ladislavem Malým, náměstkem ministra školství, mládeže a tělovýchovy, kterému nabídl předsednické místo. "Jsem připraven fotbalu pomoci a deklarovat tak postoj státu, který nevnímá fotbal očima problémů Chvalovského soukromých firem," řekl Malý.
VÍCE ZDE

Chvalovský byl zatčen před odletem do Makedonie
Předseda fotbalového svazu byl zatčen v úterý 27. února ráno na letišti, těsně před tím, než odstartovalo letadlo s fotbalovou reprezentací do Makedonie. Chvalovský do té doby podle obhájců vycestoval do zahraničí několikrát a každou cestu předem ohlásil policii. Koncem ledna totiž proběhla schůzka mezi Chvalovským (v doprovodu právníků) a šéfem republikového úřadu vyšetřování Zdeňkem Pelcem.

Stalo se tak poté, co MF DNES zveřejnila informaci, že vyšetřovatelé jsou připraveni podnikatele obvinit. Pelc poté v deníku Právo uvedl: "Šetření není podle mého názoru v takové fázi, aby se dalo rozhodnout, zda pana Chvalovského obvinit, nebo věc odložit. Není to aktuální záležitost, nepředpokládám, že to rozhodneme v brzké době, třeba již v únoru." (Chvalovský byl zatčen 27. února.)

"Pan Chvalovský se s ředitelem Pelcem skutečně sešel a byla uzavřena jakási dohoda nebo padlo čestné slovo, že se klient nebude před policií ukrývat, neuteče a bude spolupracovat. Proto považujeme demonstrativní způsob zadržení pana Chvalovského na letišti za nekorektní," řekl advokát Brückler.

Zdeněk Pelc včera nebyl k zastižení, aby schůzku komentoval. Mluvčí úřadu vyšetřování Soňa Jindráková však odmítá, že by Chvalovského zatčení odporovalo zákonu. "Nevím nic, že by to bylo nestandardní zadržení," prohlásila.

Policie se obává, že Chvalovský může ovlivňovat svědky
Policie zatčení zdůvodnila obavou, že by se Chvalovský mohl na svobodě skrývat nebo ovlivňovat svědky.

František Chvalovský přitom díky svým kontaktům dopředu věděl, že se ho policie chystá obvinit. "Na tu situaci se připravuji delší dobu," řekl Chvalovský v noci po úterním osmihodinovém výslechu, když ho policie převážela na celu.

Lednovou schůzkou s Pelcem se podle důvěryhodných informací Chvalovský snažil, aby den D oddálil. 8. března totiž ve Švýcarsku proběhne smírčí řízení ohledně prodeje Jihočeských pivovarů, které Chvalovský v minulosti vlastnil. Chvalovský si podle právníků od řízení sliboval, že v něm má šanci získat dvě miliardy korun.

Úterní zatčení a následné obvinění velkopodnikatel považuje za nesmyslné. Jeho obhajoba staví mimo jiné na tom, že peníze z úvěrů Komerční banky nebyly účelově vázané.

Předseda Českomoravského fotbalového svazu František Chvalovský v noci opustil budovu republikového úřadu vyšetřování v Praze, kde byl obviněn z úvěrového podvodu zhruba za 640 milionů korun a odkud byl odvezen do vazby (28. února 2001).

Předseda Českomoravského fotbalového svazu František Chvalovský v noci opustil budovu republikového úřadu vyšetřování v Praze, kde byl obviněn z úvěrového podvodu zhruba za 640 milionů korun a odkud byl odvezen do vazby (28. února 2001).

"Nikdy jsem žádný úvěr neuzavíral," řekl novinářům po propuštění z policejní cely František Chvalovský. Soudce jej propustil na desetimilionovou kauci (1. března 2001).

"Nikdy jsem žádný úvěr neuzavíral," řekl novinářům po propuštění z policejní cely František Chvalovský. Soudce jej propustil na desetimilionovou kauci (1. března 2001).

"Nikdy jsem žádný úvěr neuzavíral," řekl novinářům po propuštění z policejní cely František Chvalovský. Soudce jej propustil na desetimilionovou kauci (1. března 2001).

Policie 27. února zatkla předsedu Českomoravského fotbalového svazu Františka Chvalovského na pražském letišti v Ruzyni. Vyšetřovatel ho obvinil z úvěrového podvodu za zhruba 640 milionů korun.

Policie 27. února zatkla předsedu Českomoravského fotbalového svazu Františka Chvalovského na pražském letišti v Ruzyni. Vyšetřovatel ho obvinil z úvěrového podvodu za zhruba 640 milionů korun.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue