Konference v Jaltě. Zleva: Britský premiér Winston Churchill, americký

Konference v Jaltě. Zleva: Britský premiér Winston Churchill, americký prezident Franklin D. Roosevelt a sovětský vůdce Josif Stalin. | foto: Profimedia.cz

Nacistické pohlaváry popravíme bez soudu, navrhoval v Jaltě Churchill

  • 479
Velká Británie na konci druhé světové války svým spojencům navrhovala, aby vybraní představitelé nacistického režimu byli bez procesu popraveni nebo uvězněni. Vyplývá to z deníku šéfa kontrarozvědky MI5, který zveřejnil britský Národní archiv.

Nové detaily o smýšlení Britů v Jaltě přineslo zveřejnění deníků, které si v 40. a 50. letech vedl Guy Liddel, někdejší šéf kontrašpionáže v tajné službě MI5. Jeho deníky byly pod krycím názvem Wallflower léta ukryté v trezoru a část z nich zveřejnil na svých stránkách britský Národní archiv.

S drsným návrhem přišel Winston Churchill na konferenci v Jaltě, kde se spojenci dohadovali o budoucnosti poválečné Evropy. Proti se však postavil jak americký prezident Franklin D. Roosevelt, který se domníval, že jeho voliči budou požadovat řádný proces, tak sovětský vůdce Josif Stalin, který chtěl procesy využít k propagandě.

Britové nakonec s konáním procesů souhlasili, přestože řada z nich se domnívala, že soudit nacistické představitele za vedení útočné války stanovuje nebezpečný precedent. Churchillovi muži se také obávali, že přelíčení v Norimberku se zvrhne na úroveň vykonstruovaných procesů v SSSR.

"Podle hlavního žalobce by vyšetřovací komise měla dojít k závěru, že určití lidé budou odkrouhnutí a další by měli poslat na různou dobu do vězení. Měl by to podle něj schválit parlament a všechny vojenské jednotky by měly mít právo tyto jednotlivce ve své oblasti zatknout a provést určený rozsudek," nadiktoval Liddel své sekretářce 21. června 1945.

"Winston to navrhoval v Jaltě, ale Roosevelt cítil, že Američané budou chtít řádný proces. Joe (Stalin, pozn. red.) byl upřímný a Roosevelta podpořil s tím, že Rusové mají rádi veřejné procesy konané z propagandistických důvodů. Zdá se mi, že se necháváme zavléct na úroveň SSSR, kde už dvacet let przní spravedlnost," zaznamenal si Liddel.

Pohublý Göring

O rok později odletěl do Norimberku, aby se na proces s 21 předními nacisty podíval. Liddel si podle listu The Guardian poznamenal, že bývalý říšský maršál a vrchní velitel Luftwaffe Herman Göring "značně ubyl na velikost" a Hitlerův ministr zbrojního průmyslu Albert Speer je "zřejmě jeden z nejschopnějších lidí na lavici obžalovaných".

Norimberský proces

Liddel si v Norimberku potvrdil svoji domněnku, že přelíčení je jen propagandistický proces. "Člověk se nemůže ubránit pocitu, že většinu věcí, kterých se těchto jednadvacet mužů mělo podle obžaloby dopouštět v uplynulých 14 letech, provádí už 28 let Rusové," poznamenal si někdejší šéf kontrarozvědky do deníku.

"Celé přelíčení tím získává poněkud falešnou atmosféru a nutí mě k myšlence, která mě znepokojuje nejvíce, totiž že soud je jedním z vítězů, kteří si zformulovali svoji vlastní chartu, vlastní procedury a pravidla předkládání důkazů, aby se vypořádali s poraženými," komentoval proces v Norimberku Liddel.

Dnes jsou však norimberské procesy považovány za zásadní zlom v dějinách mezinárodního práva a precedent, díky němuž lze dnes pronásledovat a soudit válečné zločince. Na prosazování nových právních norem, na jejichž základě byli nacističtí pohlaváři v Norimberku souzeni, se podílel i československý právník Bohuslav Ečer.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video