Chudí školáci nelyžují

Třináctiletý Petr letos nepojede se svou třídou na lyžařský výcvik. Zatímco většina jeho spolužáků se bude učit celý týden lyžovat v Krkonoších, on zůstane v Praze a bude chodit do školy. Stává se tak klasickým příkladem toho, jak se dnes dělí děti na základních školách: na bohaté a chudé. Petrova matka, která pracuje jako prodavačka a je rozvedená, si výdaj více než čtyř tisíc korun za výcvik na horách jednoduše nemůže dovolit. Dva tisíce totiž stojí týdenní pobyt v Krkonoších, další dva tisíce pak padnou na jízdné na vlecích.

Podle psychologů to může mít pro Petra a mnoho dalších dětí špatné psychické následky. "Takové dítě se určitým způsobem vyčlení z kolektivu. V očích ostatních dětí je pak něčím poznamenané a svou pozici v kolektivu si pak musí vydobýt jinak," říká psycholožka Jana Douchová a dodává, že dětské školní kolektivy dnes dělí mnoho dalších věcí.

"Kromě toho, kdo jede na hory, a kdo ne, je to také třeba to, kdo má mobil nebo značkové oblečení, a kdo ne," dodává Douchová. Ředitelé základních škol přitom poznamenávají, že rodičů, kteří nemohou své děti poslat na hory, každý rok přibývá. Letos je to podle nich mnohdy až třetina třídy.

"Je to tím, že týdenní pobyt na horách a kvalitní lyžařská výstroj je rok od roku dražší," vysvětluje ředitel pražské základní školy v Trávníčově ulici František Hanzal. Jeho kolegyně ze základní školy v Českých Heřmanicích Miroslava Brýdlová dodává: "Mnozí rodiče se často stydí přiznat, že výcvik je pro ně drahý. Namísto toho shání pro dítě potvrzení od lékaře," říká Brýdlová.

Pořádání lyžařských výcviků je přitom povinné. Školám to ukládá vyhláška ministerstva školství. "Školy mají povinnost dětem v sedmých třídách lyžařský výcvik nabídnout," říká Ladislav Malý z tohoto ministerstva. "Žáci se jich ale nemusí účastnit. Podle mých osobních zkušeností až polovina z těch, kteří nejedou, nemohou na lyžařský výcvik právě ze sociálních důvodů," dodává Malý.

Střední i základní školy se i přes to snaží tradiční pobyty na horách zachovat. Pro udržení lyžařských kursů tak hledají různá řešení. Například i to, že nenutí děti jezdit na sjezdových lyžích.

"Sjezdovky nejsou na našich kursech povinné. Letos budou mít běžkaři na výcviku dokonce převahu," říká Stanislav Uma ze základní školy v České Třebové.

Jiné školy se snaží zvýšit počet dětí na výcviku tím, že jim samy půjčují vybavení. Se školní běžkařskou nebo sjezdařskou výstrojí tak mohou lyžovat například žáci ze střední zemědělské školy v Chrudimi.

"První ročníky jezdí každoročně do Krkonoš a zatím jsme žádný výcvik rušit nemuseli," říká její ředitel František Korbel. Ne každá škola má však s pořádáním kursů lyžování takové štěstí.

"V loňském roce jsme lyžařský kurs zrušili, protože děti ani rodiče o něj neměli zájem. Letošní rok už máme zájemců více a devětatřicet dětí pojede příští měsíc lyžovat do Krkonoš," uvedla Jitka Šírová z pardubické obchodní akademie.

Kromě velkých škol pořádají lyžařské výcviky i vesnické malotřídky. Přestože do malé školy v Českých Heřmanicích chodí pouze žáci čtvrté a páté třídy, jezdí i oni každý rok lyžovat do Orlických hor.

"Před pěti lety jsme rodičům nabídli školu v přírodě spojenou s lyžováním. Nejprve váhali, ale nakonec se jim nápad zalíbil," říká ředitelka Miroslava Brýdlová, která cenu za školu v přírodě snižuje dary od sponzorů.

"Rodiče platí jídlo a ubytování. Dopravu autobusem, která je velmi drahá, nám zaplatí buď jeden velký sponzor, nebo se složí místní podnikatelé," chválí si spolupráci s firmami ředitelka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video