(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Chudí platí dvakrát vyšší nájmy, než je běžné, ukázal průzkum v Mostě

  • 76
Takzvané sociální bydlení je až dvojnásobně dražší než byty pro běžné nájemníky, kteří vydělávají a nežijí na dávkách. Zjistil to mostecký magistrát, když sbíral údaje pro svou cenovou mapu nájemného. Podnikavci takto přes chudé obírají stát.

Na mosteckém sídlišti platí nájemníci soukromých firem či družstevníci za sedmdesátimetrový byt 3+1 kolem šesti tisíc korun, a to včetně záloh za teplo a vodu. Žadatelé o příspěvky na bydlení však za takový byt platí majitelům až 12 tisíc. Na předražený nájem pak přispívá stát.

Průzkum nájemného

Most oslovil v průzkumu 92 majitelů bytů a nájemného bydlení ve městě.

Byly mezi nimi družstva, realitní kanceláře i další soukromé subjekty, které vlastní byty.

Odpověděla však necelá polovina.

Nejčastěji se nájemné pohybuje kolem 30 Kč za metr čtvereční, 83 % vlastníků uvedlo, že se nájmy pohybují mezi 21 a 40 korunami za metr čtvereční (výsledná suma je holý nájem bez dalších poplatků a záloh, o něž se ale částka vydaná za bydlení navyšuje).

"Kolik proplácíme měsíčně na metr čtvereční, to říct zatím nelze. Umíme ale říct, kolik je průměrná výše nájmu u žadatelů o dávky. V závislosti na počtu obyvatel a lokalitě se pohybuje mezi 8 a 12 tisíci korunami," říká náměstek mosteckého primátora Luboš Pitín.

Na příspěvek na bydlení má nárok každý, kdo za nájem platí víc než 30 procent svého příjmu. Výše příspěvku může často dosáhnout až takzvaného normativu, který například pro čtyřčlennou rodinu ve městě velikosti Mostu činí asi 12 500 korun.

Od této částky se sice odečítá 30 procent příjmů rodiny, stát ale ve skutečnosti rodinám obvykle vyplácí ještě takzvaný doplatek na bydlení, aby její příjmy neklesly pod stanovené minimum.

"Majitel tak nastaví výši nájmu na maximální výši, kterou je schopen získat. Je to podnikání na úkor státu. Úplně bez problémů by se to dalo o 30 procent snížit," tvrdí Pitín.

Most pošle cenovou mapu na ministerstvo

Mostecký magistrát se o to chce díky cenové mapě nájemného pokusit. "Obrátíme se na ministerstvo práce a sociálních věcí, aby mělo k dispozici údaje o tom, kolik se za bydlení běžně platí a s jakými sumami chodí lidé žádat o sociální dávky sloužící k financování bydlení," uvedl náměstek.

Ministerstvo práce a sociálních věcí výpočet příspěvků na nájemné podle cenové mapy podporuje. "V případech, kdy občané užívají ubytovny či podnájmy, ministerstvo doporučuje poskytovat dávky na úhradu nákladů v těchto zařízeních ve výši odpovídající nájmům v místě obvyklým," poznamenala mluvčí Viktorie Plívová.

Připravovaná novela zákona o pomoci v hmotné nouzi podle ní navíc již stanovuje limity nákladů na bydlení.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video