Přes výhrady odborů pošle ministr zdravotnictví Leoš Heger v únoru do vlády návrh, aby se připlácelo za nadstandard.

Přes výhrady odborů pošle ministr zdravotnictví Leoš Heger v únoru do vlády návrh, aby se připlácelo za nadstandard. | foto: Dan Materna, MAFRA

Chudí pacienti dostanou horší péči, odmítly odbory Hegerovu reformu

  • 1870
Odbory na jednání s vládou a zaměstnavateli kategoricky odmítly, aby si pacienti připláceli za nadstandardní péči, jak kabinet plánuje. "Jasně jsem odborům řekl, že ani v zemích, které jsou bohatší, není péče bezbřehá," řekl ministr zdravotnictví Leoš Heger. Odboráři také přišli se svou verzí důchodové reformy.

"Odmítli jsme zásadním způsobem reformu zdravotnictví," řekl po jednání tripartity předseda odborové centrály ČMKOS Jaroslav Zavadil.

Odborářům vadí, že vláda neřeší bezbřehé plýtvání ve zdravotnictví, třeba při nákupu zdravotnické techniky nebo v lékové politice, ale podle nich hledá úspory na úkor pacientů, upřesnila Dagmar Žitníková ze zdravotnických odborů.

"Pokud projdou návrhy vlády, budou tu dva typy pacientů. Jedni, kteří budou mít na to, aby připlatili za kvalitní péči, a druzí, kterým bude poskytnuta ekonomicky nejméně náročná léčba," řekla Žitníková.

Diskuse s odboráři byla podle Hegera "velmi živá". Ministr ale trvá na tom, že i přes připomínky odborářů změnu zákona o veřejném zdravotním pojištění na začátku února přinese do vlády. S odbory bude do té doby ještě jednou jednat.

Heger počítá ve své reformě s tím, že by si pacienti připláceli například za použití lepšího materiálu při zákrocích, třeba za kvalitnější čočky při operaci očí. Nebo za použití robota při operaci.

Spolu s rozdělením péče na standard a nadstandard sáhnou chystané změny do peněženek pacientů ještě jinak. Za den v nemocnici budou platit nově stovku místo dosavadních šedesáti korun, ušetří ale za recept. Třicet korun se nebude platit za každou položku na něm, ale za recept jako celek.

Premiér Petr Nečas a předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil.

Odbory mají vlastní verzi důchodové reformy, nechtějí snižovat odvody

Na jednání se zástupci vlády představili odboráři také svou vlastní vizi důchodové reformy. Podle odborů by se neměly snižovat odvody na sociální pojištění. Na druhý důchodový pilíř chtějí odboráři transformovat současné dobrovolné penzijní připojištění, které by více podpořil stát, například tím, že by ke vkladům lidí přidával další tři procenta.

Zavadil upozornil, že odbory nechtějí rozbourat to, co podle nich dobře funguje. "Každé jedno procento dolů ze současného odvodu 28 procent znamená pro stát minus 12 miliard korun," zdůraznil také šéf Odborového svazu Kovo Josef Středula.

"Je to relevantní pohled odborů. Budeme i o jejich návrhu diskutovat," reagoval ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Připomněl, že ani v koalici se ještě politici neshodli na jednom řešení.

Jeho TOP 09 preferuje povinné spoření na část budoucí penze ve fondech, podle ODS by takové spoření mělo být spíše dobrovolné. Obě strany se shodují v tom, že se mají snížit o několik procent současné odvody na sociální pojištění.

Vlastní verzi mají Věci veřejné, které hovoří o generačním fondu, kam by lidé odváděli peníze podle počtu dětí. Ministr Vít Bárta z VV ale už naznačil, že na tom jeho strana nebude trvat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video