Chtěla jsem odstoupit už v únoru

  • 55
Právnička Hana Marvanová se vzdala funkce předsedkyně Unie svobody. Říká, že odchod byl logickou reakcí na to, že prohrála svůj boj o další směřování strany.

Už nevedete Unii svobody. Byla jste úspěšnou předsedkyní?

Těžko bych to mohla po prohraných volbách takto říci. Nesplnila jsem svůj cíl, aby Unie svobody v rámci Čtyřkoalice vyhrála volby. Beru jako svou osobní odpovědnost, že jsem nedokázala zabránit rozpadu Čtyřkoalice, znevěrohodnění, ke kterému ten rozpad vedl a propadu podpory voličů na polovinu.

Jaký máte pocit vy osobně, pocit úspěchu, nebo neúspěchu? Právě jste odstoupila z funkce...

To s tím tak úplně nesouvisí. Rezignovala jsem proto, že jsem neprosadila svou představu, jak dál. O odchodu jsem naprosto vážně uvažovala v únoru, když jsem neprosadila, aby šla Unie svobody do voleb samostatně. Neodešla jsem jen proto, že jsem nechtěla čtyři měsíce před volbami vystavit stranu velkým problémům. Tehdy jsem si ale řekla, že jestli po volbách dojde ke střetu o to, kudy dál, a já zůstanu ve vedení osamocena, bude jediným logickým krokem rezignace.

To jste však před volbami neříkala...

Nechtěla jsem unii vystavit otřesu, i s tím vědomím, že mi to přinese nepříjemné chvíle, kdy budu muset až do voleb obhajovat směr, o němž nejsem přesvědčena.

V čem je okamžik vašeho odchodu, 4. července, vhodnější? Ještě není dojednána vláda.

Stěžejní fáze jednání byla hotová. Dokončili jsme jednání o programu, koaliční smlouvě, počtu resortů... Přímo na jednání jsem ČSSD a lidovcům řekla, že mé výhrady k programu vlády jsou vážné, ale také jsem je ujistila, že ty výhrady neohrožují koaliční většinu 101 hlasů.

Komu jste pomohla svou demisí kromě svého dobrého pocitu?

Myslím, že je to dobré i pro Unii svobody. I pro ni bude snazší, když nebude předseda v rozporu s nejvyšším vedením strany. Můj odchod usnadní i možnost dohody o vládě. Je to nejlepší řešení pro všechny.

Není to tak, že jste právě dokončila jednání, kde vaše strana ustoupila téměř ve všem, a pak jste skončila?

To ne. O moc více dojednat nešlo, ČSSD by totiž musela ustoupit od svých zásadních slibů. A to od vítěze voleb lze jen těžko chtít. Proto jsem pak navrhovala variantu bez naší účasti ve vládě.

Proč jste své kolegy nepřesvědčila?

Jsou přesvědčeni, že je pro Unii svobody životně nutné být ve vládě. Nepřesvědčila jsem je, že nutné je být čitelnější a neztrácet voliče.

Myslíte, že unie by mohla přežít a získávat voliče s osmi poslanci?

Ano, jsem o tom přesvědčena. Během kampaně nám lidé říkali, když půjdete příště do voleb sami a budete dělat to, co hlásáte, my vás budeme volit. My jsme se hodně rozmlžili a vytratili ve spojenectví v rámci Koalice. Nemyslím si, že to zachrání dva tři ministři.

Tu zkušenost už přece máte. Čtyři roky jste byli v opozici, chystali jste se, ale ve volbách jste neuspěli.

Nejít do vlády v roce 1998 bylo správné. Integrace menších stran byla také správná. Jediný problém Čtyřkoalice byl v tom, že byla nehomogenní. Kdyby byla Čtyřkoalice jen z pravicových stran, tak se mohla sloučit do jednoho subjektu. Bylo to ovšem spojenectví se stranou, která k nám měla dál. S lidovci bychom se nikdy sloučit nechtěli, a proto se vytvořilo takové nestabilní spojenectví. To nebylo v pořádku.

Před volbami jste mluvili jinak. Tehdy jste předváděli nerozbornou jednotu a dnes mluvíte o tom, že spojenectví s lidovci nebylo dobře. To jste před volbami tak trochu lhali?

Ne. Dávala jsem si pozor, na to, co říkám. Říkali jsme, že budeme spolu prosazovat volební program i po volbách. Ale neznamenalo to spojenectví na věčné časy.

Budete beze zbytku prosazovat vládní program? Koaliční smlouvu musíte jako poslankyně podepsat.

Koaliční smlouva je zatím hodně vágní. My jsme na jednáních s ČSSD mnohé spory řešili jen tak, že se hledal kompromis formulační, takže se spor jen zastřel. Řada věcí zůstane otevřená.

Podpoříte deficitní rozpočet?

Budu se snažit, aby byl deficit nižší, než jaký je.

Vysvětlete mi prosím jednu věc. Nemůžete jako předsedkyně obhajovat program vlády, a zároveň budete pro tuto vládu hlasovat ve sněmovně. Není v tom rozpor?

Budeme hlasovat jen o důvěře vládě, ne o všech detailech. Sice jsem nechtěla, aby Unie svobody byla v takové vládě, ale zároveň tuto vládu považuji za nejmenší zlo. A proto jí dám důvěru.

Stejně je to podivné dilema. Neuvažovala jste o tom, že byste se vzdala poslaneckého mandátu?

Ne. Mám odpovědnost, dostala jsem důvěru pražských voličů.

Pojďme k vaší straně. Rozpory v jejím vedení trvají od chvíle, kdy jste se stala předsedkyní. V čem byla chyba? Proč jste neměla stranu tak semknutou jako Klaus či Špidla?

Měla jsem silnou oponenturu již v okamžiku, kdy jsem byla zvolena. Mému zvolení předcházel spor o styl politiky - já jsem představovala styl idealističtější, méně pragmatický. Unie si jen velmi těsnou většinou zvolila mne. To druhé křídlo s tím nebylo ztotožněno a spor pokračoval. Nepodařilo se mi je přesvědčit, že je třeba vsadit na důvěryhodnost strany, a ne na dílčí výhody.

Kdo by měl být předsedou unie?

Někdo, kdo je ztotožněn s tím, jakým směrem chce unie jít.

Jaká je budoucnost unie? Za čtyři roky bude mít už čtvrtého předsedu, pomalu připomíná ODA...

Osud ODA nám nehrozí. Naše strana dopadne tak, jak budou klíčoví lidé chtít. Když ji budou budovat a bude důvěryhodná, tak má šanci. Jsem o tom přesvědčená.

Měla by se Unie svobody slučovat s dalšími stranami?

Má představa byla vždycky taková, že by tu měla být velká, silná, názorově tolerantní pravicová strana. Unie svobody chce od počátku integrovat strany od středu doprava. Je správné v integraci pokračovat dál.

Skončí to ve finále tak, že se sloučí Unie svobody a ODS?

To je daleký horizont. V krátkodobém horizontu si to neumím představit, vzhledem k tomu, že se ODS projevuje jako netolerantní strana. Dlouhodobě bych se pořád nevzdávala cíle, aby tu byla jedna velká pravicová strana.

Jaká je vaše osobní politická budoucnost? Chtěla byste být místopředsedkyní sněmovny?

Bude-li mi nabídnuta funkce ve sněmovně, tak to zvážím. Žádné funkce ve sněmovně se nezříkám.

Proč odpovídáte tak divně? Bude-li mi nabídnuta, nezříkám se... Nemůžete jasně říci: "Ano, chtěla bych být místopředsedkyní sněmovny"?

Tak to asi vidíme každý jinak. O žádné funkci neříkám "chtěla bych ji" . Já bych chtěla něco důležitého prosadit. Funkce jsou nástrojem. Když bude možnost mít nějakou funkci, ve které to budu moci lépe prosazovat, pak je to dobře.

Chcete se vrátit do vrcholné stranické politiky? Nebo už nemáte vyšší ambice než být poslankyní?

Odchod byl logickou reakcí na nějakou situaci. To je všechno.

Jste představitelkou tzv. pravicového proudu v US. Kde se ve vás vlastně vzal pravicový světonázor?

To jsem si uvědomila hned po revoluci, když se dělilo Občanské fórum. Něco jsem přečetla, přemýšlela o tom, usoudila jsem, že za nejvyšší hodnotu považuji svobodu člověka a že můj názor je liberální.

Dovedete jednou větou říci své základní politické krédo? Proč jste v politice? Co v ní chcete prosadit?

Myslím, že je na světě hodně nespravedlnosti. Kdysi jsem kvůli tomu šla studovat práva. Jako právník jsem zjistila, že je spousta problémů v zákonech. Jako advokát můžete pomoci jedné rodině, jednomu člověku, ale změnit špatný zákon je mnohem účinnější. Tak můžete pomoci tisícům lidí.

Dá se to přeložit tak, že chcete, aby byla společnost spravedlivější?

Ano. Ale když to řeknete jednou větou, tak to zní strašně banálně, proto jsem odpovídala složitěji.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video