Chtěl zabránit zločinu, policisté ale nechtěli

- Co nejdřív zavolat policii - blesklo hlavou řidiči, který jel v pátek 3. března deset minut po sedmé ráno po okresce mezi obcemi Valdek a Družec na Kladensku a uviděl v odstaveném autě muže s lupičskou kuklou na hlavě. Hned co podezřelý vůz předjel, také vyťukal na mobilním telefonu stopadesátosmičku.

"A on vám

Zelenáková: Podobné excesy se nedají vyloučit

Mluvčí policejní prezidia Ivana Zelenáková tvrdí, že o kladenském případu dosud neslyšela, připouští však že podobné excesy se nedají vyloučit. "Nevím, jak jsou na tom s benzínem konkrétně v Kladně, ale obecně se dá říct, že je to problém většiny policejních ředitelství," říká.
Ještě pár takových případů a lidé ztratí důvěru v to, že je policie je schopna ochránit před zločinem. Navíc ten člověk nebyl výjimečně lhostejný, zavolal policii a efekt jeho snažení se rovná nule...
Problém je v tom, že policie dodnes neví, kolik peněz letos ze státního rozpočtu dostane. Pracujeme stále z rozpočtovým provizoriem. To ale není omluva, to že je málo peněz na benzín by se rozhodně nemělo dotknout bezpečnosti občanů a neměly by se tudíž omezovat výjezdy k nahlášeným případům. Měly by se třeba lépe koordinovat služební jízdy, které bezprostřeně nesouvisejí s výkonem služby policie a podobně.
Za jak dlouho budete vědět, s kolika penězi budete moci hospodařit, státní rozpočet je přece dávno schválený?

To nedokážu odhadnout, naposledy v pondělí jsem se na to na příslušném odboru ptala, ale nedokázali mi říct nějaký termín.
Tisková mluvčí kladenské policie se mi svěřila, že i s telefonováním jsou potíže...
To je pravda, už loni vyšlo nařízení, které omezovalo meziměstské hovory, pokud ale vím, tak v současné době by to neměl být problém.
Budou nějak ti policisté, kteří oznamovatele na tísňové lince odbyli, nějak potrestáni?
To záleží na tom, jestli si někdo bude na jejich postup stěžovat a pak také na tom, jestli jejich nadřízení zjistí, že zanedbali nějaké své povinnosti.

nějak bránil v jízdě nebo vás jinak ohrožoval? Ne? No tak o co jde, my přece nemůžeme jezdit všude, benzinu je málo," sdělil řidiči operační důstojník. I přes veškerou snahu tak oznamovatel nedokázal zabránit zločinu, který se stal v sedm hodin dvacet minut.

"Jel jsem normálně do práce a v místě, kde občas někdo vyhodí to, co už nepotřebuje, stála stará škodovka. Přibrzdil jsem, abych se podíval, kdo zase na tu černou skládku přijel přispět. Na místě řidiče jsem uviděl chlapa v černé kukle. Přišlo mi tedy logické to oznámit," říká muž, který si nepřál zveřejnit své jméno, protože ti, na které se snažil upozornit, jsou totiž stále na svobodě.
Tyto informace mohou být použity pouze s uvedením zdroje: internetový magazín
MF DNES.
 

"Toho policajta, kterému jsem se dovolal jenom zajímalo, jestli jsem byl já v nějakém ohrožení. Když jsem popravdě řekl, že nic z toho, jen se mi to zdálo krajně podezřelé. "Pane, kdybysme měli jezdit všechno prověřovat, kam bysme přišli? To bysme ten limit na benzím vyčerpali za týden," reprodukuje telefonát na policii řidič. "Na to jsem neměl co odpovědět."

Neúspěšný "oznamovatel", který je lékařem a v nedalekém Kladně má ordinaci, převyprávěl svou příhodu sestřičce a je pravděpodobné, že za pár dnů by na všechno zapomněl. Jenže v úterý se jej jedna známá zeptala: "Co říkáte tomu loupežnému přepadení, pane doktore?" Zprvu nevěděl, co odpovědět, protože o žádném neslyšel. "Ale postupně - jak přibývaly informace o čase a místě činu, mi to došlo."

Deset patnáct minut po telefonátu totiž skutečně dva muži v kuklách přepadli poštovní vůz. Ukradli zhruba dvě stě tisíc korun a řidičku, zavřeli do kufru. Ukradenou Škodu 100, v níž na kořist číhali, pak policisté našli - už hořící -  o pár kilometrů dál. Lupiči jsou dodnes na svobodě.

"Kdyby vyjeli hned jak jsem je upozornil, přijeli by zřejmě přesně na to přepadení. To mě tak naštvalo, ta hrozná marnost a zbytečnost mé snahy nebýt lhostejný, že jsem tam okamžitě volal znovu. Odpověděli, že za mnou někoho pošlou." Druhý den skutečně lékaře navštívil kriminalista vysvětloval "jak to u policie chodí". "Byl velmi slušný, ale stejně mě moc nepřesvědčil."

Mluvčí kladenské policie Michalela Nováková uvedla, že na celý případ uvalil vyšetřovatel informační embargo. "Neslyšela ale jsem o tom, že by si na operačního důstojníka, který přijímá hovory na lince 158 někdo oficiálně stěžoval. Pravda ale je, že peněz na běžný provoz je málo a to nejen na benzín. Já například jsem ráda, že voláte vy mě, protože já bych vám volat meziměstsky nemohla," vysvětlila mluvčí.

Popřela však, že by se lékař dovolal na kladenskou linku tísňového volání. "My tady žádný takový záznam nemáme," tvrdí.

Mluvčí policejního prezidia Ivana Zelenáková uvedla, že odbor stížností a kontroly musí nejprve zjistit, které pracoviště hovor osudný den přijímalo. "Chápu ale, že to může být oznamovateli jedno, s kým mluvil. Podstatné bylo, jak pochodil. Ať se dovolal kamkoliv - třeba i do sousedního kraje - mělo by být samozřejmostí, aby operační důstojník příslušné kolegy neprodleně informoval," konstatovala Zelenáková.


Nejlepší videa na Revue