Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Chtěl svědčit proti vyděračům z Toflova gangu, policii to ale nezajímá

  • 19
Podnikatel, kterého zřejmě vydíral takzvaný Toflův gang, se obrátil na policii. Jeho svědectví by mohlo přinést další důkazy proti již stíhaným členům skupiny a mohlo by také vyšetřovatele přivést na stopu dalších podezřelých. Policie ale o jeho výpověď nemá už dva měsíce zájem.

Jak daleko sahala chapadla takzvaného Toflova gangu, který šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta v srpnu přirovnal k chobotnici?

Odpověď na tuto otázku stále není jasná, přestože policie už kvůli spolupráci s gangem obvinila dvanáct lidí. Vyšetřovatelé totiž stále hledají důkazy, které usvědčí další členy gangu, o nichž se zatím jen spekuluje.

Nové informace a důkazy chtěl policii poskytnout další podnikatel, který se nyní obrátil na MF DNES a který se podle svých slov s vyděračskými praktikami gangu také osobně setkal.

Jak se dosud vyvíjela kauza Toflova gangu

Skupina brněnských policistů údajně vydírala v letech 1998 až 2010 brněnské podnikatele na základě falešného obvinění z hospodářského zločinu.

Policisté při tom využívali své kontakty u policie a znalosti vyšetřovacích postupů na hospodářské kriminálce. Jejich stopy navíc na policejní inspekci zametali jejich komplicové. 

Hlavou celého gangu byl podle vyšetřovatelů bývalý šéf brněnské hospodářské kriminálky Michal Tofl, kterého loni v létě zastřelil neznámý vrah.

Prvních šest obviněných zadrželi policisté tento rok v srpnu, další obvinění přibyli později. Dnes je v této kauze stíháno již dvanáct lidí.

Případ má kvůli případné podjatosti brněnských soudců a státních zástupců na starosti ostravská pobočka olomouckého vrchního státního zastupitelství.

Jeho svědectví navíc propojuje činnost Toflova gangu s podivně přidělovanými insolvenčními řízeními na brněnském krajském soudě, které nyní kriminalisté také prošetřují. Mužova výpověď už ale zřejmě téměř dva měsíce leží bez povšimnutí na policii a nikdo ji neřeší.

Manipulace s insolvenčním řízením

Dvaačtyřicetiletý podnikatel, který z obav o svoji bezpečnost nechce zveřejnit své jméno, se na policii v Brně přihlásil 4. listopadu.

Podnikatel vylíčil své zážitky, které odpovídají tomu, jak činnost gangu bývalých i současných policistů popisují kriminalisté. Vyděrači si vytipovali podnikatele, který měl nějaké potíže, a požadovali peníze za to, že mu ještě nepřitíží.

"Nechtěl jsem přistoupit na jejich požadavky, a proto na mě podali řadu smyšlených trestních oznámení, kterým jsem musel čelit," popisuje své zkušenosti muž. Neuspěl tehdy ani se stížností na policejní inspekci. Narazil tam totiž na Rudolfa Setváka, který činnost gangu díky svému postu kryl a už od srpna je kvůli tomu mezi obviněnými.

K tomu, jak průběh vydírání dosud popisují vyšetřovatelé, přidává nový svědek i další podrobnosti. "Moje firmy se kvůli různým manipulacím dostaly do insolvenčního řízení. A i tato řízení byla u brněnského krajského soudu zmanipulována, což mohu doložit," tvrdí podnikatel.

Jeho případ tak může propojit dvě dosud oddělené kauzy, se kterými se justice a policie v Brně potýká. Místopředseda brněnského krajského soudu Jan Kozák totiž před několika týdny přišel o svoji funkci a je nyní stíhán kvůli tomu, že nestandardním způsobem přiděloval insolvenční řízení svým podřízeným.

"O propojení jeho kroků s činností policejního gangu jsme zatím neuvažovali," uvedl Jan Petrásek z brněnského městského státního zastupitelství, které Kozákovu kauzu řeší. Připustil ale, že nové důkazy mohou vnést jasno do toho, kdo měl z podivně přidělovaných insolvencí prospěch. To se dosud nepodařilo zjistit.

Žádal o policejní ochranu, snaží se skrývat

Kvůli závažnosti svého svědectví se majitel několika stavebních firem obává o svůj život. Už při své výpovědi v Brně na policii proto žádal o policejní ochranu.

"Žádám o postoupení svého případu na Vrchní státní zastupitelství v Olomouci (VSZ v Olomouci dozoruje vyšetřování kauzy Toflova gangu - pozn. red.). Státního zástupce také žádám o zvážení možnosti poskytnout mi ochranu vzhledem k mé výpovědi na zločinecké struktury," uvedl muž do policejního záznamu, který má redakce k dispozici a obsahuje popis konkrétních situací, do kterých se podnikatel za posledních šest let dostal.

Na jeho prosbu však dosud nikdo nereagoval a kvůli zpřesnění výpovědi se mu neozvala policie ani státní zastupitelství. "Sdělili mi, že na to nyní nemají čas," tvrdí muž, který se kvůli obavám o svoji bezpečnost snaží skrývat.

Dotčené instituce to nechtějí komentovat s tím, že v průběhu vyšetřování není možné zveřejňovat podrobnosti. "O poskytnutí, či neposkytnutí ochrany navíc nikdy neinformujeme z taktických důvodů. To bychom chráněné osobě spíš uškodili," uvedla k podnikatelově žádosti o policejní ochranu jihomoravská krajská policejní mluvčí Petra Vedrová.


Video