Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Chtěl slídit, tak si zašel na policii. Lidé ji zneužívají k levnému pátrání

  • 76
Nedávno spuštěná služba ministerstva vnitra pomohla už 136 lidem najít dávno ztraceného příbuzného či známého. Stejnou činností se nechtěně musí zabývat i policie, přestože to nemá v popisu práce. Lidé jí zneužívají a hlásí, že někoho pohřešují, i když to není pravda. Touží jen po chtěném nebo vynuceném kontaktu.

V minulých týdnech se na policisty obrátil muž, který zoufale prosil o pomoc: nemám zprávy o pětiletém synovi, který je s matkou alkoholičkou, a ta mu chce ublížit. Policisté proto začali prověřovat, kde se dítě skrývá. Místo dramatu je ale čekal úplně jiný příběh.

policejní pátrání

Pokud někdo oznámí, že se obává o svého příbuzného nebo kamaráda, policisté musejí konat.

Nejprve případ prověří. "Zjišťují se možná místa výskytu pohřešované osoby, místa, kde by se mohla pohybovat, prověřují se známí a příbuzní, u kterých by mohla tato osoba být," popsala mluvčí jihočeské policie Štěpánka Valentová.

Pokud člověka při prověřování najdou, pátrání není vyhlášeno.

"Zjistilo se, že se jedná o stalkera, který pronásleduje svou ženu. Posílá jí 150 SMS týdně. Už se tím zabývala policie," popsal pod podmínkou anonymity jeden z policistů, který je s případem obeznámen.

A podle něj se do takové situace policie nedostala pouze jednou. "Čím dál víc oznámení je účelových. Kromě stalkingu se chtějí setkávat spolužáci ze základní školy, matky hledají své léta neviděné děti, prostě klasická Pošta pro tebe," přirovnává policista chování lidí k televiznímu pořadu.

Jeho slova potvrzují informace od mluvčí kriminální policie Pavly Kopecké. "Případy, kdy lidé uvádějí, že se obávají o něčí život nebo zdraví, a nakonec tomu tak není, občas zaznamenáváme. Většinou se jedná o oznámení mezi příbuznými." Policisté čas od času hledají například dospělé děti, které rodičům vylétly z hnízda a ti se s tím odmítli smířit.

V Moravskoslezském kraji policisté zaznamenali i případy "notorických" oznamovatelů. Tedy těch, kteří žádají o pátrání po stejném člověku stále dokola. "Jedná se o výjimky, těchto případů není mnoho," řekla mluvčí policie Soňa Štětínská.

Policie dělá to, co ministerstvo. Jen zdarma

Nepoctivcům nahrává to, že policie musí bezplatně prověřit každé oznámení. Stejnou službu, ovšem za poplatek 500 korun, začalo v létě poskytovat ministerstvo vnitra. Kdokoliv může formulářem požádat, aby ministerstvo někoho našlo. Úřady pak zjistí, zda dotyčný je dohledatelný a mezi živými, sdělí mu, že ho někdo hledá, a nechá na něm, zda žadatele kontaktuje.

Státní "pošta pro tebe"

Ministerstvo spojilo už 136 odloučených lidí

Policie musí začít hledat na základě oznámení. Pokud člověka najde, sdělí mu, kdo jej hledá, a pokud hledaný souhlasí, informuje o jeho adrese oznamovatele. Pokud hledaný nesouhlasí, policisté oznamovateli řeknou jen to, že dotyčného našli a je v pořádku.

"To, co nabízí ministerstvo, je na stejném principu, jen policie to dělá zadarmo, bohužel," říká mluvčí pražské policie Eva Miklíková.

Špás za několik let vězení

Některým policistům dochází trpělivost s vychytralými oznamovateli. "Stojí nás to zbytečné síly, prostředky a čas, který potřebujeme na skutečná pohřešování, ze kterých se časem může vyklubat třeba vražda," uvedl policista, který popsal úvodní příběh. Podle něj by to vyřešil poplatek.

"Vůbec si neuvědomují, že síly, které policie vynaloží na prověřování takového případu, mohou jinde chybět a může tím být ohroženo zdraví nebo život jiného člověka," souhlasí jihočeská policejní mluvčí Štěpánka Valentová.

Policejní "pošta pro tebe" se ale nejneodbytnějším lidem nemusí vyplatit. Policisté mohou dojít k názoru, že se dopouštějí trestného činu nebezpečného pronásledování a začít je vyšetřovat a stíhat. U soudu pak takovému člověku hrozí až tři roky vězení.

Ročně policie pátrá po 11 tisících lidí

Kriminalisté ročně vyhlašují pátrání zhruba po 11 tisících pohřešovaných. Podle mluvčí kriminální policie Pavly Kopecké se číslo mírně navýšilo, když v roce 2007 vstoupilo Česko do schengenského prostoru. Padly hranice a pátrání bylo rozšířeno na celou Evropskou unii.

U kolika pátrání lidé uvádějí falešné důvody, policisté nepočítají. Ti, kteří mají vážné motivy, ale stále drtivě převažují.

o pohřešování lžou i vrazi

Robert Neff Novák u Městského soudu v Praze (12.9.2008)Mezi ty, kteří vodili policisty za nos předstíráním pohřešování, patří například vrah Robert Neff Novák. Svou manželku Irenu v roce 2008 zavraždil a poté volal na linku 158, kde lhal, že se nevrátila domů z cvičení.

"Mám prosbu, nepřišla mi, nevrátila se mi manželka domů. Odešla včera ráno a od tý doby prostě jako nemám vůbec žádný zprávy, má zřejmě vypnutej mobil," lhal. Později byl odsouzen na 13 let vězení.

Jiří Toncar u táborského souduDalším případem je vražda učitelky Jany Toncarové ze srpna roku 2006. Její zmizení nahlásil manžel a bylo po ní vyhlášeno celostátní pátrání. "Kriminalisté následným prověřováním zjistili, že vraždu má na svědomí právě pan Toncar, který její tělo zakopal pod zem v místě jejího bydliště," popsala jihočeská policejní mluvčí Štěpánka Valentová. Toncar dostal u odvolacího soudu 15 let vězení.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video