John Yettaw na letišti v Chicagu (20. srpna 2009)

John Yettaw na letišti v Chicagu (20. srpna 2009) | foto: AP

Chtěl bych říct víc, ale nemohu, uvedl návštěvník Su Ťij po příletu do USA

  • 2
John Yettaw, kterého barmský soud poslal na sedm let do vězení za návštěvu Su Ťij, přistál ve Spojených státech. Na chicagském letišti řekl, že by o své tajné návštěvě disidentky řekl víc, ale nemůže. O víkendu vyjednal v Barmě propuštění nemocného Američana senátor Jim Webb.

Tak velkolepého přijetí jako dvěma americkým novinářkám, které ze severokorejského zajetí před nedávnem vysvobodil bývalý americký prezident Bill Clinton, se Johnu Yettawovi ve Spojených státech nedostalo.

Přesto na něj na chicagském letišti Ohare, kde přestupoval do letadla mířícího do Springfieldu v Missouri, čekaly desítky novinářů. Ti, co doufali, že by Yettaw prozradil víc o své zahádné "misi" za barmskou disidentkou, byli jistě zklamaní.

"Přál bych si říct víc, ale nemohu," řekl Yettaw s rouškou na obličeji a symbolicky si zamkl ústa. Poté ještě poznamenal, že svého činu nelituje. "Zopakoval bych to třeba stokrát - stokrát, abych jí zachránil život," řekl zjevně unavený Američan. "To, že ji zavřeli, mi zlomilo srdce," dodal podle listu The New York Times.

Propuštění Yettawa vyjednal americký senátor

V podstatě tak zopakoval to samé, co řekl i před tribunálem v barmské věznici Insein. Soudcům tehdy vysvětlil, že mu Bůh našeptal, aby Su Ťij varoval před teroristy, kteří ji chtějí zabít. Proto prý na začátku května přeplaval jezero a dva dny strávil v její vile.

Barmská vojenská vláda kvůli incidentu postavila držitelku Nobelovy ceny míru před soud a poslala ji na dalších 18 měsíců do domácího vězení. Tím ji obratně vyšachovala z voleb, které se v zemi uskuteční příští rok. Yettaw dostal sedm let vězení včetně čtyř let v pracovním táboře. - o rozsudku si více přečtěte zde

Yettawa barmské úřady propustily v neděli po jednání amerického senátora Jima Webba s představiteli barmské vojenské vlády. První vysoce postavený Američan, který jednal s šéfem junty Than Šweiem, řekl, že to bylo na základě humanitárních důvodů a také kvůli špatnému zdravotnímu stavu Američana. - více čtěte zde

Yettaw strávil před svým odsouzením týden ve vězeňské nemocnici s epileptickými záchvaty. Veterána z vietnamské války prý trápí také astma a cukrovka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video