Astrofyzik Jiří Grygar má za sebou půlstoletí v Akademii věd a bohatou publikační činnost.

Astrofyzik Jiří Grygar má za sebou půlstoletí v Akademii věd a bohatou publikační činnost. | foto: Knižní klub-Jovan Dezort

Chtějí zničit Akademii věd salámovou taktikou, říká Grygar k odmítnutí ceny

  • 60
Astrofyzik Jiří Grygar odmítl cenu Česká hlava, kterou mu měl jménem vládní rady pro výzkum a vývoj předat premiér Jan Fischer. "To by bylo rafinované," komentuje s úsměvem otázku, zda nepřemýšlel o tom, zda půlmilionovou odměnou nechtěli úředníci nepohodlného popularizátora astronomie "umlčet".

Kvůli kterým konkrétním výhradám jste cenu odmítl?
Nejde ani tak o jednotlivou konkrétní výhradu, ale o celkový postoj Rady (pro výzkum a vývoj; RVV - pozn. red.) k základnímu výzkumu, jak se projevuje zhruba od počátku července tohoto roku. V dokumentech a prohlášeních RVV je osočována Akademie věd a když se příslušným funkcionářům Akademie podaří konkrétní tvrzení Rady vyvrátit, naleznou vzápětí jiné výhrady, ještě bizarnější.
Přitom Rada vlády ve svých finančních doporučeních hodlá podle mého soudu Akademii věd salámovou taktikou zničit během pouhých tří let tím, že jí navrhuje každý rok odebrat přibližně 20 % současného rozpočtu a takto ušetřené peníze přesunout pro inovace v soukromém sektoru. Ten by měl podle mého názoru spíše ze svých prostředků podporovat aplikovaný i základní výzkum, jak se děje v civilizovaných zemích.

GRYGAR ODMÍTL CENU OD vládní rady

Přečtěte si víc o astrofyziku Jiřím Grygarovi a České hlavě

Nevnímal jste cenu jen jako pokus umlčet finanční odměnou populárního kritika vládní rady?
To mně nenapadlo; to by bylo docela rafinované. (úsměv)

Mluvil jste o svém rozhodnutí s premiérem Fischerem? A věříte, že to bude popudem k nějakému dalšímu jednání?
Komunikoval jsem s vedením České hlavy, protože takto jsem se o udělení ceny dozvěděl. Své důvody jsem sdělil dopisem. Nejsem funkcionářem žádného orgánu, který by připadal v úvahu pro případná jednání o změně stylu práce rady a její personální výměnu. Domnívám se totiž, že stávající rada prokázala, že není v tak závažné věci dostatečně kvalifikovaná.

PROČ GRYGAR ODMÍTL CENU?

Přečtěte si rozbor blogera iDNES.cz o změnách vlády v hodnocení vědy

Plánujete dál bojovat proti snižování dotací Akademii věd?
Jediné, co lze dělat, je osvěta. Pokud veřejnost pochopí, že kromě krátkodobých cílů má naše země mít šanci obstát ve světové konkurenci, když si vytyčí dlouhodobý cíl využít intelektuálního potenciálu, který máme, tak bude vyhráno. Dotace Akademii věd je jenom malou součástí velmi závažného problému, že naše veřejnost potřebu základního výzkumu v Česku nevnímá jako prioritu a na politiky netlačí. Stačí rozhlédnout se po světě, abychom zjistili, že při dosavadním stylu řízení naší země skončíme jako komický skanzen.

GRYGARŮV DOPIS ZÁSTUPCŮM České HLAVY

Vážení,

děkuji Vám za Vaši zprávu, v níž mi sdělujete, že na základě usnesení vlády ČR jsem byl zvolen laureátem ceny Rady pro výzkum, vývoj a inovace ČR Česká hlava 2009.

Tato cena však nese jméno instituce, která v poslední době vyvíjí činnost, která podle mého soudu vážně poškozuje dobré jméno Akademie věd ČR, v níž právě půlstoletí pracuji (pochopitelně včetně svého působení v někdejší ČSAV).

Poslední publikované návrhy a doporučení Rady pro výzkum, vývoj a inovace mohou dokonce v příštích letech ohrozit podle mého názoru samotnou existenci Akademie věd, což nedokáži pochopit, protože se domnívám, že Akademie patří dlouhodobě k nejproduktivnějším složkám českého vědeckého výzkumu.

Z těchto důvodů nemohu zmíněnou cenu přijmout. Rád bych však při této příležitosti zdůraznil, že moje odmítnutí Ceny se nijak netýká činnosti České hlavy, jíž se velmi vážím a stejně tak i členů poroty ČH. Netýká se také pana premiéra Jana Fischera, jehož úsilí o rozvoj naší země i české vědy si rovněž považuji.

V úctě
Jiří Grygar


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video