Chtějí dítě, ale na sex nemají čas

  • 47
Některé děti přijdou na svět ze zkumavky jen proto, že jejich rodiče nejsou s to je počít přirozeným způsobem. Ne že by nemohli. Prostě spolu nemají sex, respektive mají ho tak málo, že to na zplození potomka zřejmě nestačí. Fenomén, který je zatím tabu i v lékařských ordinacích, potvrdilo několik žen, které absolvují umělé oplodnění. Lékařům se však s něčím takovým nesvěří. Ze strachu, že by je vyhodil, a především ze studu.

"Nikdy bych svému lékaři neřekla, že se svým mužem spím v lepším případě jednou za měsíc," říká jedna z nich. Doktoři nenašli žádnou zdravotní potíž, která by bránila zplození dítěte, ani u ní, ani u jejího partnera.

Lékaři takové případy nemohou konkrétně potvrdit, protože se o nich jednoduše nedozvědí. Připouštějí však: mohou se skrývat ve zhruba deseti procentech neplodností, jejichž příčina zůstala navzdory všem vyšetřením záhadou. "Ten fenomén je znám. Říká se mu zdánlivá sterilita - nebo také nekonzumované manželství," říká pražský gynekolog Pavel Čepický.

Za lékařem po dvou letech
Jak uvádí, při pohlavním styku jednou měsíčně se moc otěhotnět nedá - pětadvacetiletá žena na to potřebuje v průměru dva a půl roku. A po třicítce pravděpodobnost oplodnění ještě klesá. Vyhledat lékaře se přitom doporučuje nejpozději po dvou letech neúspěšných pokusů.

Potíže s přirozeným početím přitom mají právě lidé, kteří odložili početí dítěte na pozdější dobu, třeba kvůli kariéře. To už klesá jejich přirozená plodnost a také sexuální aktivita. "Po letech manželství už naše sexuální touha ochabla. Společně třeba strávíme třikrát v týdnu hezký večer, ale děláme úplně jiné věci než sex.

Třeba si vlezeme do postele - a s chutí si čteme," říká pětatřicetiletá žena.  Pražská embryoložka Jana Pavelková kroutí hlavou: "Pokud chce mít někdo dítě, tak je snad natolik inteligentní, že se zaměří na to, aby alespoň kolem ovulace, bez ohledu na případnou únavu, měl s partnerem často sex."

Umělé oplodnění nese rozika a je drahé
Urolog Karel Kočí se připojuje: "Umělé oplodňovací procedury nejsou přece až tak příjemné, mají určitá rizika a jsou nákladné. Nechce se mi věřit, že by je někdo absolvoval jako snadnější řešení."

A vedoucí lékař centra pro umělé oplodnění Tonko Mardešič spontánně zareagoval: "To je snad jednodušší naplánovat si koitus než chodit sem!" Jenže - tak jednoduché to zase není. "To přece není jen tak naplánovat si milování. Musíme oba chtít. A když jsme k tomu ke všemu ještě třeba unavení z vyčerpávajícího zaměstnání a každý ještě ke všemu zrovna jindy...," namítá jedna z žen.

O dítě se snaží už řadu let, podobně jako její dvě přítelkyně, které navštěvují centra umělého oplodnění. Příčina neplodnosti u nich není zřejmá... a zda jde o malou frekvenci sexu, o tom se svým lékařem rozhodně nemluví. "Hanbou bych se propadla, připadala bych si před ním jako ženská, která selhala, protože už ani neumí svést manžela," vysvětluje půvabná manažerka.

Místo sexu práce
Útlum sexuální aktivity potvrdil i výzkum Sexuologického ústavu v Praze: mezi roky 1993 a 1998 přibylo lidí, kteří nemají dokonce vůbec žádný sex. Docent Peter Weiss to přičítá změnám ve společnosti, kdy mnoho lidí nachází seberealizaci někde jinde - například právě v profesi.

Lékař z centra umělého oplodnění Iscare IVF v Praze-Hloubětíně Milan Mrázek připouští: "Určité procento lidí nemůže počít dítě z nevysvětlitelné příčiny. Dotaz na frekvenci pohlavních styků by měl padnout hned při prvním pohovoru - ale je pravda, že mnoho lidí nic takového nepřizná. Je to příliš intimní. A navíc: proplatila by zdravotní pojišťovna umělé oplodnění jen proto, že lidé spolu nejsou s to mít často sex?" ptá se Mrázek.

Otěhotnět při sexu jednou za měsíc podle něj opravdu moc nejde, má-li dojít k početí, je třeba mít kolem ovulace pohlavní styk aspoň obden. Jenže lidé jsou často na cestách... "Je tedy možné, že je to přesně tak, jak říkáte, lidé naše rady odkývají, ale nakolik si je vezmou k srdci, s tím už se nepřiznají."

Nevzdávat se předčasně
Sexuolog Jaroslav Zvěřina míní, že některé páry vzdávají snahu přirozeně otěhotnět příliš brzy. "Lidé dnes mají málo trpělivosti pracovat na zplození dítěte normálním sexem. Jakmile žena rychle neotěhotní, hned zkouší umělé oplodnění.  Zapomínáme, že zplodit dítě nejde a ani nikdy nešlo - rychle." Jenže po třicítce už tlačí čas.

Embryoložka Pavelková říká: "Neplodnost může být vyvolána i tím, že pár se třeba snaží, ale když jim to zrovna z různých příčin nevychází, podléhá stresu. Není v psychické pohodě, začíná být urputný, což není pro otěhotnění vůbec dobré. Zvláště u žen sehrává psychika v otěhotnění obrovskou roli."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video