Kandidáti do eurovoleb potřebují vyburcovat co nejvíc lidí, v roce 2004 přišlo volit jen 28 procent lidí. Ilustrační foto.

Kandidáti do eurovoleb potřebují vyburcovat co nejvíc lidí, v roce 2004 přišlo volit jen 28 procent lidí. Ilustrační foto. | foto: Jan Karásek, MAFRA

Chtějí být milionáři. Tak jim to nekazte. A volte!

  • 16
Vypadá to, že i po sedmnácti letech, co se v novinách zabývám českou politikou, mě některé věci znovu a znovu zaskočí. Nebo spíš naštvou.

Naposledy včera. Kousek od našeho domu se objevil na billboardu, jako připomínka, že za měsíc jsou volby do Evropského parlamentu, megaplakát sociálních demokratů.

"Zabraňte návratu ODS. Už žádné snižování přídavků na děti," oznamuje ČSSD ústy najaté figurantky, proč 5. a 6. června přijít odevzdat hlas právě Paroubkově straně.

Samozřejmě, že europoslanci, ti nejlépe placení čeští mužové a ženy, nerozhodují o dětských přídavcích. Ale co? Jako tahák, jak nepříliš informované, zato podomácku, či chcete-li po česku, vystrašené voliče přitáhnout k volební urně, to může fungovat báječně.

Na webových stránkách ČSSD najdete mnohem širší sbírku podobných lákadel. Pod heslem "Jistota pro lidi" například "rozkliknete" i marketingově propracovaný, úderný videoklip. Na úvod v něm promlouvají najatí lidé v rolích sociálně slabších občanů, kteří touží neplatit vysoký nájem, drahou elektřinu a školné na vysokých školách. Pak nás osloví někdejší mluvčí Zemanovy vlády Libor Rouček, který v europarlamentu sbírá zkušenosti už pět let a rád by se tam udržel: "Chceme zdravotnictví bez poplatků. Chceme sociální jistoty pro všechny. Chceme dostupné bydlení. I k tomu nám slouží Evropská unie. Vyberte si jistotu!"

Mají to dost těžké, tihle eurokandidáti ČSSD. Co nám slibují, se Evropského parlamentu absolutně netýká, ale na druhou stranu – co jim zbývá? Potřebují vyburcovat co nejvíc lidí (v roce 2004 přišlo volit pouhých 28 procent voličů), a tak mávat lidem před očima něčím, na co se jich může hodně chytit, je vcelku pragmatická úvaha.

V případě euromazáka Roučka mě napadlo ještě jedno heslo: "Pojďte mi dát hlas, ať superkrálovský plat mám zas."

Ale jelikož není pan Rouček sebevrah, mé heslo nepoužije a o svém platu v kampani pomlčí.

"Na to se ptejte někoho jiného," zavěsil telefon mé kolegyni, když se jej chtěla zeptat, jak se před pár lety postavil k návrhu na obrovské navýšení už tak obřích odměn v Evropském parlamentu. Od letošního léta budou europoslanci brát plat dvě stě tisíc měsíčně, k tomu dalších sto tisíc měsíční paušál na vlastní využití a půl milionu na odměny pro svůj tým poradců a sekretářek. Novinkou bude, že po odchodu z parlamentu a nástupu do penze dostanou vysloužilí poslanci 94 tisíc měsíčně!

Zkrátka zlatý důl, jak si jej europoslanci sami zavedli. Nebyli to jen ti čeští a nebyli to jen sociální demokraté, samozřejmě. To by nebylo korektní tvrdit. Nicméně v případě ČSSD mi propast mezi volebními sliby pro voliče a povolební realitou pro poslance v Bruselu připadá jako obzvlášť skandální.

P. S. Můj hlas by ve volbách dostal ten, kdo veřejně slíbí, že nemravný systém odměňování v europarlamentu navrhne zrušit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video