Chřipky je hodně, ale epidemie to není

Vysočina - Na Vysočině řádí chřipková onemocnění, počet nemocných však zatím nevybočuje z každoročního normálu, obvyklého v tomto ročním období. Podle dosud známých čísel počet nemocných v žádném z pěti okresů kraje nepřekračuje takzvaný epidemiologický práh. Tím hygienici označují stav, kdy na sto tisíc obyvatel připadá více než dva tisíce nemocných.

"S ohledem na roční období, které máme, je počet výskytů akutně respiračních onemocnění v regionu naprosto v normě," řekla zástupkyně krajské epidemioložky Radka Štěpánková.

Nejvíce nemocných respiračními onemocněními je v okresech Havlíčkův Brod a Žďár nad Sázavou, kde se už blíží k dvoutisícové hranici. "Jsme u epidemického prahu, ale neznamená to nic mimořádného," řekla žďárská okresní epidemioložka Renée Mašová. Relativně nejméně nemocných je zatím na Pelhřimovsku.

Stav epidemie, ze kterého mohou vyplývat některá omezení například pro návštěvy sociálních zařízení, či nemocnic, či ve výuce škol, mohou totiž hygienici vyhlásit podle uvážení například až při dvou a půl tisíci nemocných na sto tisíc obyvatel. Čerstvá čísla za celý region budou znát hygienici dnes.

Lidé mají nyní často strach z chřipkové pandemie, která by podle mínění expertů měla v příštích letech zachvátit svět. "Možná to všechno jsou je fámy v novinách, ale je mi trapné ptát se svého lékaře, zda se mám, či nemám bát? Nevím například, jestli si mám kupovat drahé léky, nebo stačí proti pandemii očkování. Taky řada mých známých má z chřipky teď větší strach," řekla například dvacetiletá Klára Straková z Jihlavy.

Každým rokem více lidí využívaná očkování proti chřipce. "Ve frontách se nestojí, ale letos je abnormální zájem. Od půlky října jsme zatím naočkovali asi sedmdesát lidí," řekla Štěpánková.

Podle Mašové v případě pandemie není zatím důvod k bezprostředním obavám. "Ta hrozba zde zřejmě je, ale zda k pandemii dojde za rok, či za pět let, to se nedá říct. Bude důležité, aby se v případě rozšíření nějakého nového typu chřipky podařilo včas připravit dostatek vhodné očkovací látky. Zatím se to vždy podařilo," řekla epidemioložka Mašová.

V rizikových obdobích na jaře a na podzim lékaři všeobecně doporučují preventivně se vyhýbat společenským akcím, otužovat se, přijímat více vitamínů a dostatečně se věnovat pohybu. "Ale chřipku snadno chytíte i během malé chvilky cestou v trolejbuse," upozornila Štěpánková.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video