Ilustrační snímek

Ilustrační fotografie - Nachlazení, chřipka, imunita, nemoc | foto: Profimedia.cz

Lékaři mají dvojí čísla pro epidemii chřipky. Lidé marodí bez doktora

  • 47
Vyhlášení epidemie chřipky dostane nová pravidla. Dnes určují oficiální hranici epidemie dva tisíce nemocných lidí na 100 tisíc obyvatel, ale lékaři se řídí podle menších čísel. Ta ovšem nejsou nikde oficiálně evidována. Mnoho marodů totiž k lékaři vůbec nejde a statistika je tak zkreslená.

Reálný počet nemocných je tak vyšší než oficiálně udávaná data a epidemie tak zřejmě začíná dřív, než je naplněna dnešní oficiální kvóta dva tisíce nemocných.

"Po několika změnách v České republice je ta hranice už naprosto zbytečně vysoká a neodpovídá skutečnému stavu," vysvětlil epidemiolog Jan Kynčl. Hygienici proto epidemii vyhlašují už při 1 600 až 1 800 nemocných na 100 tisíc obyvatel.

Hlavní hygienik Michael Vít je naopak zastáncem původního hodnocení. "Hranice chřipkové epidemie zůstává dva tisíce nemocných lidí na 100 tisíc obyvatel."

I proto se zprávy z ministerstva a národní referenční laboratoře občas liší.

O řadě nemocných se lékaři nedozví

Nižší číslo pro vyhlášení chřipkové epidemie, které lékaři letos neoficiálně používají, reflektuje hlavně zavedení prvních tří dnů neplacené nemocenské a částečně i třicetikorunové poplatky u lékaře. Obě novinky totiž pacienty od návštěv doktorů odrazují a lékaři se tak vůbec nedovědí, kolik skutečně nemocných v dané oblasti je.

"Neplacená nemocenská zůstává zásadním faktorem, tady je ten skok viditelný. Lidé si raději berou dovolenou a v tu chvíli o nich nevíme. K lékaři jdou, až když je nemoc dlouhodobější či vážnější," potvrdil trend epidemiolog.

Podobný vývoj je prý s nemocností a návštěvami lékařů i v jiných evropských zemích.

"Zatím jsme neodhadli přesné číslo pro tu hranici. Chřipkovou epidemii totiž charakterizuje více ukazatelů. Jsou to samozřejmě virologické nálezy nebo počty nemocných v jednotlivých školách. Je to tedy komplexní informace. Není to jen číslo, musí se zohlednit i další faktory," tvrdí Kynčl.

Nové číslo musí schválit odborníci

Hygienici o oficiálním snížení hranice jednali na podzim a podle Kynčla se shodli, že číslo nekopíruje realitu a je zbytečně vysoké. "Troufnu si říct, že po letošní sezóně se tomu konkrétnímu číslu více přiblížíme," předpokládá Kynčl.

Nové číslo pro hranici epidemie nečeká žádný složitý schvalovací proces. "I dříve to byl spíš odborný konsensus, který projde pouze jakýmsi vnitřním připomínkovým řízením mezi odborníky. Jsme schopni přesné číslo statisticky spočítat a zdůvodnit. Je však třeba, aby se s tím ztotožnili i odborníci nesoucí odpovědnost na krajské úrovni," doplnil epidemiolog.

Dnes je v České republice vyhlášena plošná epidemie, která však ustupuje. Na 100 tisíc obyvatel onemocnělo 1 704 lidí, v porovnání s minulým týdnem tedy nemocnost klesla o 7,6 procenta. "Pokles bude trvat ještě několik týdnů," poznamenal hlavní hygienik.

Nejvíc nemocných je v Pardubickém, Moravskoslezském a Jihomoravském kraji. Ve většině evropských států včetně České republiky dominuje virus A(H1/N1). Intenzivní péči si vyžádalo 114 případů, nemoci podlehlo 16 lidí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video