„V České republice se objevilo 1 528 případů na 100 000 obyvatel, což už odpovídá plošné epidemii. Nejvyšší nárůsty případů jsou v Jihomoravském kraji, Olomouckém kraji, na Ostravsku a na Vysočině. Nárůst oproti minulému měsíci je o 50 procent,“ doplnil pro iDNES.cz předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula.
Deset tipů, jak zvládnout chřipkové období bez úhony |
Chřipka postihuje všechny věkové skupiny. „Doporučujeme občanům pokud možno se vyhýbat větším uskupením lidí a zejména ve zvýšené míře dodržovat základní hygienická pravidla, jako kýchat do kapesníku či si po cestě hromadnou dopravou vždy umýt ruce,“ doporučila Gottvaldová.
Pro posílení imunity mohou lidé konzumovat dostatečné množství ovoce a zeleniny jako přirozených zdrojů vitaminů. „Pokud už jste nemocní, chovejte se zodpovědně a infekci nepodceňujte - je mnohem lepší chřipku vyležet než nákazu dále šířit,“ upozornila hygienička (co na chřipku pomůže, čtěte zde).
Šíření nemoci napomáhá i současné velmi chladné počasí. Už před lety vědci zjistili, že virus je mnohem stabilnější a vydrží déle na studeném a suchém vzduchu. To je také základní podmínka pro vznik chřipkové epidemie (o spojitosti chřipky a chladného počasí čtěte zde). V pátek a o víkendu přitom mají teploty na západě země spadnout i pod minus 18 stupňů Celsia (více o současném vývoji počasí a komplikacích jím způsobených čtěte zde).
Konec výsměchu. Mužská rýmička opravdu existuje![]() |
Nemoc monitoruje Národní referenční laboratoř pro chřipku a oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu ve spolupráci s krajskými hygienickými stanicemi.
Z evropských zemí hlásí plošnou epidemii celá Skandinávie a dále Francie, Portugalsko, Španělsko, Nizozemí, Švýcarsko, Itálie, Srbsko, Moldavsko, Gruzie a Rusko. Mimořádně vysokou intenzitu chřipky zaznamenalo Finsko.
V Německu se chřipka zatím šíří formou regionálních epidemií stejně jako na Slovensku. V Polsku je podle epidemiologů aktivita nemoci minimální.