Chřipka zaútočí. Jen se neví, kdy to bude

  • 16
Chřipka, pro mnohé banální, pro jiné nebezpečná nemoc, v příští letech způsobí velkou pandemii, při níž může zemřít mnoho lidí. Experti říkají: může to být letos, za rok, za dva, ale určitě přijde. Vláda včera schválila národní plán, který by měl následky chřipky omezit na minimum. Plán obsahuje konkrétní návody: kdo bude rozdělovat léky nebo kam dávat pacienty, když budou přeplněné nemocnice.

Máme tu další podnět k vlně paniky? V žádném případě, uklidňují specialisté.
"Výskyt chřipky ve světě i u nás je v tuto chvíli velmi sporadický," řekla Marie Otavová ze Státního zdravotního ústavu. "Zatím se nic neděje. Chceme být připravení," uvedl pražský hygienik Vladimír Polanecký, jeden z autorů plánu.

Lidé se sice mohou proti chřipce chránit (životosprávou, očkováním), ale když přijde pandemie, je vše tak trochu otázkou štěstí. I "běžné" epidemie, opakující se prakticky rok co rok, postihnou vždy několik milionů lidí v zemi. Očkování pak bude při pandemii, to jest světové epidemii, zcela neúčinné. Pandemie totiž vznikne právě proto, že ji způsobí zcela nový typ viru.

Co vede experty k přesvědčení, že světu hrozí v nadcházejících letech velká epidemie chřipky? V prvé řadě praxe: chřipka přichází ve vlnách zhruba v intervalu třiceti let, ta poslední vznikla v letech 1968 až 1970. A pak teorie: vědci potvrdili, že chřipkový virus se může v důsledku malé genetické mutace změnit z nepříjemného zdravotního problému v zabijáka.

Drobná změna jednoho z deseti genů chřipkového viru vedla například před čtyřmi lety v Hongkongu k tomu, že z jedné formy ptačí chřipky se stalo pro člověka smrtelné nebezpečí. Úřady byly tehdy nuceny vyhubit více než milion kuřat, aby se zabránilo šíření nemoci.

Světová zdravotnická organizace proto vyzvala členské země, aby se na pandemii preventivně připravily. Národní plán České republiky schválila už v červenci bezpečnostní rada státu. Prvním signálem o tom, že přišla skutečná pandemie chřipky, by byly informace z lékáren o zvýšeném prodeji protichřipkových léků a zprávy z lékařských pohotovostí o náporu pacientů.

Podle národního plánu by pak hygienici organizovali rozdělování léků a návštěvní služby lékařů u pacientů doma. Pokud by nemocnice už neměly místo pro pacienty s komplikacemi, hygienici by za přispění armády vyklidili školky a jesle, které by přeměnili na dočasné nemocnice. Zahájili by též rozsáhlou mediální kampaň, v níž by vysvětlovali lidem, že při onemocnění mají raději zůstat v posteli.

Lékaři už v posledních týdnech zaznamenali vyšší počet pacientů s nemocemi dýchacích cest. Tvrdí však, že je to docela běžný obrázek podzimu, žádná chřipka.
"Od počátku září jsme zatím potvrdili jen tři případy chřipky, ze světa nemáme hlášeno vůbec nic," uvedla Marie Otavová ze Státního zdravotního ústavu. "Na chřipku je ještě čas, někdy přijde až v lednu. Navíc počasí je stále ještě celkem slušné," dodala.

Před pandemií očkování nechrání

Hygienik hlavního města Prahy a spoluautor "krizového chřipkového scénáře" Vladimír Polanecký tvrdí: "Zatím nevíme kdy, ale jednou budeme plán proti chřipce potřebovat. To je jisté."

Nakolik je pravděpodobné, že to bude už letos?

Neumím věštit z křišťálové koule. Určité náznaky blížící se pandemie tu už byly před několika lety, kdy se objevil nový kmen chřipkového viru v Číně a Hongkongu u drůbeže. Úřady tehdy nechaly vybít velké množství kuřat a tím možná epidemii pozastavily. Zatím nejsou zprávy, že by se blížila chřipka. Ale obvykle to bývá až na Vánoce.

Máte představu, jak by se taková pandemie mohla u nás projevit?

Lze důvodně předpokládat, že by v první vlně mohlo onemocnět čtyři až pět milionů obyvatel.

Pomohlo by jim, kdyby se teď nechali očkovat?

Proti chřipce jako takové je očkování jistě dobré, máme dost starostí s každoročními epidemiemi. Ale proti pandemii by toto očkování samozřejmě účinné nebylo - byl by to jiný kmen, jiný typ viru. Proto plán počítá s tím, že by bylo nutné zajistit nové očkování a také léky. Plán říká, kde vakcínu shánět, kde hromadně očkovat, dělalo by se to třeba ve školách. Vše by řídil hlavní hygienik.

Nevylučujeme, že zajistit dostatek vakcíny by mohl být zpočátku problém. Týž problém jsme totiž řešili letos při shánění vakcíny na běžné očkování proti chřipce. Nejsme zřejmě pro farmaceutické firmy dostatečně velký, a tedy lukrativní trh.

Existuje podobný plán jako tento i proti jiným nemocem?

Nikoli, protože se nemá za to, že by jiná infekce mohla hrozit v takovém rozsahu. Při poslední epidemii chřipky v roce 1968 jen u nás onemocněly tři až čtyři miliony lidí.

Tehdy žádné plány nebyly?

Ne, nikdo na to nebyl připraven. Proto Světová zdravotnická organizace nyní doporučila zemím, aby přijaly preventivní opatření. Pokud vím, v Evropě tak učinilo sedm zemí unie a my. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video