Chřipka zahnala Evropany do postelí

Ústup chřipky, která zasáhla Evropu, zatím není v dohledu. A to i přesto, že se počet nemocných nepatrně snižuje. Vysoký výskyt chřipkových virů je nadále hlášen z Německa a Francie. Zvýšený počet nemocných hlásí i z některých částí Ruska a z Bosny. Na Slovensku naopak chřipka pomalu slábne. Epidemie se dosud vyhýbá Rakousku a Polsku.

V Česku spěje podle hlavního hygienika Michaela Víta epidemie k vrcholu. Minulý týden bylo v České republice nemocných 3101 lidí na každých 100 tisíc obyvatel.

Podle národního referenčního centra v Hannoveru zatím chřipka v Německu nekončí. Postiženo je zejména okolí Drážďan a střední Německo a Bavorsko. Obětí chřipky se stal i jinak málo stonající kancléř Gerhard Schröder. Ten v pondělí ulehl s vysokými teplotami a bolestmi hlavy.

Na Slovensku první oběť
Pomalý ústup chřipky, zhruba o pět procent za týden, je hlášen ze Slovenska, kde si toto virové onemocnění již letos vyžádalo první oběť - 67letého muže z Trenčínska.

Díky mimořádným chřipkovým prázdninám klesl počet nemocných školáků o 16 procent a děti se pomalu vracejí do lavic. Nadále ale platí zákaz návštěv v nemocnicích, odkládají se lehčí chirurgické zákroky a posilují se lékařské služby první pomoci.

V Rakousku a Polsku ještě nemoc nedosáhla vrcholu
V Rakousku zřejmě chřipka ještě nedosáhla svého vrcholu. Jen ve Vídni zaznamenali lékaři minulý týden 24 tisíc nových případů. Epidemie nastává až při 30 000 případech onemocnění týdně.

Odborníci odhadují počet nakažených chřipkovým virem na 100 tisíc lidí. Letošní vlna infekce tedy zdaleka nepostihla tolik pacientů jako před čtyřmi lety, kdy chřipkou onemocnělo půl milionu Rakušanů.

Podobná situace panuje i v Polsku, kterému se zatím epidemie chřipky vyhýbá. Za celý leden zaznamenaly hygienické stanice zhruba 130 tisíc případů, sto tisíc ale až v posledním týdnu. Loni přitom ve stejném období onemocnělo čtyřikrát více lidí. Údaje za první únorový týden zatím nejsou k dispozici, zdravotníci ale nepředpokládají dramatické zhoršení situace. Podle jejich předpovědí by chřipka teprve mohla udeřit.

V Rusku se zavírají školy
Zvýšený výskyt chřipkových virů je od počátku února hlášen z různých regionů Ruské federace od Kaliningradu po Jakutsko, v Murmansku, ve Stavropoli, na Uralu, na Sibiři.

V některých oblastech musela být přerušena školní výuka, protože 60 procent nemocných tvoří děti. Složitá situace je v Přímořském kraji, který trpí palivovou krizí. Epidemie řádí také v uprchlických táborech v Ingušsku, kde je nyní kolem 150 tisíc běženců z Čečenska.

V Moskvě zatím epidemie není a zdravotníci nevylučují, že k ní ani nedojde. Úroveň onemocnění v metropoli je podle hygieniků o 37 procent nižší než je  epidemiologický práh. Odborníci přiznávají, že oficiální počty nemocných neodrážejí skutečný stav. Na lékaře se totiž obrací jen kolem poloviny nemocných. Na následky chřipky již přitom v Rusku zemřely čtyři osoby.

Chřipku má i bývalý ruský prezident Boris Jelcin, který musel být 30. ledna, den před svými 70. narozeninami, odvezen do nemocnice.

V Sarajevu zavřena i univerzita
Kvůli chřipkové epidemii musely dnes být na týden uzavřeny školy a univerzity v bosenském hlavním městě Sarajevu. Ministerstvo zdravotnictví muslimsko-chorvatské Federace Bosny a Hercegoviny už ve středu upozornilo, že školní a univerzitní zařízení budou uzavřena, pokud chřipkou onemocní více než čtvrtina z 80 tisíc sarajevských žáků a studentů.

Ve Francii pokračuje epidemii chřipky již devátým týdnem, ale není tak intenzivní jako loni. V posledních dnech se počet případů výrazně zvýšil, ale situace není alarmující. Za minulý týden bylo v zemi zaznamenáno 543 onemocnění chřipkou na 100 000 obyvatel. Práh epidemie je 161 případů.

Nejvíce postižené jsou regiony poblíž francouzských hranic. Šíření chřipky do jisté míry brzdí školní prázdniny, které v některých částech začaly minulý týden. Ty budou někde trvat až do začátku března.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video