Druhá vlna krize se možná na podzim spojí s druhým kolem prasečí chřipky. Jako když koupíte ránu a druhou si dáte o zeď.

Druhá vlna krize se možná na podzim spojí s druhým kolem prasečí chřipky. Jako když koupíte ránu a druhou si dáte o zeď. | foto: Profimedia.cz

Chřipka v době krize: proč je to dobré (i špatné)

  • 11
Představte si chřipku v Česku. Třeba půl milionu nemocných a další statisíce lidí se o ně starají. Kolik to bude stát? Léky, sanitky, absence v práci, nemocenská... Když jsem minulý týden mluvil s virologem Ladislavem Machalou o prasečí chřipce, docela mě zaskočil: zdálo se, že největší obavy má z ekonomického dopadu pandemie.

Druhá vlna krize se možná na podzim spojí s druhým kolem prasečí chřipky. Jako když koupíte ránu a druhou si dáte o zeď. Před šesti roky mělo pár asijských zemí SARS.

Sice nebezpečná, ale velmi omezená epidemie (onemocnělo asi osm tisíc lidí). Stálo to 40 miliard dolarů. Kolik by stála pandemie chřipky? Něco už víme. Mexico City na jaře stála chřipková panika – obchody, školy a firmy zavíraly, turisté nepřijeli – 88 milionů dolarů denně. Celkem Mexiko přišlo o 2,2 miliardy.

V USA právě řeší, zda by měli na podzim zavřít školy. Cena za to je strašidelná: jak spočítal lékařský časopis Lancet, prý jedno až šest procent hrubého národního důchodu za dvanáct týdnů. Přitom jde jen o to poslat děti domů. Nic víc.

Spočítáno už je všechno. Jižní Ameriku, kde končí zima, a tudíž tam měli chřipkovou sezonu, připravila prasečí chřipka v průměru o půl až 1,5 procenta domácího důchodu. Světová banka loni došla k závěru, že pandemie chřipky by přišla svět na tři biliony dolarů a světová ekonomika by poklesla o pět procent (pro srovnání: krize ji snížila o míň a vidíte, jaký je z toho cirkus).

Možná vám přijde necitlivé přepočítávat chřipku na peníze, když jde o zdraví a v některých případech i o životy. Ale i ty závisejí na penězích. Kdyby mělo Česko víc peněz, mohlo by si dovolit nakoupit víc vakcíny, aby populaci hezky "naředilo", takže by se virus hůře chytal. Mohlo by také koupit více léků.

Je to vlastně věc ekonomické rozvahy: čím více toho nakoupím, tím více omezím škody, protože více lidí bude moci pracovat a nebudu mít tak vysoké náklady na zdravotnictví. Ale musím na to mít.

Ano, dokonce i chřipka je o penězích. Týká se i vás. Kdybych byl majitelem firmy a chystal kvůli krizi propouštění, dvakrát bych si to rozmyslel. Co když propustím desetinu, ale další týden mi s chřipkou ulehne třeba pětina lidí? Nepoloží to podnik (obchod, pumpu, holičství), protože budu mít málo rukou?

Když je pandemie v době krize, vypadá to jako dvojí rána, ale může to být výhoda. Lidé bez zaměstnání nejsou pohromadě v práci, také chodí méně nakupovat, takže virus to má těžší. Někdy to však může být nevýhoda: kdo práci má, bojí se, že o ni přijde, a tak chodí dál pracovat, i když už cítí příznaky chřipky. Za normálních časů by zůstal doma, teď ne. Úspěšně roznáší chřipku a možná skončí v nemocnici, protože zanedbal léčení.

To bude něco stát. Přesně: bude to něco stát. Že ta chřipka musí přijít zrovna v době krize... Murphy na to měl jistě nějaký zákon. Předpovědí a propočtů je spousta, jen o jednom se dá dopředu s jistotou říct, že nevyjde. Před čtyřmi lety v USA spočítali, že pandemie chřipky by způsobila celosvětovou ekonomickou recesi. Ta už tady je.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue