Chřipka propukla naplno už všude

P r a h a - Evropa zažívá v mnohých zemích chřipovou epidemii desetiletí. V Nizozemsku se musel kvůli chřipce v lékařské ordinaci objevit každý pátý člověk. Především ve Skotsku a některých částech Anglie byly o víkendu přeplněné nemocnice a přibývaly telefonáty nemocných z jejich domovů.
V Praze ulehl s chřipkou každý sedmatřicátý člověk. Epidemie propukla naplno ve všech českých i moravských krajích a zdá se, že stále nabírá na síle. Většina zdravotnických zařízení v celé zemi zakázala návštěvy.

"Sledujeme evidenci nemocných, v této chvíli ani nic jiného dělat nelze," řekl pražský hlavní hygienik Vladimír Polanecký. Současná situace se však podle něho nijak mimořádně neliší od minulých let. "Zvýšené nebezpečí bude trvat jeden až tři týdny, poté by se vše mělo vrátit do normálu," dodal.

Mnohde vyhlásili chřipkovou epidemii

Chřipka, která se šíří od začátku roku, přerostla v některých regionech už v epidemii. Tu hygienici vyhlašují ve chvíli, kdy počet nemocných stoupne na dva tisíce ze sta tisíc obyvatel.

Dramaticky se chřipkové onemocnění šíří v západních Čechách. Zatímco v prvních dnech po Novém roce označili za epidemii pouze situaci v okresech Plzeň-město a Plzeň-sever, v závěru týdne zůstalo z deseti okresů pod hygienickým limitem jen Karlovarsko a Chebsko.

Za týden vzrostl počet nemocných o 60 procent na téměř dvacet tisíc lidí. Chřipkové prázdniny však zatím neoznámila žádná škola.

Malý a nebezpečný

* Virus chřipky se snadno proměňuje a každý rok se objevuje nový druh, odolnější vůči loňským lékům a vakcínám, které jinak představují účinnou prevenci. V současnosti - kvůli velkému pohybu lidí - hrozba objevení nebezpečné mutace vzrůstá, protože se snadno mohou smíchat dva různé viry a vznikne nový.

* Lékaři varují, že pokud se prevence proti chřipce zanedbá, může mít tragické následky. Jako příklad uvádějí pandemii španělské chřipky v roce 1918, která zahubila 40 milionů lidí - více než 1. světová válka.

* Na léčení se doporučuje paracetamol proti horečkám a bolestem těla. Hodně pít, především horké ovocné nápoje jako je citronáda s medem. Antibiotika nezabírají, aspirin není vhodný pro děti.

Aby lékaři omezili další šíření choroby, rozhodli se v mnoha zdravotnických zařízeních v zemi zakázat návštěvy.

Až do odvolání tak zůstanou zavřené například nemocnice v Jablonci nad Nisou a Tanvaldě.

"Počet nemocných se mezi pacienty i personálem stále zvyšuje, a tak jsme návštěvy na všech odděleních zakázali," uvedl ředitel jablonecké nemocnice Michael Vraný. Epidemii vyhlásili okresní hygienici v pátek, když chřipka sklátila dva tisíce dvě stě sedmnáct lidí.

Vyhlásit chřipkovou epidemii museli i lékaři Okresní hygienické stanice v Prostějově. "Lékaři toho mají požehnaně, sama mám nemocné celé oddělení," uvedla epidemioložka a lékařka hygienické st anice Eva Kučerová. Českolipsko sice epidemie dosud plně nezasáhla, ale Nemocnice s poliklinikou v České Lí pě již od soboty zakázala návštěvy nemocných.

"Je to preventi vní opatření kvůli vysokému výskytu respiračních onemocnění," potvrdil zákaz zástupce ředitele nemocnice Jaroslav Tvrzník. Ani tady se však školáci zatím nemohou těšit na "chřipkové prázdniny". "Onemocněli převážně dospělí," řekla lékařka českolipské hygienické služby Dagmar Fialová.

Počet lidí, kteří museli s chřipkou ulehnout, v hlavním městě stoupl proti minulému týdnu o 62 procent a zejména u lidí starších 15 let se zvýšil na dvojnásobek. Návštěvy zakázalo již šest nemocnic.

Podle hygieniků však nejde o výjimečnou situaci. "Nijak se to neliší od epidemií z minulých let," uvedl hlavní pražský hygienik Vladimír Polanecký s tím, že lékaři nemohou dělat nic jiného než sledovat evidenci nemocných.

"Zvýšené nebezpečí bude trvat jeden až tři týdny, poté by se vše mělo vrátit do normálu," dodal.

Chřipková epidemie postupuje světem

Chřipková epidemie "přeskočila" Atlantik a po Spojených státech zachvátila v uplynulém týdnu i Evropu. Situace je v některých zemích nejhorší za posledních osm až deset let.

"Červený poplach" byl o víkendu vyhlášen ve Velké Británii a Nizozemsku. V USA se s novou mutací z Asie ještě potýkají.

"Drtí nás to," prohlásila mluvčí nemocnice v Denveru Stephanie Denningová. Nemocnice v řadě amerických států jsou přeplněné a věnují se především léčení chřipky, na nic dalšího téměř nejsou síly ani čas. Podobná začíná být situace ni a starém kontinentě.

Příznaky jsou společné: vysoké teploty, celková nevolnost, bolesti hlavy, pocit únavy a obolavělé tělo, hluboký kašel a obtíže s dýcháním.

"Chřipka dosáhla epidemických rozměrů," prohlásil profesor Liam Donaldson, který zastává funkci vrchního zdravotníka království.

Stav epidemie se vyhlašuje, pokud onemocní 40 lidí z 10 000. Británii naposledy postihla choroba v takovém rozsahu na přelomu let 1989/1990, kdy onemocnělo 60 lidí z každých 10 000. Zatímco běžně onemocní chřipkou během zimy dva až tři lidé z deseti tisíc, nizozemští zdravotníci nyní odhadují, že na stejně velkou část populace připadá 26 nemocných a ve Skotsku dokonce 54.

"V Británii se stěží najde rodina, jíž by se chřipka nedotkla," prohlásil ministr zdravotnictví Alan Milburn a zároveň poděkoval lékařům a sestrám za to, že udrželi epidemii pod kontrolou.

Opoziční konzervativci jsou však jiného názoru. Stínový ministr zdravotnictví Liam Fox alespoň poznamenal: "Jestli Alan Milburn opravdu věří, že jeho zdravotníci to zvládají dobře, tak musí žít ve vlastní izolované jednotce." Situace je místně velmi komplikovaná a pacienti bývají převáženi z jedné nemocnice do druhé, protože nikde není místo.

Chřipka sama o sobě nemusí být smrtelná, ale je velmi nebezpečná pro nejmenší děti a pacienty s chronickým nemocemi, jako je astma, cukrovka a srdeční potíže.

"Po Vánocích většinou počet pacientů s chřipkou vzroste, ale tento rok je to mnohem horší," řekla mluvčí odboru zdravotnictví v New Yorku Kristine Smithová televizní stanici ABC.

V USA podle statistik zemře na následky chřipkových onemocnění až 20 000 lidí ročně.

Loni na podzim se proto rozjela rozsáhlá kampaň na prosazení vakcinace obyvatel, která místy nabrala bizarních rozměrů.

Ve státě Massachusetts se rozdávala reklamní trička, v Coloradu se očkování poskytovalo i v obchodech a na fotbalových stadionech. V newyorském Fort Edwardu byla zřízena "průjezdní klinika", kde dostali vakcínu řidiči, aniž by vystoupili z auta. A ve městě kasin Atlantic City dostávali gambleři injekci hned vedle sálu s automaty.

"Milují to, sice jim na chvíli ztuhne ruka, ale tvrdí, že si ji alespoň na páce automatu rozcvičí," prohlásila jedna ze sester.

"Prostě to milují."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video