Chřipka ani rýma není antrax

Lékaři po celých Spojených státech čekají s obavami na letošní nápor pacientů s chřipkou a také na ty, kteří se bojí nákazy snětí slezinnou. Antrax totiž zpočátku chřipku připomíná. Mezi symptomy onemocnění patří bolesti svalů a hlavy, suchý kašel a pocit únavy. Od začátku října už v zemi na antrax zemřeli čtyři lidé. Dvanáct dalších se nakazilo kožní nebo plicní formou této choroby.

Zdravotní úřady začaly školit lékaře, jak obě nemoci rozeznat a jaké jsou mezi oběma chorobami rozdíly.

"Jedna z užitečných věcí, které by si lidé měli zapamatovat, je, že v dosud zaznamenaných případech neměly nakažené osoby zánět nosní sliznice ani rýmu," vysvětluje epidemiolog Keiji Fukuda z chřipkového oddělení amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

Pokud pacientům teče z nosu, není to antrax
"Když se nakazíte něčím podobným rýmě a pokud vám "teče z nosu", pak je to s největší pravděpodobností opravdu rýma," tvrdí Fukuda. Mnoho pacientů ale během zimy přichází do nemocnic právě s onemocněním dýchacích cest.

Obavy lidí vědec nepodceňuje. "V některých případech může být těžké odlišit rozdíly mezi počátečním stádiem plicního antraxu a chřipkovými příznaky od ostatních příčin," dodává s tím, že neléčený plicní antrax končí smrtí.

Rozdíly mezi oběma nemocemi například nepoznali lékaři, kteří nedávno ošetřovali zaměstnance washingtonské pošty. Tomu řekli, že má chřipku a poslali ho domů. Muž poté podlehl plicnímu antraxu.

Lékaři se ptají na bydliště
Další hledisko, podle kterého se lékaři řídí, je to, kde pacienti bydlí. Antrax se dosud objevil v New Yorku, New Jersey, Washingtonu a na jihu Floridy.

"Těmto případům se věnuje obrovská pozornost. Antrax zatím nebyl hlášen na většině území USA, ovšem chřipkových případů byly zaznamenány miliony," říká Fukuda.

Očkování nepomůže, tvrdí CDC
Po první panice kolem antraxu někteří odborníci navrhovali, aby se lidé obávající se sněti slezinné nechali očkovat proti chřipce a vyloučili tak alespoň jedno riziko.
CDC ale tuto myšlenku nepodporuje. Důvodem je zřejmě nedostatek očkovací látky.

Podle úřadu bude letos k dispozici 85 milionů vakcín proti chřipce. Nejdříve by se ale měli nechat očkovat rizikové skupiny - staří lidé nebo těhotné ženy.

"Důvodem očkování proti chřipce je prevence, nebo, pokud onemocníte, zmírnění průběhu choroby," uvedl Fukuda. "Vakcína nechrání proti ostatním virům ani proti antraxu," dodal. Ten totiž způsobují bakterie, zatímco chřipka se přenáší viry.

CHŘIPKA

Na chřipku ročně umírá 20 tisíc lidí, v některých letech dokonce dvojnásobek. Většinou jde o nemocné s vysokým rizikem komplikací - staré lidi, osoby s oslabeným imunitním systémem, onkologicky nemocné nebo děti s astmatem.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video