Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: SXC.hu

Chraňme tygry, dokud to jde! Putin řídí summit na záchranu ohrožených šelem

  • 21
Až bude za dvanáct let v čínském kalendáři rok znovu zasvěcen tygrovi, mohlo by pro tyto elegantní šelmy být už pozdě. Jejich počet dramaticky klesá a v roce 2022 nemusí být ve volné přírodě jediný, varují vědci. Ruský premiér Vladimir Putin proto svolal summit, který má najít cestu k záchraně těchto šelem.

Tygrům vskutku hrozí ve volné přírodě úplné vyhynutí. Ještě před sto lety jejich populace čítala sto tisíc kusů. Dnes jich jsou podle vědců sotva něco přes tři tisíce.

Jsou rozptýleni na území třinácti států: Bangladéše, Bhútánu, Číny, Indie, Indonésie, Kambodže, Laosu, Malajsie, Nepálu, Thajska, Vietnamu, Ruska a Barmy (kterou tamní vládnoucí junta přejmenovala na Myanmar).

A ubývá jich valem, hlavně kvůli likvidaci jejich přirozeného prostředí a kvůli bujícímu pytláctví.

Tygří kůže se pořád velmi cení, stejně jako některé orgány, které hojně využívá například tradiční čínská medicína.

Co udělat, aby se katastrofický scénář nestal skutečností? Aby i za dvanáct let bylo možné v přírodě narazit na tygra (a případně se stát kusem masa určeným ke konzumaci)?

Putin, ochránce tygrů

Právě to teď řeší odborníci na pětidenním mezinárodním summitu v Petrohradu. Svolal ho Vladimir Putin.

Kdo také jiný... Ruský premiér se prezentuje jako velký ochránce přírody – a tygrů zejména. Předloni obletěly svět fotografie z ruského Dálného východu, kam se Putin vypravil spolu s vědci. Vlastnoručně vystřelil po pětileté tygří samici z uspávací pušky a zklidněné šelmě pak nasadil satelitní obojek. Na rozloučenou jí dal ještě pusu, zdůraznil tehdy deník Izvestija.

Tygři ve volné přírodě

Zatímco ještě před sto lety žilo ve volné přírodě až sto tisíc tygrů, nyní jich podle vědců zbývá pouhých 3 200. Na jejich úbytku se nejvíc podepisuje pytláctví a ničení jejich přirozeného prostředí. Podle vědců by za dvanáct let nemusel v přírodě žít ani jediný divoký tygr. Na nynějším summitu v Rusku se hledá řešení.

Ale o to teď nejde. Summit má především namalovat jakousi cestovní mapu pro záchranu divokých tygrů. A onen rok 2022 se nad schůzkou tyčí jako varovný ukazovák. Vlády třinácti zmíněných "tygřích" států už podpořily rozsáhlý program, na jehož základě se má počet divokých tygrů do roku 2022 zdvojnásobit.

Jenže to samozřejmě nebude zadarmo – odhady hovoří o 350 milionech dolarů. A tak se na summitu, jenž se koná pod patronací Světového fondu na ochranu přírody, rozsáhle hovoří i o dotacích a případných darech.

"Pro mnoho lidí představují tygři další div světa," řekl novinářů v úvodu schůzky šéf Světového fondu na ochranu přírody James Leape. "Nakonec jsou též inspirací a vlajkovou lodí mnohem širších snah o záchranu lesů a luk,“ dodal.

Program, určený právě pro následujících dvanáct let, si klade za cíl chránit přirozené prostředí tygrů a hlavně vykořenit pytláctví, pašování a ilegální obchod s tygry či jejich orgány. Chce pracovat s komunitami místních lidí, které se mají na záchraně šelem podílet.

"Kromě nutnosti zatočit s pytláky je také potřeba vytvořit tygrům speciální rezervace a obnovit lesy kolem nich tak, aby tygří populace mohly expandovat," citovala Leapa agentura AP. "A my musíme najít způsob, jak zapojit místní lidi a nechat je z ochrany těchto kočkovitých šelem profitovat," dodal Leape.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video