Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Byznys s postiženými. Chráněné dílny vystavují faktury za stamiliony

  13:18
Stíhaný lobbista Tomáš Horáček, místopředseda SPD Radim Fiala či děčínský zastupitel za ANO Jan Palička provozují chráněné dílny. Firmám nabízejí, že pokud od nich nakoupí zboží, mohou se samy vyhnout zákonné povinnosti zaměstnávat postižené. Často ale neprodávají výrobky handicapovaných, ale za provizi jen přeprodávají vše od počítačů až po čisticí prostředky. Jde o miliardový byznys.

Zaměstnání jednoho handicapovaného umožňuje vystavit chráněné dílně faktury až za 800 tisíc korun. | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

Měl to být zákon, který pomůže handicapovaným lépe získat práci. Místo toho paragrafy proměnily mnohé chráněné dílny ve zlaté doly pro lobbisty či politiky.

Podle nynější legislativy totiž každá firma s více než pětadvaceti zaměstnanci musí zaměstnávat postižené. Ale je tu možnost, jak získat pardon od státu – lze pouze nakoupit výrobky právě chráněné dílny.

V zákoně však chybí upřesnění, že to musí být její vlastní výrobky. A některé chráněné dílny tak na poptávku reagovaly. Na první pohled bohulibé sociální podniky se tak v části případů proměnily ve vystavovače faktur na vše od kancelářských potřeb až po počítače nebo čisticí prostředky. Věci, které firmou jenom papírově protekly. Jde tak o zboží, které postižení ani neviděli, natož aby ho vyrobili.

Jen vloni chráněné dílny za toto takzvané náhradní plnění dle odhadů vyfakturovaly více než deset miliard korun.

Jak to funguje

Platí přitom jednoduchý vzorec. Zaměstnávat jediného postiženého dle zákona umožňuje vystavit chráněným dílnám faktury za osm set tisíc korun ročně. Firmám, které si libovolné zboží ve stejné milionové hodnotě objednají, to umožní vyvinit se ze zaměstnávání pětice postižených lidí.

MF DNES na fenomén narazila při zkoumání impéria lobbisty Tomáše Horáčka, který je nyní stíhán za manipulaci zakázek ve zdravotnictví. A jeho firma První chráněná dílna, která dle státní evidence zaměstnávala na sedmdesát postižených, jen vloni vystavila faktury za sedmdesát milionů korun, které jeho klientům umožnily se vyhnout povinnosti zaměstnávat handicapované.

„Náhradní plnění je jednoduše zneužitelné pro osobní byznys bez naplnění záměru zákona, tedy aktivní zaměstnávání handicapovaných. V mnoha případech jsou dodávány služby či výrobky, které jsou vytvářeny úplně jiným subjektem a chráněné dílny slouží pouze jako hlavičkový papír pro vyfakturování služeb či zboží,“ říká analytik protikorupční organizace Transparency International Milan Eibl.

Problém je podle něj při současné podobě zákona možné omezit jedině tak, že si samy firmy budou odpovědně vybírat, co a od kterých chráněných dílen odeberou. Tak, aby zboží skutečně vyráběli postižení.

Potíž ale je, že v takzvaných přefakturacích „jedou“ i veřejné firmy. Například z jedné ze smluv, které Horáčkova firma uzavřela na konci roku 2016, je patrný i mechanismus jeho profitu.

Fakultní nemocnice Hradec Králové v roli odběratele předem souhlasila s tím, že bude První chráněné dílně za zboží či služby platit až o pět procent navíc, než by platila jiným dodavatelům. Právě proto, že se tím zbaví zákonné povinnosti zaměstnávat postižené.

Podle loňských statistik ministerstva práce se přitom celá polovina firem v Česku stejné povinnosti zaměstnávat postižené vyhnula právě za pomoci nákupu výrobků a služeb od chráněných dílen. Nemusely tak samy zapojit do běžného života zhruba sto tisíc postižených. Vše zcela legálně.

Byznys místopředsedy SPD

Horáček není sám, kdo si z toho udělal výhodný byznys. Na nastavení systému přitom paradoxně profitují i ti, kteří zákony vytvářejí. Například bezpečnostní a úklidová firma IF Facility, kterou vlastní místopředseda SPD a poslanec Radim Fiala, jen dle dostupných údajů za poslední rok a půl vystavila coby chráněná dílna faktury za téměř sto osmdesát milionů korun.

Zda firmám služby dodali postižení, které Fiala zaměstnal například v podobě uklízečů, nebo šlo jen o přeprodej dalších výrobků, které s handicapovanými nemají nic společného, z veřejných zdrojů nelze zjistit. Fiala na dotazy MF DNES nereagoval.

Například vloni však Fiala získal zakázku na dodávku čisticích prostředků a papíru do zařízení Sociálních služeb v Uherském Hradišti za osm milionů korun. A to v režimu náhradního plnění. V tendru přitom porazil právě První chráněnou dílnu Tomáše Horáčka.

Fiala a další provozovatelé chráněných dílen navíc na zaměstnávání každého postiženého mohou pobírat od státu dotace. Nyní je to až dvanáct tisíc korun měsíčně. A jak dříve uvedly Hospodářské noviny, za posledních čtyři a půl roku od státu Fialova IF Facility na dotacích získala téměř sto šedesát milionů korun.

Fiala ale není jediný politik, který se v podnikání s chráněnými dílnami našel. Například zastupitel Děčína za ANO Jan Palička působí jako předseda 1. sociálního družstva zdravotně postižených.

Tato firma si dokonce zřídila e-shop pojmenovaný náhradko.cz, kde si každá společnost, která potřebuje vyřešit potíž s tím, že nezaměstnává dostatek zdravotně postižených, může naklikat zboží, jehož nákup to vyřeší. V nabídce je zboží od tabletů přes držáky na kola až po pera. Palička na dotazy MF DNES nereagoval.

Ani u něj tak není jasné, jakou část nabízeného sortimentu vyrobil některý ze stovky postižených lidí, které zaměstnává. Firmám však loni fakturoval padesát milionů korun.

Náměstek ministryně práce Jiří Vaňásek ale argumentuje, že prostá úprava zákona – tak aby se náhradní plnění vztahovalo jen na vlastní výrobky chráněných dílen – není řešením.

„Když například zdravotně postižení lidé sestavují v chráněné dílně propisky z dílů, které jim přijdou ze zahraničí, je to vlastní výrobek, nebo nikoliv? Jaká bude ta definice?“ uvedl Vaňásek. 

Podle něj ministerstvo plánuje snížit finanční strop toho, kolik zboží nebo služeb mohou chráněné dílny na jednoho postiženého vyfakturovat.

„Chtěli bychom to regulovat pozvolnými kroky. Na chráněném trhu jsou zaměstnány desetitisíce lidí, kteří i v dobách ekonomické prosperity práci hledají těžko. Nechceme je ohrozit radikálním řezem,“ dodal Vaňásek.

Přísnější kontroly úřadů podle něj omezily vykořisťování invalidů. Letos například skončili před soudem brněnští podnikatelé z firmy Mandre Group. Podle obžaloby způsobili škodu tři sta třicet milionů. 

„Z úřadu práce lákali příspěvky na zaměstnávání zdravotně postižených osob. Podepisovali pracovní smlouvy, ale vypláceli jen část mzdy. Zbytek odčerpávali na různá další plnění, jako jsou smlouvy na kurzy angličtiny nebo pronájem notebooků či routerů,“ uvedla už dříve krajská státní zástupkyně Jana Vítková.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Historik: Metro mělo původně vést středem magistrály a jezdit přes mosty

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

USA pozastavily dodávky zbraní Izraeli. Nechtějí dál zvyšovat počty obětí

8. května 2024  10:51,  aktualizováno  12:17

Administrativa amerického prezidenta Joe Bidena pozastavila dodávku tisíců zbraní do Izraele, a to...

Konec války připomněly stíhačky. Pavel povýšil ředitele BIS na generálmajora

8. května 2024  8:50,  aktualizováno  12:17

Lidé si ve středu na různých místech Česka připomínají výročí konce druhé světové války. Nejvyšší...

Izrael otevírá přechod Kerem Šalom, kamiony už navážejí humanitární pomoc

8. května 2024  9:48,  aktualizováno  12:14

Izraelská armáda ve středu oznámila, že znovu otevírá přechod Kerem Šalom z Izraele do Pásma Gazy....

Státy EU se shodly na podobě migračního balíčku. Češi se zdrželi

8. května 2024  10:59,  aktualizováno  12:03

Aktualizujeme Zástupci členských států Evropské unie ve středu v Bruselu potvrdili shodu na konečné podobě...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...