Vyspělost dávné civilizace podle vědce dosvědčuje i postup využitý pří stavbě chrámu.

Vyspělost dávné civilizace podle vědce dosvědčuje i postup využitý pří stavbě chrámu. | foto: Reuters

Chrám vydal archeologům 4 000 let starou fresku

  • 6
Archeologové odhalili v severním Peru 4 000 let starý chrám. Jeho barevné nástěnné malby jsou podle nich důkazem, že dávná peruánská civilizace byla mnohem vyspělejší, než se vědci dosud domnívali.

Naleziště Ventarrón o rozloze 2 500 čtverečních metrů se nachází v údolí poblíž starověkého komplexu Sipan, který v osmdesátých letech objevil Walter Alva.

Minulý týden stejný archeolog odkryl ještě starší chrám. "Vystavěn byl kolem roku 2 000 před Kristem," řekl Alva, ředitel muzea královských hrobek v Sipanu.

"Co je udivující, jsou konstrukční metody, architektonický design a nejvíce ze všeho existence fresek, které mohou být nejstaršími v Americe," uvedl badatel.

Uvnitř chrámu se totiž dochovala téměř nepoškozená červenobílá freska znázorňující hon na jelena. Podle Alvy je to důkaz, že zdejší obyvatelé měli smysl pro výzdobu.

Vyspělost dávné civilizace podle vědce dosvědčuje i postup využitý pří stavbě chrámu. "Našli jsme stavební materiál, který rozhodně není primitivní," řekl Alva. Chrámové zdi jsou totiž postaveny z cihel.

"Tento objev potvrzuje, že staré peruánské společnosti byly velmi vyspělé," řekl archeolog Kit Nelson, expert na dávné pouštní kultury. Podle Roberta Benfera z Missourské univerzity v USA jsou však podobné nástěnné malby v chrámech obvyklé. Tato je však výjimečná tím, že se zachovala celá.

Peru je země bohatá na archeologické poklady. Jedním z nejznámějších míst je dávné incké město Machu Picchu v pohoří And.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video