Srbsko ani Chorvatsko nespáchaly za války genocidu, rozhodl soud v Haagu - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Srbsko ani Chorvatsko nespáchaly za války genocidu, rozhodl soud v Haagu

  11:55aktualizováno  14:58
Mezinárodní soudní dvůr rozhodl, že v době chorvatské války za nezávislost v letech 1991 až 1995 nespáchalo genocidu ani Srbsko, ani Chorvatsko. Hlavní soudní orgán OSN rozhodoval o žalobě Záhřebu z genocidy na Chorvatech a žalobě Bělehradu z týchž zločinů na srbském obyvatelstvu. O verdiktu informovala agentura Reuters.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Předseda Mezinárodního soudního dvora Peter Tomka k verdiktu podle Reuters uvedl, že se obě strany ve válečných letech dopustily řady zločinů. Záměr spáchat genocidu vyhlazením celé populace nebo její části však nebyl prokázán ani jedné ze zemí.

Soudní senát odmítl žalobu Srbska jednohlasně, v případě chorvatské žaloby byl počet hlasů patnáct ku dvěma. Verdikt soudního dvora, hlavního soudního orgánu Organizace spojených národů, je konečný a závazný. Nelze se proti němu odvolat.

„Toto znamená konec jedné kapitoly z minulosti. Jsem přesvědčen, že začneme novou, světlejší a lepší,“ komentoval verdikt podle Reuters přímo v Haagu srbský ministr spravedlnosti Nikola Selaković. V podobném duchu ho hodnotila také šéfka chorvatské justice Vesna Pusićová, která vyjádřila přesvědčení, že „verdikt přispěje k lepší a bezpečnější éře pro lidi v této části Evropy“.

Nejhorší konflikt v Evropě od druhé světové války

Žaloby, které proti sobě vzájemně vzneslo Chorvatsko se Srbskem, jsou dědictvím bolestného a krvavého rozpadu Jugoslávie v 90. letech. Nejhorší konflikt na půdě Evropy od druhé světové války za sebou tehdy zanechal víc než sto tisíc obětí a statisíce dalších lidí bez domova.

Chorvatsko, které v červnu 1991 vyhlásilo nezávislost na Jugoslávii, podalo vůči Srbsku, tehdejšímu mocenskému ústředí celé federativní republiky, žalobu ze spáchání genocidy u hlavního soudního orgánu OSN již před 15 lety.

Při slyšeních loni v březnu a dubnu se snažil Záhřeb prokázat, že jednotky řízené Bělehradem na počátku 90. let v době chorvatského boje za nezávislost vyvraždily víc než deset tisíc etnických Chorvatů.

Tuhé boje se v tomto období odehrávaly zejména v oblasti Východní Slavonie, nejvýchodnější vnitrozemské části Chorvatska na samé hranici se Srbskem, kam tehdejší srbský prezident Slobodan Milošević vyslal jugoslávskou armádu s poukazem na ochranu srbského obyvatelstva. Jugoslávská armáda (složená ze Srbů a Černohorců) s polovojenskými jednotkami srbských dobrovolníků tam tehdy zasadila Chorvatům drtivou porážku dobytím Vukovaru. Do područí Záhřebu se město dostalo teprve po konci války a etnicky motivované nepokoje jím soustavně zmítají dodnes.

Právě na události ve Vukovaru roku 1991 se soustředila velká část chorvatské žaloby, která tvrdila, že útok na město zosnoval Bělehrad a že by měl být klasifikován jako genocida. Záhřeb u Mezinárodního soudního dvora požadoval potrestání všech, kteří se měli dopustit genocidy a válečných zločinů, a žádal také navrácení kulturních památek, které byly v době konfliktu vypleněny, a vyplacení odškodného.

Soud v Haagu sice uznal, že jednotky Jugoslávské lidové armády a srbské milice se v oblasti dopustily násilností a vyhánění Chorvatů s cílem vytvořit etnicky jednotný srbský stát, ale odmítl, že by se tak dělo s cílem zlikvidovat chorvatské obyvatelstvo. „Nebyl tam záměr zničit Chorvaty, ale vyhnat je,“ citoval server BalkanInsight slova předsedy soudu Tomka.

Podle něj Srbsko nemůže být činěno odpovědným z genocidy také z právního hlediska. Chorvatská žaloba se totiž z velké části váže k událostem z léta a podzimu 1991, kdy Srbsko ještě nebylo signatářem úmluvy o genocidě. Tím se stalo teprve 27. dubna 1992 se vznikem Svazové republiky Jugoslávie, která byla ustanovena po odtržení Slovinska, Chorvatska, Bosny a Hercegoviny a Makedonie.

Srbsko Záhřebu žalobu „vrátilo“ před pěti lety

Bělehrad Záhřebu žalobu z genocidy „vrátil“ před pěti lety s tvrzením, že chorvatská armáda se dopustila genocidy při operaci Bouře (Oluja) na Srbech, kterých počátkem 90. let žila na území dnešního Chorvatska početná menšina.

Víc než 200 tisíc chorvatských Srbů v roce 1995 spěšně uprchlo nebo bylo násilím vyhnáno ze svých domovů při operaci, při níž chorvatská armáda dobyla území takzvané Republiky Srbské Krajiny. Na tomto pohraničním území mezi Chorvatskem a dnešní Bosnou a Hercegovinou vyhlásili vlastní státní útvar Srbové, kteří odmítli odtržení Chorvatska od Jugoslávie.

Soud ale události spojené s operací Bouře jako akt genocidy odmítl s tím, že nebylo prokázáno, že úmrtí Srbů měla na svědomí chorvatská armáda. „Zabití, k nimž došlo, se neodehrála v takové míře, aby bylo možné hovořit o genocidě,“ zdůvodnil zamítnutí žaloby Bělehradu podle BalkaInsight předseda soudu Tomek.

Mezinárodní soudní dvůr uznal genocidu pouze jednou

Mezinárodní soudní dvůr coby hlavní soudní orgán OSN uznal žalobu z genocidy od svého vzniku po druhé světové válce pouze jednou, a to v případě masakru víc než osmi tisíc muslimských mužů a chlapců bosenskosrbskými jednotkami ve Srebrenici v létě roku 1995 v samém závěru války v Bosně.

Soud uznal v roce 2007 žalobu Bosny a Hercegoviny vůči tehdejšímu pohrobku Jugoslávie, Srbsku a Černé hoře, z podílu na genocidě. Bělehrad nebyl uznán zodpovědným ze spáchání genocidy jako takové, ale že nezabránil masakru a že se nepokusil adekvátně stíhat a vydat Mezinárodnímu trestnímu tribunálu pro bývalou Jugoslávii lidi obviněné z těchto zločinů.

Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY), sídlící rovněž v Haagu, byl vytvořen ještě za válečných let v roce 1993 ad hoc coby orgán OSN určený právě ke stíhání lidí obviněných z válečných zločinů spáchaných v době konfliktů provázejících rozpad Jugoslávie. Zejména v souvislosti s událostmi v Bosně před něj byla postavena většina politických a vojenských špiček tehdejšího Srbska a Republiky srbské, tedy dnešní entity Bosny a Hercegoviny, která v 90. letech po boku Miloševičovy Jugoslávie pod vedením Radovana Karadžiće bojovala proti muslimům (Bosňákům) a Chorvatům.

Mezinárodní soudní dvůr (ICC) na rozdíl od něj rozhoduje o sporech pouze mezi jednotlivými státy. Řada důkazů předložených v případě žalob Záhřebu a Bělehradu nicméně pocházela od Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii.

Na to, aby se před ICC mohly patřičně hájit a vést své žaloby, vynaložily Chorvatsko i Srbsko značné sumy. Server Balkaninsight s odkazem na informace chorvatského ministerstva spravedlnosti napsal, že Záhřeb na vedení svého případu vydal přes 3,7 milionu eur, v přepočtu víc než 102,5 milionu korun. Srbské ministerstvo zahraničí uvedlo, že Bělehrad na svůj případ vynaložil asi 800 tisíc eur, tedy asi 22,2 milionu korun.

Obě země před vynesením verdiktu vyjádřily opakovaně přesvědčení, že proces vyhrají.

Rozstřel: Lukáš Visingr - include | (1:55) | video: iDNES.tv

Česko by mělo zahájit debatu o vlastnictví atomové bomby, říká analytik Visingr

Nejčtenější

Zemřela Anna Julie Slováčková, vedla dlouhý boj s rakovinou

Po dlouhé nemoci zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Dceři herečky a zpěvačky Dagmar Patrasové a hudebníka Felixe Slováčka bylo 29 let. Od roku 2019 se opakovaně léčila s rakovinou. O svém...

Něco nehraje. Rusové hledali informace o útoku v Německu předtím, než se stal

Rusové vyhledávali na internetu informace o útoku v německém Mannheimu ještě předtím, než zde islamistický útočník pobodal několik lidí včetně kritika islámu Michaela Stürzenbergera. Tvrdí to německá...

Útok nožem v Praze s účastí cizinců: mezi pobodanými je i raper

Tři zraněné si vyžádala v neděli v Praze potyčka mezi čtyřmi lidmi. Dva z nich jsou pobodaní, z toho jeden byl podle záchranné služby v ohrožení života. Třetí člověk má zranění hlavy. Jedním ze...

Výbuch v Poličce: ostraha hlásila, že se předtím nad areálem vznášely cizí drony

Exploze v muničním areálu v Poličce, k níž došlo koncem března, stále vyvolává otázky. Ačkoli policie jako nejpravděpodobnější příčinu označila technickou závadu v jedné z výrobních hal, nové...

Sražení matky s kočárkem má tragickou dohru. Žena po roce v nemocnici zemřela

Vážná dopravní nehoda z loňského května, při které řidič porsche v pražských Vysočanech srazil maminku vedoucí kočárek, má tragickou dohru. Žena po takřka ročním pobytu v nemocnici před několika dny...

Potravinový semafor nebude, Nutri-Score šlo s novou Evropskou komisí k ledu

Systém jednotného a hlavně jednoduchého označování potravin Nutri-Score, které mělo informovat o zdravotních benefitech potravin, šel s novou Evropskou komisí prakticky k ledu. Na začátku března...

14. dubna 2025

Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu

Premium

Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale brutálně a trýznivě: vraždu si pečlivě naplánovali. Oběť vylákali ven, tam ji zmlátili, řezali nožem,...

14. dubna 2025

ANALÝZA: Nutí je Peking bojovat za Putina? Jak se Číňané dostali do ruských uniforem

Premium

Zprvu to vypadalo jako obrovská pecka – čínští vojáci bojují na Ukrajině v řadách ruské armády. To jako vážně? Poté, co Ukrajinci počátkem týdne dva z nich vůbec poprvé zajali, už to lze stěží shodit...

14. dubna 2025

Další Trumpova otočka. Cla na elektroniku a polovodiče přece jen budou

Chytré telefony, počítače a některé další elektronické výrobky budou v USA podléhat samostatným clům, spolu s polovodiči. Tato cla by mohla být zavedena zhruba za měsíc nebo dva. Současná výjimka z...

13. dubna 2025  19:48,  aktualizováno  22:48

Policie vyšetřuje pád ženy do Macochy, zřejmě šlo o matku oběti střelby na fakultě

V sobotu zasahovaly záchranné složky u propasti Macocha v Moravském krasu kvůli pádu ženy, která na místě však svým zraněním podlehla. Podle informací Krimi zpráv na CNN Prima NEWS by mělo jít o...

13. dubna 2025  21:42,  aktualizováno  22:45

Překračuje jakoukoli hranici slušnosti, řekl Trumpův vyslanec k ruskému masakru

Sledujeme online

Vyslanec amerického prezidenta Donalda Trumpa pro Ukrajinu Keith Kellogg odsoudil nedělní ruský útok na ukrajinské město Sumy. Podle něj překračuje hranice slušnosti a je nepřijatelný. Šéf americké...

13. dubna 2025  16:29,  aktualizováno  20:54

K soudu jde pět lidí a skupina, která poslala Čecha válčit na Ukrajinu

Státní zástupce obžaloval z teroristických trestných činů pět lidí a polovojenskou skupinu, která před osmi lety poslala Čecha bojovat proti Ukrajině. Některým z nich hrozí až 15 let vězení. Napsal...

13. dubna 2025  20:26

Prezidentské volby v Gabonu vyhrál pučista, jenž se před dvěma lety ujal vlády

Nedělní prezidentské volby v Gabonu vyhrál dosavadní lídr země Brice Oligui Nguema, který vedl v srpnu 2023 v zemi vojenský převrat. Podle předběžných výsledků získal 50letý Nguema 90,35 procenta...

13. dubna 2025  20:01

Změna klimatu v Česku přispívá k suchu i silným srážkám, upozorňují experti

Česko se v důsledku klimatické změny způsobené lidskou činností potýká s častějšími a intenzivnějšími extrémními projevy počasí jako jsou vlny veder, silné srážky, ledovka nebo sucho. Některé...

13. dubna 2025  19:54

Na festival Comic-Con dorazilo nejvíce hostů v historii, i herec z Harryho Pottera

Šestý ročník festivalu popkultury Comic-Con Prague letos navštívilo více než 23 tisíc lidí. Loňskou rekordní návštěvnost 27 tisíc lidí tak ale nepřekonal. Pozvání letos přijalo nejvíce komiksových...

13. dubna 2025  19:34

U Roztok vlak usmrtil muže. Provoz na trati mezi Prahou a Roztoky stál

U Roztok v okrese Praze-západ v neděli odpoledne srazil vlak muže. Utrpěl zranění, kterým podlehl. Provoz na trati mezi Roztoky a pražskou Podbabou byl kvůli nehodě zastaven, řekla policejní mluvčí...

13. dubna 2025  17:55,  aktualizováno  19:29

Ve vodě cvičil Jágr i Serena. Je to jeden z nejzdravějších pohybů, říká instruktorka

Běh, cyklistika, box, jóga a další. Prakticky každý pohyb se dá přenést do vody a v takové podobě má podle Veroniky Kramperové hned několik výhod, které využívají i profesionální sportovci. „Snížené...

13. dubna 2025  19:14