Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Chovanec: Se dvěma veliteli by vláda padla, byly volby a konec ČSSD

  14:46aktualizováno  14:46
Kdyby ČSSD šla do vlády se dvěma veliteli, do půl roku by vnitřní rozpory ve vládě znamenaly její pád a předčasné volby, říká o sporu Bohuslava Sobotky a Michala Haška místopředseda strany Chovanec. "A to by byl konec ČSSD," řekl Chovanec, jeden z účastníků utajované schůzky v Lánech u prezidenta Miloše Zemana. Chovanec slíbil, že se vzdá pozice plzeňského hejtmana.

Milan Chovanec přichází do Poslanecké sněmovny na setkání nově zvolených poslanců ČSSD. (29. října 2013) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Proč jste se rozhodl, že rezignujete na post hejtmana a dáte přednost pozici poslance?
Po diskusi s kolegy v kraji. Člověk se nemá ohlížet zpátky. V sobotu jsme se dohodli, že s největší pravděpodobností 9. prosince odejdu z funkce hejtmana. Chtěl jsem to udělat po diskusi s členskou základnou, aby to nevypadalo, že odcházím z funkce hejtmana v důsledku věcí, které se teď dějí. Po vyjádření důvěry Bohuslavu Sobotkovi a mně jsem kolegům oznámil toto rozhodnutí.

Jihočeský hejtman Jiří Zimola se vzdal pozice ve vedení ČSSD. Někteří lidé ve straně, jako třeba pan Štěch, k tomu vyzývají všechny účastníky tajné schůzky v Lánech u prezidenta Miloše Zemana. Vy sám o tom uvažujete?
Dal jsem nabídku rezignace panu Sobotkovi. Už v úterý jsem mu řekl, že mu nabízím funkci k dispozici, on to nepřijal. Ta nabídka platí nadále. Pokud by mé setrvání ve funkci mělo znamenat komplikace pro sociální demokracii, jsem připraven rezignovat okamžitě. Pokud se stejně zachovají kolegové a nabídnou své rezignace, tak ústřední výkonný výbor může být o smíření.

Bavil jste se s panem Sobotkou o funkci pro vás v budoucí vládě?
Vůbec ne, to není předmětem současné diskuse. My potřebujeme v současné době stabilizovat ČSSD. Ta katarze, která zdola vznikla, je velmi cenná. My ji potřebujeme nasměrovat tak, aby sociální demokracie z této krize vzešla posílená. A teprve potom budou jednání o vládě. Bohuslav Sobotka řekl, že nový tým pro jednání o vládě složí v pondělí, případně v neděli po ústředním výkonném výboru 10. listopadu. Pak se začne vyjednávat. Myslím si, že ta dohoda může být velmi rychlá. Pan Sobotka už jedná s představiteli stran, s nimiž připadá v úvahu spolupráce. A pak nastane situace obsazování míst, ale máme jiné starosti, než si dělit nějaké pašalíky. Takže nejednal.

Vy sám jste pro to, aby pánové Hašek nebo Tejc nebyli ve vládě?
To je na předsedovi strany, na budoucím premiérovi, to nebudu komentovat. Já myslím, že úplně stačí, když podají k rukám předsedy návrhy na odstoupení z funkcí a on je přijme, nebo nepřijme. Já jsem udělal to samé.

Budu chtít šéfa klubu, který má důvěru v předsedu strany

Jste pro změnu na pozici předsedy poslaneckého klubu ČSSD?
Je to tajná volba, ale my už teď v ČSSD potřebujeme věci říkat na rovinu. Já Jeronýma Tejce nevolil, a to proto, že Bohuslav Sobotka k jeho nevolbě vyzval. Nebudu ho volit ani v případném druhém kole, bude-li vyvoláno. A budu chtít, aby se našel předseda poslaneckého klubu, který bude mít důvěru v předsedu strany. To znamená, teď je to v situaci, že se nejprve musíme dožít toho ústředního výkonného výboru. Musí se vyřešit některé personální otázky. A bude-li má osoba překážkou toho usmíření, jsem připraven rezignovat.

Puč v ČSSD

Po ústředním výkonném výboru nastane situace uklidnění, postavení vlády, práce pro lidi a určitá rehabilitace. Bez této katarze, kdyby ČSSD šla do vlády dvojkolejně, kdyby tam byli dva velitelé, do půl roku by naše vnitřní rozpory v této vládě znamenaly pád vlády, předčasné volby a to by byl konec sociální demokracie. Takže já tu katarzi vítám. Máme dvě možnosti, buď z ní vyjdeme posíleni, nebo oslabeni. Pevně věřím, když jsem mluvil s Bohuslavem Sobotkou a vidím v něm konečně razantního vůdce, že ČSSD má šanci vyjít z toho posílena.

Má ČSSD nějakou jinou alternativu, než dohodu na nějaké konfiguraci vlády s ANO a s KDU-ČSL?
V současné době nemá. Je několik variant. První je vrátit se k tomu, pokud nebude hnutí ANO chtít jít do vlády a KDU-ČSL si svůj postoj rozmyslí, může to být vláda sociální demokracie a KDU-ČSL za podpory hnutí ANO. Případně to může být společná koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL, kterou já preferuji, protože si myslím, že je třeba, aby ty strany spolupracovaly na vládní úrovni. A třetí varianta je menšinová vláda ČSSD za podpory těchto dvou subjektů. To nechme na těch nových vyjednavačích.

Ta třetí varianta ale podle vás optimální není.
Optimální není. Já si myslím, že by ta vláda měla být s plnohodnotným zastoupením všech subjektů, které ponesou spoluzodpovědnost za vládnutí. Je třeba definovat jasnou koaliční dohodu. Sociální demokracie nemůže jít do vlády bez toho, aby se pokusila prosadit většinu ze svého volebního programu, protože kdybychom do toho šli jenom kvůli křeslům, tak nás lidi do roku vyženou s klacky.

Schůzka měl ukázat, že má Hašek svůj tým

Místopředseda ČSSD Milan Chovanec míní, že utajovaná schůzka v Lánech s prezidentem byla "propagandistická". Místopředseda strany Michal Hašek prý chtěl ukázat, že má tým lidí z vedení ČSSD. Chovanec to řekl v pořadu Otázky Václava Moravce. Podle něj Hašek setkání inicioval. "Když jsem dojel do Lán, tak jsem nabyl dojmu, že ta schůzka nebyla zvána prezidentem," řekl Chovanec. Podle něj byla chybou podpora ČSSD Rusnokově vládě. Jen se tím podle Chovance posílilo dvojvládí ve straně.

Věříte, že prezident bude takovou dohodu stran respektovat?
To se zeptejte pana prezidenta. Pevně doufám, že pro zklidnění situace v České republice ano.

U Zemana jsme dostali guláš a povídali si, proč uspělo ANO

Přece jen ještě k té povolební schůzce s prezidentem Zemanem v Lánech. O čem jste si tam s prezidentem povídali?
Ta schůzka byla padesátiminutová. Dostali jsme volební guláš. A povídali jsme si o tom, co jde nebo nejde dělat v povolební době, jaké jsou možnosti, proč sociální demokracie neuspěla lépe. Bavili jsme se o tom, proč uspělo hnutí ANO. Základní informace, kterou jsme panu prezidentovi dávali, byla ta, že byl utvořen vyjednávací tým. Nic dalšího zásadního tam nepadalo. Abychom za padesát minut snědli guláš a vrátili se na jednání s KSČM do Lidového domu, moc času nebylo.

Proč jste to tedy pak chtěli utajovat? Pan Tejc dokonce říká, že to bylo na vaši žádost. Kdo vlastně chtěl, aby ta schůzka byla utajena a proč?
Jediné, co říkám stále dokola, je, že jsem kolegům vysvětloval, že v ten den za prezidentem jezdit není vhodné. Jestli to pochopili jako mou snahu o utajování... Já jsem jim jenom říkal, že to je nevhodné, že se to bude složitě interpretovat. Bylo mi řečeno, že jsem pozván na jméno od pana prezidenta a já jsem to pozvání přijal. Někde jsem četl, že to chtěl utajovat pan prezident, někde, že jsem to chtěl utajovat já. Já jsem o to, aby to bylo utajené, nežádal. Také jsem to potvrdil několika novinářům. Zrovna vy, pane redaktore, víte, že jsem vám o té schůzce říkal před poslaneckým klubem. A také několika dalším novinářům.

Vy jste měl, jak říkáte, už v Lánech, o té schůzce pochybnosti. Proč jste tedy o den později na předsednictvu ČSSD hlasoval pro to, že pan Sobotka má odstoupit? A ve kterou chvíli jste se rozhodl, že ho budete podporovat? Když jste zjistil, že těch dvacet lidí, kteří ho k odchodu na předsednictvu vyzvali, nemá podporu ve straně?
To vůbec ne. Já jsem dlouhodobě podporoval Bohuslava Sobotku. A ve straně se vedla spousta diskusí, a řada z nich byla zbytečných, v době, kdy jsme dělali volební kampaň. Někteří měli ambice spíše než roznášet růže přebíhat mezi jednotlivými tábory. Bylo to vyvoláno tím, že začátek volební kampaně byl poznamenán pokusem o svržení Slávka Sobotky, pokračovalo to žalobami na kandidátky a dalším a dalším poškozováním ČSSD. Já jsem na tom předsednictvu zastával Slávka Sobotky. Někteří mi říkali, že bude popraven za to, že špatně dopadla volební kampaň. Pak byla snaha za hlavního viníka označit Slávka Sobotku. Já říkám ano, za výsledek může předseda přijímat zodpovědnost, ale ne za volební kampaň. To jsem tam několikrát zopakoval.

Dále jsme se čtyři hodiny neplodně bavili o tom, co bylo. Nepadla tam jediná věc k tomu, co bude. A já když vycházel z toho domu, tak jsem nevycházel v moc dobré kondici a říkal jsem, že jsem to udělal proto, aby se v sociální demokracii něco změnilo. Dělat revoluci shora ve dvaceti lidech nemůže vyjít. Čekal jsem katarzi, která přijde zdola. A pokud mám skončit díky této katarzi i já, tak to rád přijmu.

Chovanec se Sobotkou po sobotním jednání ČSSD Plzeňského kraje:Hlavní zprávy

Další z rubriky

Protestní setkání školských odborů a zástupců vysokých škol a asociací ve...
Vysoké školy chtějí přidat nejméně tři miliardy, jinak přijdou protesty

Vysoké školy očekávají, že jim vláda v rozpočtu na příští rok přidá alespoň tři miliardy korun oproti loňskému roku. Pokud přidá méně, jsou připraveny...  celý článek

Ty to zvládneš.cz - Vícepruh
Nestrkej kočárek, kam nevidíš! Nová dopravní kampaň cílí na chodce

Asociace Záchranný kruh v pátek spustila kampaň za zvýšení bezpečnosti chodců v silničním provozu. Kampaň Ty to zvládneš je složena z deseti emotivních spotů,...  celý článek

Porota pozitivně hodnotila citlivý přístup vítězného návrhu k centru města....
O podobě Náměstí v Meziříčí rozhodnou lidé v referendu. Nařídil ho soud

Nejen poslance budou 20. a 21. října volit obyvatelé Velkého Meziříčí. Rozhodovat budou také o budoucí podobě Náměstí. Krajský soud v Brně potvrdil nárok...  celý článek

Alternativní, nebo přirozený? Normální porod chápe každý jinak
Alternativní, nebo přirozený? Normální porod chápe každý jinak

Chcete porod bez léků a věčného vyrušování, jenže lékaři vás označí za alternativní matku.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.