(ilustrační snímek) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Ať se kluby na stadionech chovají jako pánové domu, poradil ministr Peltovi

  • 76
Ministr vnitra Milan Chovanec a šéf fotbalové asociace Miroslav Pelta se dohodli na vzniku expertní skupiny, která se bude zabývat bezpečností na fotbale. Situaci má pomoci i zákaz nenávistných transparentů. Chovanec zmínil i "právo pána domu," které pořadateli umožňuje nevpustit problémové fanoušky na stadion.

Pracovní skupina bude ustavena do týdne. Chovanec také plánuje, že konzultanty skupiny budou i odborníci z ministerstva spravedlnosti, kteří se vyjádří třeba k tomu, jak fungují rychlé soudy přímo na stadionech.

Ministr uvedl, že dosavadní tresty, například až desetiletý zákaz vstupu na stadiony, považuje za dostatečné, jen jsou málo využívány. Připomněl, že i ministerstvo má k dispozici řadu postihů - klub, který nedokáže umravnit své fanoušky, může až rok hrát před prázdnými tribunami. 

Chovanec také uvedl, že opatření nemíří na slušné fanoušky, ale "na jednotlivce, kteří si pletou fotbal se zápasnickou arénou".

"Potkal jsem se s velmi zajímavým člověkem, který nahrává bitky fanoušků, kteří se na fotbal chodí poprat. Viděl jsem záběry ze dvou zápasů a musím říci, že byly velmi brutální. O tom fotbal být nemůže. My ve spolupráci s ním zřejmě některé zveřejníme, aby bylo vidět, co doprovází fotbalová utkání," řekl Chovanec.

V souvislosti s fotbalovými kluby zmínil Chovanec i "právo pána domu". To podle něj pořadatelům dává právo stanovit podmínky pro vstup na stadion a popřípadě problémové fanoušky vůbec nevpustit.

"To není o práci policie, je to o tom, zda to fotbalová asociace myslí vážně a kvůli prodeji třiceti lístků chce riskovat problém na stadionu. Po jednání s panem Peltou věřím, že ne," uvedl Chovanec.

Miroslav Pelta uvedl, že zatímco dříve bylo podmínkou pro udělení licence  osvětlení a umělý trávník, nyní to budou bezpečnostní prvky. Ministr vnitra doplnil, že se může například jednat o samostatné vstupy pro případný zásah policie.

Stát a vedení klubů se přou o návrat policie na stadiony

Pelta a Chovanec se nedohodli na návratu policie na stadiony, přestože šéf českého fotbalu v nedávném rozhovoru řekl, že o to bude usilovat.

"V první řadě budeme jednat s ministerstvem vnitra, aby se policie zase na stadiony vrátila. Aby někde venku nečekala, jak si povede pořadatelská služba. Ta když to nezvládne, tak řešení přijde pozdě.  A pak je další věcí registrace fanoušků," řekl Pelta v rozhovoru na konci března. (rozhovor najdete zde)

Fotbalová asociace navíc 1. dubna rozhodla, že pokud dojde v průběhu fotbalových zápasů k nenávistným projevům fanoušků, ať už verbálním či prostřednictvím transparentů, utkání bude přerušeno. Novinku schválil na svém zasedání Výkonný výbor Fotbalové asociace ČR. Brzy má být připraven manuál, podle kterého se budou rozhodčí a delegáti řídit už v závěru této sezony. (více o rozhodnutí asociace zde)

Jde o důsledek posledních událostí na českých stadionech. Při duelu mezi Spartou a Plzní domácí příznivci po celý zápas verbálně útočili na hostujícího obránce Davida Limberského, mimo jiné vyvěsili transparent s nápisem "Limberský, chcípni", za který Sparta dostala pokutu.

Rovněž při utkání mezi Baníkem Ostrava a Spartou se kromě řádění chuligánů objevil transparent vulgárně urážející Spartu. Přerušovat zápasy by rozhodčí měli i v případě antisemitských a rasistických pokřiků.

Válka v hledišti. Poslední duel Baníku se Spartou narušili chuligáni:

22. března 2014


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue