Neziskové organizace nabízejí do afrických států řekomyši, obrovské hlodavce na

Neziskové organizace nabízejí do afrických států řekomyši, obrovské hlodavce na chov masa. | foto: Profimedia.cz

V Africe si jako náhradu za chov krav oblíbili desetikilové řekomyši

  • 101
Americká humanitární nadace Heifer International, která poskytuje hospodářská zvířata chudým farmářům po celém světě, aby jim pomohla zbavit se bídy, před časem v Africe rozšířila nabídku o poněkud menší živočichy.

Krom krav a koz nyní nadace rozdává i řekomyši africké (Thryonomys swinderianus), jejichž maso je v západní Africe velmi ceněné, napsal zpravodajský server Worldcrunch.

Také německá vládní rozvojová agentura GTZ pomáhá farmářům v subsaharské Africe přeorientovat se na tato "mikrohospodářská zvířata". Řekomyš, která běžně žije jen ve volné přírodě, je hlodavec mimořádné velikosti. Vypadá jako kříženec mezi bobrem a krysou, a dorůst může až délky 60 centimetrů a váhy téměř deseti kilogramů.

Ideální na vánoce

Místní obyvatelé tvrdí, že je také velmi chutná. "Lidi ji mají radši než jiné druhy masa," řekl novinářům jeden z farmářů. Maso je libové a použít se dá v mnoha různých receptech. Favoritem je například v době vánočních svátků. Až donedávna jediný způsob, jak získat maso řekomyší, bylo koupit je od lovců, ale jak se zvyšuje počet obyvatel a zmenšuje přirozené životní prostředí řekomyší, klesá i počet těchto tvorů ve volné přírodě.

S jednoduchým školením ale mohou farmáři chovat řekomyši na malém prostoru a být zcela soběstační. První chovatelé řekomyší už začali slušně vydělávat a trh se rozrůstá.

Jeden z řekomyších průkopníků se před časem svěřil, že poté, co přešel na chov těchto hlodavců, vydělává v přepočtu přinejmenším 1 400 dolarů (asi 28 000 korun) ročně. Podle časopisu World Ark citovaného webem jde o dvojnásobek průměrného ročního příjmu v Ghaně.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video