Maďarská policie rovněž oznámila, že uprchlíky z maďarsko-chorvatské hranice odváží autobusy do dvou registračních center poblíž hranice s Rakouskem.
Podle zpravodajky iDNES.cz, která se nachází v Beli Manastiru na chorvatsko-maďarské hranici, míří v autobusech z Chorvatska do Maďarska až pět tisíc lidí. To je pustí přes hraniční přechod Beremend.
„Jedu se ženou, dcerou a oběma syny. V táboře v Beli Manastir jsme už dva dny a chceme vyrazit na další cestu hned zítra,“ řekl reportérce iDNES.cz 31letý Omar ze syrského Damašku.
Chorvatsko hraniční přechody uzavřelo „do odvolání“, uvedl server Rádio Svobodná Evropa. Jediným přechodem, který zůstává otevřený, je Bajakovo, kudy vede hlavní cesta ze Záhřebu do Bělehradu. Podle BBC se tak nyní uzavřela hlavní trasa uprchlíků směřujících do severní Evropy.
Toto opatření však zatím migranty nezadrželo. Zpravodaj televizní stanice ABC News na Twitteru napsal, že v noci viděl stovky lidí, jak do Chorvatska přicházejí přes kukuřičné pole. Dopoledne pokračující přecházení hranic mimo přechody potvrdila agentura Reuters.
Podle maďarských médií uprchlíci obchází plot na maďarsko-srbské hranici tak, že ze Srbska přejdou mimo hraniční přechody do Chorvatska, odkud se snaží dostat dál do Maďarska přes hraniční přechod Beli Manastir - Ilocska. V reakci na to maďarský premiér Viktor Orbán oznámil, že v pátek časně ráno začala stavba dočasného plotu na chorvatsko-maďarské hranici.
Online reportáž |
„Na 41 kilometrovém úseku hranice je už 600 vojáků, dalších 500 bude následovat během dne a 700 ještě během víkendu,“ citovala Orbána agentura agentury MTI. Předseda vlády rovněž upřesnil, že na hranici je i na 200 policistů, k nimž se v pátek přidá další stovka a o víkendu ještě 500.
Krizový stav, který maďarská vláda vyhlásila v úterý ve dvou jižních oblastech přiléhajících k srbským hranicím, se podle MTI rozšířil na čtyři regiony u hranic s Chorvatskem.
Více uprchlíků nezvládneme
Chorvatsko podle vyjádření úřadů už více uprchlíků přijmout nemůže. Ministr vnitra Ranko Ostojič oznámil, že země je „absolutně plná“. Pro další lidi už Chorvatsko nemá ubytovací kapacity, mnoho z nich proto končí na ulici.„Už sem nechoďte. Zůstaňte v uprchlických centrech v Srbsku, Makedonii a Řecku. Tohle není cesta do Evropy. Autobusy vás tam vzít nemohou. Je to lež,“ vzkázal ministr.
Chorvatský premiér Zoran Milanović odpoledne prohlásil, že Chorvatsko již nadále nebude registrovat uprchlíky a nebude jim ani poskytovat ubytování. „Dostanou vodu, jídlo a lékařskou pomoc. Pak budou pokračovat dál. Evropská unie si musí uvědomit, že Chorvatsko nebude sloužit jako hotspot pro uprchlíky. Máme srdce, ale také musíme myslet hlavou,“ dodal.
Reportérka BBC popsala, že do městečka Tovarnik u srbských hranic před půlnocí přijely další autobusy, nebylo jich ale tolik, aby mohly odvézt všechny uprchlíky. Podle řidičů směřovaly do přijímacích center, která se nacházejí v okolí Záhřebu. Tisíce lidí proto musely strávit noc na silnicích a v polích. Kvůli nedostatku autobusů na místě propukl chaos a nepokoje.
Srbsko své sousedy před uzavřením hlavních dopravních tepen varovalo. „Chceme varovat Chorvatsko a všechny další země, že uzavření mezinárodních cest je neakceptovatelné a že budeme usilovat o ochranu našich ekonomických i jakýchkoli jiných zájmů, jinak se obrátíme na mezinárodní soudy,“ řekl srbský ministr práce Aleksandar Vulin.
Slovinci zadrželi vlak s uprchlíky
Uprchlíci se už dostali i na hranici se Slovinskem. Tamní policie ve čtvrtek v noci oznámila, že na hranicích s Chorvatskem ve stanici Dobova zadržela vlak s uprchlíky. „Během běžné hraniční kontroly bylo zjištěno, že 150 z 300 pasažérů nesplňuje požadavky pro vstup do Slovinska,“ oznámil policejní mluvčí s tím, že běženci budou posláni do Záhřebu hned, jakmile to bude možné.
Uprchlická krizeRÖSZKE: Slzným plynem kropili i těhotné, líčí svědek zásah DÁLNICE A17: Němci kontrolují auta z Česka do Drážďan BERLÍN: Speerova dcera si vzala domů dva Syřany ČEŠI: Dobrovolníci pomáhají u maďarské zdi NĚMECKÉ OBAVY: Berlín se bojí uprchlíků bez práce PLANÝ POPLACH: Češi vidí uprchlíky i v kominících KOMENTÁŘ: Německo si bere uprchlický time-out SOCIOLOG: Migranti jsou pro nás poslové špatných zpráv POMOCNÁ RUKA: Jak Evropa pomáhá uprchlíkům? PŘEHLEDNĚ: Co se děje se zadrženými běženci? |
Lidé ve vlaku rozčíleně křičeli na novináře a policisty, kteří tam hlídkovali se psy. Podle slovinských médií vyrazilo situaci na stanici uklidnit šestnáct policejních vozů. Agentura Reuters uvedla, že se někteří z migrantů snažili z vlaku uprchnout, ale policie je zastavila. Jiní zase na protest odmítali vodu.
V poledne pak Slovinsko kvůli migrantům zastavilo na celý pátek železniční spojení se sousedním Chorvatskem. Do země prý vpustí jen ty, kteří splňují kritéria EU.
Předseda Evropské rady Donald Tusk oznámil, že na příští středu svolává summit nejvyšších představitelů členských zemí Evropské unie (psali jsme zde). Evropský parlament mezitím podpořil návrh Evropské komise na přerozdělení 120 tisíc žadatelů o azyl z Řecka, Itálie a Maďarska.
Premiér Bohuslav Sobotka ve čtvrtek prohlásil, že je Česko připraveno přijmout tolik lidí, jako za války na Balkáně. Tehdy jich do země dorazilo přes deset tisíc (více čtěte zde).

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz