Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Chorvaté řekli v referendu „ano“ Evropské unii. Pro je i Ante Gotovina

  • 305
Chorvaté v referendu schválili vstup své země do Evropské unie. Po sečtení skoro všech hlasů ho podpořilo 66 procent voličů, třetina byla proti. Účast ale byla slabá, hlasovat přišlo jen 44 procent voličů. To ukazuje, že v zemi ve vztahu k EU panuje apatie. Pro vstup je ale i nacionalista Ante Gotovina.

"Je vidět, že lidé jsou unavení," řekl premiér Zoran Milanović. "Bylo by lepší, kdyby volební účast byla vyšší, ale taková je realita," dodal. Když se referendum o vstupu do EU v červnu 2003 konalo v Česku, vyslovilo se pro něj 77 procent lidí. Hlasovat přišlo 55 procent voličů.

Chorvatský premiér Milanović hovoří o výsledku referenda jako o historickém rozhodnutí a o bodu obratu v chorvatských dějinách. "Jsem rád, že Evropa se stane mým domovem," řekl ve volební místnosti prezident Ivo Josipović.

Pokud přistoupení Záhřebu k EU ratifikují současní členové Unie, stane se Chorvatsko jejím 28. členem příští rok prvního července. Ratifikace by měla být pouhou formalitou.

Vstup Chorvatska podpořila velká většina stran, a dokonce i idol chorvatských nacionalistů Ante Gotovina, který si odpykává dlouholetý trest za válečné zločiny, svým krajanům z vězení vzkázal, aby hlasovali pro EU. "Civilizačně tam patříme," připomněl.

Radikální nacionalisté ale tvrdí, že se vstupem do EU bude Chorvatsko vyprodáno a přijde o nezávislost, ze kterou bojovalo na začátku 90. let. Odpůrci EU nyní kvůli nízké volební účasti žádají, aby se referendum opakovalo. "Hlasování není legitimní, protože se ho většina lidí nezúčastnila," vysvětlují.

Mnozí v Chorvatsku i jinde v Evropě si kladou otázku, co tato malá země s bující korupcí a velkými ekonomickými problémy může Unii nabídnout, napsala agentura AP. Ale i EU v současnosti kvůli úvěrové krizi v eurozóně prožívá mimořádně těžké období.

Chorvatsko požádalo o členství v Evropské unii v roce 2003, status kandidátské země pak získalo o rok později. Přístupová jednání začala v roce 2005 a skončila 30. června 2011. Jednou z podmínek pro zahájení přístupových jednání byla spolupráce země s Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video