Chorvatsko hlasovalo o změně ústavy, která by znemožnila homosexuální sňatky....

Chorvatsko hlasovalo o změně ústavy, která by znemožnila homosexuální sňatky. (Záhřeb, 1. prosince 2013) | foto: Reuters

Chorvaté v referendu odhlasovali zákaz homosexuálních sňatků

  • 335
Chorvaté v referendu zamítli homosexuální sňatky. Vyplývá to z prvních oficiálních výsledků hlasování poznamenaného nízkou účastí. Referendum o změně ústavy, která znemožní sňatky gayů, prosadili konzervativci podporovaní katolickou církví. Podle levicové vlády je to krok o několik století zpět.

Chorvati se vyjádřili k jediné otázce. Její znění bylo podle serveru Balkan Insight následující: "Souhlasíte s vnesením dodatku do ústavy Chorvatska, který definuje manželství jako celoživotní svazek mezi mužem a ženou?".

Podle údajů ze třetiny volebních místností se skoro 65 procent voličů vyslovilo proti sňatkům homosexuálů.

"Je to smutné a nesmyslné referendum," řekl premiér Zoran Milanović, když vhazoval svůj volební lístek. "Doufám, že je to naposledy, kdy tímto způsobem nebo tímto druhem otázek přistupujeme k referendu," dodal.

Vláda nesouhlasí, desetitisíce demonstrovaly

Levicová vláda v Záhřebu se zákazem homosexuálních sňatků nesouhlasí a označuje ho za omezování práv sexuálních menšin. Stejně se na celou věc dívá i prezident Ivo Josipović, který deníku Jutarnji řekl, že na otázku z referenda odpoví ne, protože jeho organizátoři se podle něj snaží zemi vrhnout "o několik století nazpět".

Za práva homosexuálů v sobotu v Chorvatsku demonstrovaly desetitisíce lidí. Omezení možnosti homosexuálních sňatků kritizuje i velká část médií. Pořadatel referenda, iniciativa s názvem Ve jménu rodiny, proto některým novinářům odmítla vydat akreditace pro zpravodajství z hlavního štábu hlasování. Řada jejich kolegů kvůli tomu hodlá ze solidarity nedělní referování o pořadatelích plebiscitu bojkotovat.

Plebiscit prosadili konzervativci, kteří pod zákonem požadovanou petici sesbírali více než 740 tisíc podpisů. V parlamentu pak pro referendum hlasovalo 104 ze 151 poslanců, 13 bylo proti a pět se zdrželo.

Volání po referendu zesílilo poté, co vláda loni zavedla sexuální výchovu ve školách a pak naznačila, že by chtěla homosexuálním párům zaručit částečně stejná práva jako sezdaným heterosexuálním dvojicím, například pokud jde o dědické právo.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue