Vlajka samozvaného státu Liberland (1.5. 2015)

Vlajka samozvaného státu Liberland (1.5. 2015) | foto: AP

Chorvatsko zatklo „prezidenta“ Liberlandu. Bylo to přátelské, tvrdí Čech

  • 1213
Chorvatská policie v sobotu večer zadržela Čecha Víta Jedličku při pokusu vstoupit na území samozvaného státu Liberland. V neděli byl propuštěn. Tvrdí, že se jednalo o přátelské setkání s policií a soudcem. Jedlička vyhlásil Liberland v polovině dubna na „území nikoho“ mezi Srbskem a Chorvatskem.

„Nenazýval bych to zatčení, šlo o velmi přátelské setkání s policií a soudcem. Těžko si dovedu představit lepší kontakt s chorvatskou stranou. V posledních dnech tisíce lidí překračovaly hranice Liberlandu, byla potřeba o tom jednat,“ řekl po svém propuštění Jedlička iDNES.cz.

Navíc noc, kterou strávil v zadržení, popsal jako „nejpříjemnější“ za poslední tři týdny. „Odpočinul jsem si, nikdo mi nevolal, nemusel jsem řešit e-maily,“ dodal.

Deník Večernji list napsal, že spolu s Jedličkou policisté zadrželi také jeho tlumočníka Svena Sambunjaka. Jedlička se podle listu nejdřív s policisty setkal v obci Zmajevac, která je od Liberlandu vzdálena asi tři kilometry. Čech hlídkujícím policistům sdělil, že se chystá legálně opustit hranice Evropské unie do Liberlandu. Ti ho asi po 30 minutách nechali jít. Po vstupu do Liberlandu byl však zadržen.

„Jedlička při zatýkání odmítl vstoupit na území Chorvatska, přesto se mu nevyhnul,“ napsal Večernij list. Policisté ho převezli na stanici ve městě Beli Manastir.

Mluvčí českého ministerstva zahraničí David Frous řekl, že jednotlivé konzulární případy úřad nekomentuje. Obecně však podle něj platí, že pokud se český občan obrátí na české zastupitelské úřady s žádostí o pomoc, vyjdou mu „v rámci možností a dané situace vstříc“. Samotnou ideu Liberlandu komentovat odmítl.

Chorvatsko zesílilo kontrolu v okolí Liberlandu

V posledních dnech Chorvatsko zostřilo kontrolu v okolí Liberlandu, v oblasti nasadilo policejní hlídky i policejní čluny, aby zabránilo opakovaným pokusům desítek „Liberlanďanů“ do neobydlené oblasti proniknout. Přístup ze své strany hranice údajně blokuje i Srbsko.

Jedlička po svém propuštění uvedl, že v posledních dnech jednal s lidmi z chorvatského ministerstva zahraničí. Ti mu podle jeho slov vyjádřili podporu, pokud stát bude budován s míru a lásce. „Setkali jsme se i s osmi ambasadory na náměstí v Chorvatsku,“ popsal.  

Jak se zrodil „nový stát“

Hru na Liberland umožnily změny toku Dunaje

Vlajka samozvaného „státu“ Liberland

„Svobodnou republiku Liberland“ Jedlička vyhlásil 13. dubna na území o rozloze sedmi kilometrů čtverečních nacházejícím se západně od srbského města Sombor. O místo v meandru Dunaje podle něj Chorvatsko ani Srbsko nejevilo zájem. Jedlička chce z nového státu vytvořit daňový ráj se základním principem „žít a nechat žít“.

Agentura AP tvrdí, že chorvatské i srbské úřady popírají tvrzení o zemi nikoho a že jde o oblast, kterou si nárokují oba balkánské státy. Jiný výklad nicméně říká, že Chorvatsko uznává katastrální hranici určenou bývalým tokem Dunaje, zatímco Srbsko definuje hranice podle aktuálního toku. Jak se v průběhu let tok Dunaje narovnával, vznikly mezi oběma zeměmi kusy území, které si nárokují oba státy, ale také některé, které nechce nikdo. Kdyby si totiž Chorvaté začali „Liberland“ nárokovat, popřeli by tím definici, na jejímž základě si nárokují větší území na východním břehu Dunaje.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video