Budova Evropské komise v Bruselu

Budova Evropské komise v Bruselu | foto: Profimedia.cz

Chorvaté začali v Bruselu znovu vyjednávat vstup do Evropské unie

  • 2
Chorvatsko obnovilo v Bruselu jednání o přístupu do EU. Loňské rozhovory zamrzly kvůli sporu se Slovinskem, které projednávání všech přístupových kapitol zablokovalo. Příčinou byla dlouholetá slovinsko-chorvatská rozepře o námořní hranici v Piranském zálivu, na níž se nemohly země bývalé Jugoslávie dohodnout.

"Je to signál nejen pro Chorvatsko, i když hodně práce ještě musí být odvedeno, ale i pro celý region," řekl po mezivládní konferenci šéf švédské diplomacie Carl Bildt, jehož země tento půlrok EU předsedá. Ocenil, že se oběma zemím bývalé Jugoslávie podařilo vyřešit jejich dlouholetý spor o necelých dvacet kilometrů čtverečních.

Zhruba tolik totiž měří Piranský záliv, který si obě země od roku 1991, kdy se rozpadla Jugoslávie, nárokovaly. Nedávno se premiéři obou zemí dohodli na společné správě sporného území. - přečtěte si Chorvaté mohou zahájit jednání s EU, zažehnali hraniční spor se Slovinci.

A vyjednávací proces v Bruselu mohl znovu začít. Z celkových třiatřiceti kapitol, jež představují jednotlivé oblasti unijního práva, uzavřelo Chorvatsko a EU dalších pět. Tím se počet projednaných kapitol zvýšil na dvanáct. Dalších šest nových oblastí představitelé Chorvatska a členských států EU při konferenci otevřeli.

Jednání zbývá zahájit ještě kupříkladu o oblasti životního prostředí, rybolovu, zahraniční a bezpečnostní politiky, hospodářské soutěže a také o sektoru základních práv a justice. Nebudou to rozhovory jednoduché, přinejmenším s některými oblastmi budou dozajista potíže.

Chceme spolupracovat s haagským tribunálem, potvrdil chorvatský ministr zahraničí

Hned poslední zmíněná kapitola může rozhovory znesnadnit. Některé státy se totiž domnívají, že Záhřeb příliš nespolupracuje s haagským Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY).

Podle hlavního žalobce ICTY Sergiho Brammertze by Chorvatsko mělo vyvinout větší snahu při vyhledávání vojenských dokumentů, které souvisí s tribunály se třemi chorvatskými bývalými generály.

Záhřeb však tvrdí, že některé požadované dokumenty neexistují a jiné v poválečné době někdo ukradl nebo zničil. Chorvatský ministr zahraničí Gordan Jandroković na konferenci v belgické metropoli potvrdil, že Záhřeb chce s ICTY spolupracovat.

Přístupové rozhovory zahájilo Chorvatsko se zástupci všech členských států před čtyřmi roky, dokončit by je chtělo do července příštího roku. Evropskou sedmadvacítku by mohlo rozšířit v roce 2012.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video