Řeky jsou pro Haiťany často jediným zdrojem vody. Ilustrační snímek

Řeky jsou pro Haiťany často jediným zdrojem vody. Ilustrační snímek | foto: AP Photo/Brennan Linsley

Choleru na Haiti zanesli mírotvorci z Nepálu, šířila se řekami

  • 16
Epidemii cholery, která ještě více decimuje už tak dost zubožený ostrovní stát Haiti, zřejmě do Karibiku zavlekli mírotvorci z Nepálu. Tým epidemiologů a lékařů k překvapivému zjištění došel podrobným výzkumem kontaminované oblasti a jejích vodních zdrojů. OSN však nikoho z nákazy obviňovat nechce a epidemii označila jako nešťastný souběh okolností.

Podle výsledků výzkumu přivezli bakterie cholery na Haiti příslušníci nepálského kontingentu, který má základnu u města Mirebalais. Cholera se pak rozšířila vodními zdroji nejprve po oblasti Artibonite a posléze i do dalších částí karibské země.

Od loňského října epidemie zabila už 5 500 lidí, dalších více než 363 000 onemocnělo.

Cholera

Zárodky cholery se šíří především potravinami a vodními zdroji znečištěnými lidskými výkaly. Po krátké inkubační době se u nakaženého objeví průjem a zvracení, jež mohou vést k dehydrataci a v případě neléčení i ke smrti. Při včasném zajištění lékařské péče je cholera celkem snadno léčitelná.

"Naše zjištění přesvědčivě ukazují, že kontaminace (řeky) Artibonite a jednoho z jejích přítoků pod vojenskou základnou rozpoutala epidemii," uvedl v dokumentu pro červencové vydání časopisu amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

Podle dokumentu existuje "přesný vzájemný vztah" v čase a místě mezi přesunem nepálské jednotky z oblasti v jejich asijské domovině, kde byl výskyt cholery zaznamenán, a prvními případy onemocnění v oblasti řeky Meille během několika málo dnů.

Odlehlost řeky Meille v centrální části Haiti a nepřítomnost dalších faktorů takřka vylučují, že by nákaza mohla na Haiti dorazit jakoukoliv jinou cestou.

Zárodky cholery na Haiti patří k jihoasijskému kmeni; byly zavlečeny lidskou činností do řeky Meille v místech nepálské základny, uvádí se ve zprávě týmu. Znečištění vodního zdroje pravděpodobně zavinily nevhodné hygienické podmínky.

Souběh okolností a závislost na říčním systému

OSN se naopak zdržela obvinění kohokoliv ze zavinění epidemie. Epidemii přisoudila "souběhu okolností" včetně nedostatečné sanitární infrastruktury na Haiti a závislosti obyvatel na říčním systému.

Vyšetřování nařídil generální tajemník OSN poté, co na Haiti rostly protesty a kusé informace o epidemii ukazovaly na modré barety. Předtím však nejen OSN, ale i Světová zdravotnická organizace i CDC odmítaly vyšetřit původ nemoci, protože považovaly za důležitější pečovat o pacienty než zjišťovat zdroj.

V posledních měsících opět počet nemocných narostl v důsledku trvajících dešťů. Humanitární organizace Oxfam začátkem června uvedla, že denně ošetřuje více než 300 nových případů.

Nemoc se rozšířila i do sousední Dominikánské republiky, kde si vyžádala 48 mrtvých.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video