Michail Chodorkovskij stojí za sklem v soudní místnosti. (24. května 2011)

Michail Chodorkovskij stojí za sklem v soudní místnosti. (24. května 2011) | foto: AP

Moskva je prý méně sovětská, píše Chodorkovskij. Ve vězení je už 10 let

  • 9
Přesně před deseti lety si pro něj přijelo komando FSB na letiště v Novosibirsku, sebralo ho a odvleklo do trestanecké kolonie . Nejslavnější ruský politický vězeň Michail Chodorkovskij si odpykává poslední roky svého trestu, přesto stále neví, zda vůbec někdy vyjde na svobodu. Vladimir Putin ho drží pevně ve své moci.

Konvoj černých vozů se zatemněnými skly uháněl po zledovatělém asfaltu přistávací dráhy v Novosibirsku a v mžiku obklopil soukromý tryskáč, který tam v mrazivé říjnové noci přistál. Uvnitř luxusního letounu seděl Michail Chodorkovskij, šéf ropného gigantu Jukos a nejbohatší muž Ruska, který se znelíbil prezidentu Vladimiru Putinovi.

Od té chvíle ho dlouhé roky nikdo neviděl. Rodina, přátelé, kolegové. Velký kritik ruských poměrů nejprve trpěl v trestanecké kolonii u hranic s Čínou, nyní ho drží v Karélii blízko Finska. Za miliardové daňové úniky ho odsoudili k celkem jedenácti letům vězení. Příští srpen by měl být volný, jenže jistotu mu nikdo nedá...

Tisk o magnátovi

Opoziční list Novaja gazeta v pátek napsal, že Chodorkovského zatčení v roce 2003 předznamenalo další vývoj Ruska v Putinově éře. Hospodářský list Vedomosti zase označil magnátovo uvěznění za "konec mírového soužití byznysu a byrokracie", protože "po případu Jukos se justice přeměnila v klíčový nástroj řízení ekonomiky". Nezávislost justice a ochrana soukromého vlastnictví padly na oltář cílů režimu.

Chodorkovskij se stal pro ostatní ruské oligarchy odstrašujícím příkladem a také jasným vzkazem: Do politiky se nemíchejte.

"Je důležité pochopit, že on o propuštění vůbec nepřemýšlí," vysvětluje jeho 28letý syn Pavel Chodorkovskij, který s ním už může občas mluvit alespoň po telefonu. "Kdykoliv to téma nadhodím, on začne říkat: však víš, až čas ukáže. Uvědomuju si, že se všechno může každou chvíli změnit."

Když Chodorkovského zatkli, bylo Pavlovi osmnáct let a na otce byl trochu naštvaný. Místo role hlavy rodiny si zvolil pozici "mučedníka". Když se totiž magnát vracel do Ruska, sám tušil, že ho zatknou. Jako štědrý sponzor opozičních stran a lidsko-právních organizací dostával jasná varování, že Putin ho dlouho na svobodě nenechá. Přesto se domů vrátil a upadl prezidentovi do rukou.

Nyní už Pavel vzhlíží ke svému otci jinak. Chápe, proč se oligarcha Putinovi vzepřel, a teď se mu snaží pomoci. "Můj otec měl vlastně štěstí, protože se na něj za těch deset let nezapomnělo, a já se snažím udělat všechno pro to, aby na něj nezapomněli i další. V tom smyslu mám také štěstí. Je to správná věc."

Moskvané by Chodorkovského propustili

Chodorkovskij si postupně zvykl na vězeňský život a začal se přizpůsobovat. Pravidelně píše do médií. Někdy sloupky, jindy delší úvahy o ruské společnosti. V červnu mu bylo 50 let a pro demokratické aktivisty v Rusku se stal symbolem.

Ke smutnému jubileu napsal esej, kterou zveřejnil americký New York Times. "Celý svět se výrazně změnil. Jenom z časopisů můžu číst o elektronických čtečkách a tabletech. To samé platí o Facebooku, Twitteru, Googlu a spoustě dalších věcí, které se staly běžnými věcmi," píše v dopise, kde se kromě osobních postřehů zamýšlí také nad soudobým stavem Ruska.

"Rodina mi říká, že bych Moskvu ani nepoznal. Ve městě vyrostlo hodně nových budov a lidé prý vypadají jinak - tak nějak méně sovětsky," vzpomíná na bývalé sousedy. Kdyby záleželo jen na nich, Moskvanech, Chodokovskij by byl už na svobodě, vyplynulo z nezávislého průzkumu střediska Levada.

O tom však nerozhodují oni, ale jediný muž, který bez vážnější námahy může zařídit i třetí soudní proces. Kdyby to přesto vyšlo a Putin se uvolil, Chodorkovskij by se podle syna už nevěnoval byznysu, v němž o svých 15 miliard dolarů už stejně dávno přišel, ani politice. Chtěl by prý rozvíjet občanskou společnost.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video