Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Meteorologové už nebudou předpovídat počasí na měsíc. Netrefovali se

  • 92
Český hydrometeorologický ústav se rozhodl změnit podobu dlouhodobých předpovědí počasí. Už nebudou tak konkrétní, jen budou udávat porovnání předpovídaných hodnot s dlouhodobým průměrem. Vede je k tomu zejména velká nepřesnost dlouhodobých předpovědí.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) bude podle nového modelu u dlouhodobých předpovědí nově uvádět, jak teplotně a srážkově průměrné nebo podprůměrné dané období bude. Lidé tak už nedostanou informace o přesném rozptylu předpovídaných teplot a srážek.

"Dlouhodobé předpovědi se budou soustředit jen na trendy. Objem práce pro meteorology bude stále stejný, stejně tak jako náklady. Změní se jen forma prezentace výsledků," uvedl pro iDNES.cz mluvčí ČHMÚ Petr Dvořák.

O změně dlouhodobých předpovědí se podle Dvořáka uvažovalo několik měsíců. "O změně jsme už nějaký čas uvažovali zejména kvůli kritice ze stran laické i odborné veřejnosti," vysvětluje Dvořák. Přesnost starých dlouhodobých předpovědí se běžně pohybovala kolem 75 procent u teplot a 70 procent u srážek.

Nový systém dlouhodobých předpovědí by měl být spuštěn v březnu. Testovací provoz však na stránkách běží již nyní.

Podle nové předpovědi meteorologové odhadují, že tento týden by měl být se 60procentní pravděpodobností teplotně i srážkově průměrný a 40procentní pravděpodobností podprůměrný. Průměrné hodnoty jsou přitom vypočítány za období let 1980 až 2010, a to pro celou ČR do nadmořské výšky přibližně 600 metrů.

S novou formou dlouhodobých předpovědí se změní také frekvence a datum jejich vydávání. Nově budou k dispozici každou sobotu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video