Juraj Chmiel

Juraj Chmiel | foto: Archiv MZV

Kauza Chmiel je u konce, bývalý velvyslanec se zlobí na Schwarzenberga

  • 4
Bývalý ministr a velvyslanec v Austrálii Juraj Chmiel byl definitivně zproštěn obžaloby ze zneužití pravomocí veřejného činitele a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Z pokusu o kriminalizaci své osoby vinní ministerstvo zahraničních věcí v období, kdy ho vedl Karel Schwarzenberg.

Státní zástupce se neodvolal proti verdiktu, který v září Juraje Chmielu zprostil obžaloby. Chmiel byl obviněn z toho, že se ve funkci velvyslance v Austrálii dopustil při zadávání veřejných zakázek zneužití pravomoci veřejného činitele a porušování povinnosti při správě cizího majetku.

Bývalý ministr pro evropské záležitosti ve vládě Jana Fishera ve svém prohlášení uvádí, že k na jeho kauze se aktivně podílelo i ministerstvo zahraničních věcí, kterému tehdy šéfova Karel Schwarzenberg.

"MZV vedené panem Schwarzenbergem se k mému stíhání připojilo, i když nemuselo. Zejména za situace, kdy mělo k dispozici Závěrečnou zprávu inspekce MZV, ze které plyne, že jsem se ničeho protizákonného nedopustil," uvedl Chmiel.

Postěžoval si také, že ministerstvo ho nikdy veřejně nepodpořilo, přestože mělo informace o jeho nevině k dispozici. Prý také od března 2009 do srpna 2012 opakovaně žádal o přijetí u Schwarzenberga, opakovaně byl však odmítán. "Pan Schwarzenberg mne nakonec nikdy nepřijal, co má taky svoji vypovídající hodnotu," podotkl.

Propagace turismu v Tichomoří

Podle obžaloby se Chmiel provinil v roce 2008 v souvislosti s projektem ministerstva zahraničí na informační kampaně v Tichomoří. Projekt za téměř dva miliony korun údajně rozdělil na pět dílčích částí, čímž porušil zákon o veřejných zakázkách. Udělal to prý proto, aby nemuselo být vypsáno výběrové řízení a aby rozhodnutí o vybrání jedné z firem nemusel předkládat ke schválení koordinátorovi projektu.

Poté údajně zadal třem předem zvoleným firmám vypracování studií týkajících se zámoří a cestovního ruchu, které ale se zadáním schváleného projektu nesouvisely a navíc v rozporu se zadáním nijak nepropagovaly české společnosti v zahraničí. Státu tím měl způsobit škodu zhruba 1,5 milionu korun.

Velvyslancem v Austrálii byl Chmiel od ledna 2008 do konce roku 2009, kdy se stal v kabinetu Jana Fischera ministrem pro evropské záležitosti. Kvůli působení v úřednické vládě vystoupil z ODS, kam se ale později vrátil. O pozastavení svého členství ve straně následně požádal ještě před zahájením trestního stíhání, prý z osobních důvodů. Fischerovi pomáhal i s prezidentskou kampaní.

Chmielovi hrozilo až deset let vězení. Vinu od počátku odmítal, odpovědnost za realizaci zakázek podle něho neslo ministerstvo zahraničních věcí. Ke své budoucnosti Juraj Chmiel dodal: "Poté, co jsem byl zproštěn obžaloby počítám, že ukončím neplacené volno a vrátím se na MZV, pokud bude mít o mé služby zájem."

Současný ministr zahraničních věcí Jan Kohout uvedl pro iDNES.cz: "S panem Chmielem se rád při nejbližší příležitosti sejdu, abych se seznámil s jeho plány do budoucna. Pro MZV a Českou republiku za dvě desetiletí odvedl kus dobré práce a jeho očištění od nespravedlivých nařčení otevírá prostor pro další spolupráci. Osobně jsem výsledkem soudu potěšen a věřil jsem, že to i takto dopadne."
 

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video