Západ dojala fotka raněného dítěte z Aleppa, lékaři operují v podzemí

  • 369
Svět oblétla fotka zraněného chlapce ze syrského Aleppa , který tiše čeká v sanitce na ošetření. Podle západních médií se snímek stal jedním z nejsilnějších symbolů nekončící války a utrpení města, ve kterém lékaři operují v podzemí a marně čekají na humanitární pomoc.

Rukou si jen protře zakrvavené oko a nahmatá oblast spánku, která ho pravděpodobně bolí. Ačkoliv všude panuje chaos, klidně sedí a ani nepláče.

Podle webu The Guardian jsou záběry zraněného chlapce zveřejněné povstaleckými aktivisty ze skupiny Aleppo Media Centre jedním ze symbolů zoufalství syrského města, o které už roky bojují vládní síly, syrští povstalci, islamisté i kurdské milice.

Pětiletý Umrán Dakníš utržil zranění hlavy ve středu při náletu ve čtvrti Katardží momentálně držené rebely. Když se záchranáři přesvědčili, že nemá žádná vnitřní zranění, po ošetření ho propustili.

Ve čtvrti Katardží bylo mnoho raněných. „Podávali jsme si je z balkonu na balkon,“ řekl fotograf agentury AP Mahmúd Raslan. Rukama mu prošla tři těla i zraněný Umrán. Podle lékařů zemřelo při náletu osm lidí.

Čtvrť Katardží byla bombardována v době svolávání k večerní modlitbě. Kromě Umrána se podařilo z trosek vyprostit i jeho tři sourozence a rodiče. Nikdo z rodiny není vážně zraněn, ale dům, v němž bydleli, se hodinu po vyproštění rodiny zřítil. Záchranáři v troskách pátrali po lidech až do pěti hodin ráno.

Nemocnici známou jako M10, kam raněné z Katerdži záchranáři odváželi, poškodil před dvěma týdny nálet. Humanitární organizace Lékaři bez hranic (MSF) upozorňuje, že zdravotnická zařízení v Sýrii se stávají cílem vzdušných úderů stále častěji.

Válka v Sýrii

V Aleppu proto už vzniklo v podzemí několik provizorních nemocnic, kde lékaři ošetřují zraněné v relativním bezpečí. Podle reportéra NBC v nich lékaři pečují především o děti.

V jednom z takových center pracuje i doktor Samer Attar, který sem přijel ze Spojených států jako dobrovolník. Doma v Chicagu pracoval jako chirurg, tady v Aleppu dělá, co je potřeba. „To, co jsem tu viděl, nikdy nezapomenu. Poznamená vás to,“ řekl Attar.

Lidé jsou odříznutí od humanitární pomoci

Boje o Aleppo se v posledních týdnech znovu zintenzivnily. Islamisté, kteří podporují povstalce, nedávno pomohli prolomit obklíčení východní části města. Vládní síly s podporou Ruska odpověděly dalšími nálety.

Do východní části města, kde je nyní čtvrt milionu lidí, se stále nemohou dostat humanitární konvoje se zásobami. Po prolomení vládních pozic sem projelo několik nákladních vozů s jídlem, cesta je však terčem ostřelování a pravidelné dodávky nelze zajistit. Rusko slíbilo každodenní tříhodinový klid zbraní, podle OSN to však nestačí a je třeba minimálně dvoudenního příměří.

Zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura ve čtvrtek ukončil pravidelnou schůzku o humanitární pomoci s tím, že podle něj nemá smysl jednat, když se v Sýrii stále bojuje a OSN není schopna tam dopravit pomoc. De Mistura vyzval strany bojující zejména v Aleppu, aby umožnily zásobování civilistů a učinily „humánní gesto“. Usiluje také o obnovu diplomatických rozhovorů o Sýrii.

Kreml je podle ruského ministra obrany připravený přistoupit na dvoudení klid zbraní. Uvedla to agentura Reuters s odkazem na prohlášení ministra zveřejněné na Twitteru. První „humanitární pauza“ by měla být příští týden.

Mapa současného poměru sil u Aleppa:

Současný stav u syrského Aleppa - povstalecké síly (zelené), vládní síly (červené), kurdské milice (žluté) (8. srpna 2016)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video