Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Chlapec má po porodu kratší ruku, rodiče žádají desetimilionové odškodné

  • 108
Soud ve Valašském Meziříčí projednává žalobu manželů Dreiseitlových z Hranic na Přerovsku, podle kterých má jejich syn kvůli chybě lékaře při porodu kratší ruku. Po nemocnici žádají 10,5 milionu korun za poškození zdraví dítěte.

Podle žalobců zařízení pochybilo nesprávným postupem při porodu jejich syna Jakuba v únoru 2007. Chlapec má v důsledku poranění ramene o tři až čtyři centimetry kratší pravou ruku a následky v podobě její omezené hybnosti.

Zástupce žalobců Igor Koutecký uvedl, že podle zpracovaného znaleckého posudku odborníků z Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci byl při porodu na dítě "vyvinut zbytečně masivní tlak". "Následek je neodčinitelný, chlapec bude doživotně handicapován," uvedl Koutecký.

Podle matky Petry Dreiseitlové, která ve Valašském Meziříčí v roce 2004 porodila bez potíží své první dítě, podstoupil dvouapůlroční Jakub dvě operace v pražské vinohradské nemocnici. Zatím mu ale nepomohla ani rehabilitace.

Lékařka Jana Švarcová prý 3. února 2007 při porodu Jakuba vstoupila do sálu až v momentě, kdy si porodní asistentka nevěděla rady s komplikací zvanou dystokie ramének. Postihuje méně než procento rodiček a Dreiseitlová přitom nevykazovala její rizikové faktory.

Spočívá v tom, že po průchodu hlavičky se zaklíní raménka plodu mezi stydkými kostmi a křížovou kostí. Plod uvázne a je nutné ho vyprostit dříve, než se mu vlivem komprese pupečníku nebude dostávat kyslíku a umře.

Podle primáře lékařka nechybovala

Existuje řada vyprošťovacích manévrů. Při nejjednodušším si podle odborníků žena přitáhne pokrčené nohy co nejblíže k ramenům, dojde tak ke změně zakřivení porodních cest a rameno dítěte se uvolní. Další způsoby jsou složitější, při některých je nutno zlomit dítěti jednu nebo obě klíční kosti.

"Až když byl Jakub v porodních cestách a asistentka nevěděla, z které do které, zavolala paní doktorku. Viděla jsem ji, jak Jakuba tahá. Vytrhla mu při porodu pátý a šestý kořen přímo z míchy," uvedla Dreiseitlová. Dodala, že syn hýbe jen třemi prsty na ruce, kterou neohne, je schopen ji pouze zvednout. Musel se také naučit jíst levou rukou a neumí se sám oblékat.

Lékařka vinu na poškození zdraví dítěte u soudu odmítla. "Nepočítala jsem s dystokií. V takovém případě rozhoduje pár minut, je to velmi stresující. Snažila jsem se co nejšetrněji a nejrychleji plod porodit. V žádném případě jsem neudělala nic, čím bych záměrně plod poškodila," uvedla Švarcová, která se prý za svou pětadvacetiletou praxi setkala s touto komplikací asi desetkrát.

Lékařka nepochybila ani podle primáře gynekologicko-porodního oddělení nemocnice Tomáše Kopeckého. "V odborné literatuře není dán přesný postup při řešení dystokie ramének. Lékaři postupují podle svých zkušeností," řekl.

Soudkyně Šárka Zemanová odročila líčení kvůli doplnění dalších důkazů na neurčito.

,

Video