Chlapci hodiny vypovídali o vraždě stařenky

  • 123
Pro všechny strany to musela být nesmírná anabáze. Výslech šesti dětí podezřelých z vraždy důchodkyně v Olešnici na Rychnovsku zabral detektivům dlouhé hodiny. Dva chlapci strávili u výslechu dokonce celý den. Rodiče jednoho z nich policii viní, že výslech byl moc tvrdý.

K vraždě došlo 12. srpna v domku, kde jednaosmdesátiletá Anna Otčenášková žila sama. Motivem byly peníze, které měla doma.

Po několika dnech dopadla policie prvního pachatele: dvanáctiletého chlapce, který byl na útěku z dětského domova. Chlapec, podle všeho vůdce party, vzal nejdřív celou vinu na sebe a při výslechu se údajně choval velmi arogantně.

"V jednu chvíli si zacpal uši, že policistu nebude poslouchat. Pak dělal scény, že mu je špatně. Výslech se přerušoval, a tak to trvalo celý den. Nakonec nám řekl, jak postupuje, když lže. Tvrdil, že to má naučené," popsal výslech Zdeněk Hlaváček, zástupce ředitele policie v Rychnově nad Kněžnou.

Kriminalistům nesedělo, když chlapec popisoval, kolikrát a jak ženu bodl. Začali pátrat po možných spolupachatelích, s nimiž bývá, když je na útěku. Během následujících dní policie pochytala celou šestici. Děti se postupně přiznaly.

Jejich výpovědi policisty dovedly i k další klíčové postavě tragédie: čtyřiatřicetiletému Vladimíru Giňovi, otci dvou členů gangu. To on podle policie děti na místo přivezl a dva tisíce korun, jež chlapci přinesli, inkasoval.

Ani jsme nezvýšili hlas, hájí se policisté
Rodina jednoho z chlapců však dnes tvrdí: policisté postupovali nestandardně a k přiznání ho donutili.

"Policie na mého syna vyvíjela nepřiměřený nátlak, nechtěli k němu pustit matku. Vyhrožovali mu, že ho odvezou na psychiatrii. Měl oteklé oči, nedali mu ani najíst. Policisté ho donutili k přiznání tvrdým nátlakem. Podlehl by i dospělý," tvrdí otec.

Rodiče jsou přesvědčeni, že na přítomnost u výslechu svého dítěte mají nárok. Zákon to však tak jasně neříká: u výslechu být mohou, ale nárok na to nemají - například když by i oni mohli být předvoláni jako svědci.

Podmínkou je, že u výslechu dítěte musí být někdo třetí, kdo má k dítěti vztah, například psycholog. "Je vyloučeno, aby tam bylo jen samo dítě a vyslýchající policista," potvrdil mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun.

Psycholog či kurátor má také právo zasáhnout a ukončit výslech, pokud zjistí, že dítě už je vyčerpané.

Rychnovští kriminalisté obvinění rodičů odmítli a označili je za snahu bránit syna. U výslechů všech chlapců byl podle Hlaváčka psycholog i pracovnice sociálněprávní ochrany dětí z kosteleckého úřadu, u některých výslechů i soudce.

"Je to absolutní nesmysl. S podobnými nařčeními se setkáváme poměrně často, nejdříve se doznají a poté se snaží vše zpochybnit," řekl Hlaváček. Potvrdil, že výslech trval celý den, ale po šesti hodinách chlapec podle něj dostal najíst.

"Nikdo z policistů ani nezvýšil hlas, což je s podivem," uvedl.

I na nepřiměřené zvyšování hlasu si policie musí dávat pozor. "U dětí ani dospělých nesmí používat nepřiměřený nátlak, tedy řvát, uhodit je nebo je držet o hladu a žízni," podotkl Dimun.


Video