Na jeden ze stanů spadl strom, zraněného chlapce převezl vrtulník do nemocnice

Na jeden ze stanů spadl strom, zraněného chlapce převezl vrtulník do nemocnice | foto: HSZ Pk

Chlapce na táboře těžce zranila silná větev, která spadl na stan

  • 7
Na dětském táboře v Rejštejně na Šumavě spadl na jeden ze stanů strom. Uvnitř byly dvě děti, jedno vyvázlo bez zranění, druhého chlapce převezl vrtulník do nemocnice. "Záchranáři měli podezření na vnitřní zranění hrudníku," uvedla mluvčí záchranné služby Plzeňského kraje Lenka Ptáčková.

Větev o průměru třiceti centimetrů a délce několika metrů zasáhla hocha do hrudníku, zůstala na něm ležet a chlapec se nemohl hýbat a téměř ani dýchat. Jeho kamarád se ze stanu dostal nezraněný. Vedoucí tábora zraněného chlapce vysvobodili ze sevření stromu poté, co uřízli nohy postele, na které ležel.

Hasiči za tmy připravili v táboře přistávací plochu pro vrtulník, který školáka přepravil do Fakultní nemocnice v Plzni. Byl při vědomí, stěžoval si, že se mu špatně dýchá.

"Zranění jsou velmi vážná," uvedla bez bližších podrobností mluvčí nemocnice Renata Jenšíková. Léčení bude podle prvních odhadů trvat zřejmě měsíce. Ředitelka plánského dětského domova ani její zástupce se k případu nechtějí vyjadřovat.

Šéfka dětského tábora Eva Kovaříková řekla, že děti část noci strávily v ubytovně.

"Teprve poté, co se vítr uklidnil, šly do svých stanů. Větev se odlomila až mnohem později. Všechny ostatní děti včetně druhého chlapce ze zasaženého stanu jsou v pořádku, v pondělí odjeli na výlet na Modravu," řekla Eva Kovaříková. Podle jejího sdělení tábor v Rejštejně slouží třicet let, ona jej má ve správě od roku 2000.

Proč se větev silná jako kmen běžného stromu odlomila až dlouho po utišení vichru? Jedno vysvětlení má mluvčí hasičů Alena Marešová: olše byla stará a shnilá.

 "Když vrtulník s pacientem odletěl, hasiči objevili ještě další nebezpečný strom, u kterého hrozilo, že spadne. Proto ho porazili," uvedla Marešová.  "Já nepoznám, že strom je špatný. My za to opravdu nemůžeme," prohlásila Alana Kovaříková.

Zjišťuje někdo před sezonou, jaká nebezpečí mohou hrozit dětem  v táborech? "Podmínky pro tábory jsou v zákoně z roku 2000, který řeší ochranu veřejného zdraví. Bezpečnost objektů mají ke kolaudaci prověřit hasiči. My kontrolujeme hlavně vodu, ložní prádlo nebo stravování," řekl Karel Kubina z Krajské hygienické stanice v Plzni.

Plzeňský kraj prověřuje podle slov mluvčí krajského úřadu Jany Filípkové pouze tábory, které se přihlásí do soutěží nebo dostanou příspěvky. "Rejštejn se nepřihlásil, proto jsme ho nekontrolovali,“ konstatovala Jana Filípková.

Klatovští kriminalisté zatím vyhodnocují informace, které k případu mají. Ještě tedy nemohou říci, zda za zranění chlapce někoho obviní.


Video