Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Chladné léto utlumilo klíšťata. Nakažených bude méně, věří odborníci

  • 7
Chladnější a deštivé počasí posledních týdnů srazilo aktivitu klíšťat o polovinu. Lidé navíc méně chodí do přírody. Odborníci proto věří, že se podaří zvrátit letošní rekordní čísla v počtu lidí nakažených klíšťovou encefalitidou.

Počet lidí nakažených klíšťovou encefalitidou je letos nejvyšší za přinejmenším poslední dvě desítky let. A aktuální čísla zatím nevypadají příznivěji.

V červenci se touto chorobou v Česku nakazilo 168 lidí, loni to za tento měsíc bylo 89. Letos už tak ve statistikách přibylo 296 nemocných, loni jich touto dobou bylo téměř dvojnásobně méně  - 152 případů.

"Vlna encefalitid letos nastoupila velmi explozivně. Bylo to asi způsobeno tím, že první květnové dny byly mrazivé a najednou se to během jednoho týdne zvrátilo a přišlo léto, které teď postrádáme. To se odrazilo na prudké aktivitě klíšťat a na nárůstu, který nás vyděsil," představuje dosavadní vývoj entomolog Milan Daniel z oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu.

Statistiky nakažených

Meziroční srovnání za období leden až červen

Rok/Počet nakažených encefalitidiou/Počet nakažených boreliózou

2011 128/1 085
2010 63/851
2009 104/1 078
2008 75/971
2007 70/1 085
2006 44/839
2005 38/796

Zdroj: SZÚ

První deštivé týdny se zatím ve statistikách neodrážejí. Pracovník Státního zdravotního ústavu Milan Daniel upozorňuje, že statistiky mají zpoždění. Může za to mimo jiné inkubační doba nemoci. Než se na klíště přijde a nemoc je léčena, uplyne od kousnutí i měsíc. "Pokud vám řeknu, kolik případů bylo zaregistrováno v červenci, je to odrazem toho, jak vypadalo počasí v červnu," řekl Daniel.

Biometeorologové i entomologové ale věří, že čísla se v polovině prázdnin začnou lámat. Do Česka dorazilo chladnější počasí a vydatné deště. Aktivitu klíšťat srazily z nejvyššího desátého stupně na polovinu.

"V pondělí a úterý byla aktivita klíšťat na pětce, po zbylé dny pak bude na čtyřce," informovala biometeoroložka Vanda Kopecká z Českého hydrometeorologického ústavu.

Počet nakažených by proto měl být za srpen nižší. "Špatné počasí, nízká teplota a deště se zcela určitě odrazí na sníženém počtu případů nákazy," je přesvědčený Daniel.

Podle Kopecké je snížení stupně, který předpovídá riziko kousnutí klíštětem, způsobeno kromě počasí také přirozenou sníženou aktivitou roztočů v tomto období. "Pokles trvá v podstavě celý červenec. Koncem prázdnin však aktivita klíšťat opět narůstá," doplnila Kopecká.

Pro infekci je podle entomologa podstatné i to, jak lidé tráví volný čas. Tedy zda chodí do míst, kde jsou klíšťata. "V tomto počasí je rekreační aktivita trochu jiná, lidé se vrátí do lesa až zase bude pěkně," míní Daniel.

S počty nakažených může poněkud překvapivě souviset i průběh houbařské sezóny. "Jakmile jsou lidé vybuzení médii a rekordními úlovky, jdou na houby, a tedy i do míst, kde jsou hojně i klíšťata," dodal. Zatím prý ale příliš hub v lesích není, v srpnu se to ale má změnit.

Předpověď počasí navíc ukazuje, že by další dny klíšťatům mohly přát. Přijde totiž oteplení a to se udrží do půlky srpna. Až další týdny však rozhodnou, zda letošek zůstane v počtu nakažených encefalitidou rekordním.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video