Náměstek ministra školství, mládeže a tělovýchovy Jindřich Fryč

Náměstek ministra školství, mládeže a tělovýchovy Jindřich Fryč | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Lyžovačka za peníze EU aneb Chládkova náměstka dostihla minulost

  • 80
Současný náměstek ministra školství Jindřich Fryč byl spoluzodpovědný za jeden z prvních průšvihů s čerpáním evropských dotací. Redakci iDNES.cz se podařilo získat kontrolní protokol, který popisuje kontrolu takzvaného programu "Mládež pro Evropu". Fryč byl tehdy ředitelem odboru pro mládež ministerstva školství a za tento program zodpovídal.

Vedení ministerstva školství se za Fryče tehdy postavilo, a paradoxně místo něj byl propuštěn kontrolor, který na celou věc upozornil. Celý příběh je zároveň ilustrativním pohledem do pionýrských dob vyplácení evropských dotací v Česku.

V letech 1998 a 1999 prostřednictvím programu Česká republika vyinkasovala dvakrát 600 tisíc eur, což podle tehdejšího kurzu bylo téměř 36 milionů korun. Vyplácely se na studijní cesty, exkurze a studentské výměny.

Záležitost je dávno promlčená, žádné trestní stíhání z ní plynout nemůže, protože i u mnohem závažnějších zločinů platí desetiletá promlčecí lhůta, ale celý příběh ukazuje začátky kariéry dnes důležitého úředníka Fryče, který ji strávil celou na ministerstvu školství a jen pomalu stoupal nahoru.

Projekty nehodnotili. Bylo málo času

Redakce má k dispozici kontrolní protokol z té doby, konkrétně z roku 2001. Je to víc než deset stran výčtu chyb. Ministrem byl tehdy člen "vlády sebevrahů" dnešního prezidenta Miloše Zemana a jeho jmenovec Eduard Zeman.

Takže namátkou:

  • Kontroloři objevili projekt nazvaný "Geologie", který neodpovídal podmínkám EU, že se nesmí dotovat rekreace. Všimli si totiž, že spolek "Debrujáři Litoměřice" vyúčtoval za evropské peníze i půjčení kompletní lyžařské výstroje. Grant byl za 200 tisíc korun.
  • Projekt pro sdružení ASK dostal přiděleno podle smlouvy 151 tisíc korun, přestože komise mu schválila jen 132 tisíc, takže se záhadně přidaly další peníze.
  • Jeden projekt komise zamítla, protože se měla uskutečnit cesta do Norska, z důvodu, že Norsko není v EU. Jinému projektu cestu do Norska povolila.
  • Když výběrová komise hodnotí evropské projekty, mělo by se v ní hlasovat. Tady se nejspíš nehlasovalo. "Z písemného vyjádření dvou členů komise vyplývá, že na objektivní posouzení projektů bylo málo času. Hlasování nebylo potvrzeno ani v písemných zápisech," píše se v protokolu.
  • U starších smluv chyběly třeba i termíny, kdy se dotovaná akce vlastně koná.
  • Kontroloři ministerstva školství také zjistili, že zakládací listina organizace Mládež pro Evropu neměla platná razítka, data a podpisy, takže celá organizace vlastně právně neexistovala.

Kontrola byla pořád víceméně namátková, ale krom jiných nedostatků bylo u víc jak milionu korun připsáno, že peníze byly "neoprávněně vyplacené".

Éra nezkušenosti

Náměstek Fryč dnes vše s odstupem třinácti let vysvětluje hlavně nezkušeností a dodává, že Evropská komise program nakonec stejně schválila a neměla námitky. "Jednalo se o první generaci programů, ke kterým byla ČR připuštěna jako asociovaná země. Přikládal bych tehdejší problémy s implementací programu v jeho počáteční fázi také nezkušenosti s tímto nástrojem. Pokud si dobře pamatuji, došlo z důvodu problémů s implementací programu i k personálním změnám v Institutu dětí a mládeže. Pokud vím, program byl ale řádně uzavřen a auditován i ze strany Evropské komise," rozpomíná se Fryč.

Jindřich Fryč

Náměstek ministra školství pro vzdělávání od roku 2012. Ve funkci už byl za předchozích ministrů a nový ministr si ho nechal. Předtím pracoval jako vrchní ředitel sekce mezinárodních vztahů nebo ředitel odboru mládeže.

Paradoxní je, že zatímco Fryč na ministerstvo školství v kariéře pokračoval, tak kontrolor Bohumil Vejtasa který měl celou věc na starosti, naopak nedobrovolně skončil. K Fryčově odpovědi Vejtasa podotkl, že projekt byl sice auditován, ale povrchně, protože návštěva evropských úředníků v Česku trvala tehdy jen dva dny a za tu dobu toho mnoho nestihli vidět.

"Tlačili na mě, abych protokol kontroly zkreslil," říká dnes po letech Vejtasa. Když pak přišla "reorganizace", zrušili mu místo a byl propuštěn on a druhá kontrolorka, která byla pod protokolem podepsaná. Vejtasa pak po šesti letech vyhrál spor s ministerstvem školství, že je jeho výpověď neplatná a mohl se vrátit, mezitím se ale stal penzistou. A také spoluzaložil Věci veřejné, ale to už je jiný příběh.

Současný ministr školství Marcel Chládek se ve čtvrtek sice v krátkém rozhovoru ve Sněmovně podivil, že věc tehdy nevyšetřovala policie, nicméně oficiálně skrze mluvčí odpověděl, "že o případu nemá žádné informace a s prací náměstka Fryče je spokojen".


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue