Výchovný ústav a dětský domov Králíky

Výchovný ústav a dětský domov Králíky | foto: Výchovný ústav

Chovanci výchovných ústavů letos útočili už třicetkrát, přibude personál

  • 18
Výchovné a diagnostické ústavy letos nahlásily už třicet případů napadení vychovatelů. Některé z nich vyšetřuje policie, uvedl ministr školství Marcel Chládek. Chce ústavům přidat peníze na posílení personálu či lepší vybavení. A zvažuje i zvýšení ochrany vychovatelů a učitelů.

Ministerstvo za loňský rok eviduje v ústavech 68 případů napadení (z toho bylo policii nahlášeno 53), letos přes 30. "Většinou se jedná o fyzické útoky, některými se zabývá i policie," uvedl ministr na jednání s desítkami řediteli ústavů, se kterými se sešel zejména v reakci na nedávný útok chovanců v Králíkách (více čtěte zde).

"Některé podmínky pro vaši práci jsou katastrofální. Cítím povinnost se omluvit, že jsme to nechali dojít tak daleko," řekl Chládek ředitelům. Plánuje přidat peníze na modernizaci, personální posílení či další vzdělávání vychovatelů. Konkrétní částka, o kterou si ústavy polepší, zatím není stanovená. První peníze mají dostat během letošního roku.

Slovní útok loni zažila pětina učitelů základních škol

Učitelé nejčastěji čelí slovním útokům. Podle poslední výroční zprávy České školní inspekce se verbální výpady vůči učiteli řešily na 22,5 procentech sledovaných základních škol, fyzická agrese pak ve třech procentech. Slovními útoky se zabývalo také téměř 30 procent středních škol, fyzickými ataky 2,3 procenta.

Ministr už vyměnil vedení odboru, který má tyto ústavy na starosti. Podle Chládka musí resort zařízením poskytovat lepší metodickou pomoc. Situaci ústavů bude sledovat i nově založená pracovní skupina složená z jejich ředitelů a pracovníků ministerstva.

Zástupci ústavů záměry vítají, i když se k nim mnozí z nich odmítali vyjádřit. "Jsou to dobré návrhy. Otázka ale je, jak rychle se je podaří realizovat. Bude to spíše běh na dlouhou trať, zejména kvůli financím," řekl iDNES.cz Pavel Bártík z výchovného ústavu v Boleticích na Děčínsku, kam byl přemístěn jeden z útočníků z Králík.

"Je to rozhodně dobrá cesta. Také se od začátku roku potýkáme s novým občanským zákoníkem. O umisťování dětí totiž rozhodují jen soudy a není to tak pružné jako dřív," doplnil ředitel plzeňského diagnostického ústavu Viktor Vanžura. 

Podle Chládka ministerstvo dostalo loni v listopadu dopis upozorňující na možné nebezpečí v kralickém ústavu, ale nijak nekonalo. "Prověřil jsem postup bývalého ředitele odboru, zda nedošlo k pochybení ministerstva. Řeší to policie. Je možné, že pokud by se tehdy hned jednalo, šlo případu v Králíkách předejít," uvedl ministr.

V letošním školním roce funguje 29 výchovných (jsou určené pro děti se závažnými poruchami chování) a 14 diagnostických ústavů. Chládek v předchozích týdnech některá zařízení navštívil. "Někde jsem měl pocit, že jsem ve filmu Requiem pro panenku," uvedl. Ředitele ústavů také vyzval, ať mu v případě potíží neváhají zavolat na mobil.

Ministr vyrazí příští týden za zkušenostmi na Slovensko

Resort také zvažuje vychovatele a učitele více chránit zákonem před útoky žáků i jejich příbuzných. Chládek příští týden vyrazí na Slovensko, kde mají už pět let postavení chráněné osoby.

"Slovenská varianta se mi líbí. Vím, že zákon sám o sobě problém nevyřeší, ale beru to jako důležitý signál společnosti. Pokud bude podpora, návrh chci předložit ještě v první polovině roku," uvedl ministr. Nutné by bylo i vyhodnotit, zda by se kvůli úpravě musely měnit i další zákony.

Podle ředitele Bártíka by toto opatření spíše než v ústavech pomohlo zkultivovat prostředí na běžných školách. "U nás s rodiči moc problémy nejsou, protože se málokdy zajímají o své děti. A pokud ano, tak s těmi problém není. Pokud jde o agresivitu našich dětí, tam si myslím, že je toto neodradí," uvedl. Vanžura míní, že si učitelé větší ochranu zaslouží a zvedla by jejich prestiž.

Ministerstvo se po vzoru Slovenska přiklání k tomu, aby učitelé byli více chráněni, ale ne formou statusu veřejného činitele (nyní se již používá označení status úřední osoby). Toto postavení mají v Česku například soudci, státní zástupci, prezident, ministři, zákonodárci, zastupitelé, policisté, vojáci či soudní exekutoři.

Slovenští učitelé získali postavení chráněné osoby v roce 2009 zákonem o pedagogických pracovnících. V případě útoku nebo trestného činu vůči chráněné osobě hrozí útočníkovi vyšší sazby. Podle zástupců slovenských učitelů a odborů ale útoků neubylo a zákon má spíše jen preventivní charakter (více čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video