Ženy v medicíně tvrdí, že lékaři se mají dělit na dobré a špatné, ne podle pohlaví. Ilustrační foto.

Ženy v medicíně tvrdí, že lékaři se mají dělit na dobré a špatné, ne podle pohlaví. Ilustrační foto. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Chirurgie není pro ženy, nejsou rozhodné jako muži, tvrdí lékaři

  • 139
Lékařek je v medicíně třikrát víc než před třiceti lety, názory jejich kolegů na ně přesto zůstávají stejné jako tehdy. "Pro ženy chirurgie není vhodná, chirurg se potřebuje rychle a rázně rozhodovat. A to je něco, co nepatří ke standardní ženské výbavě," myslí si o kolegyních třeba chirurg Pavel Pafko.

"Chirurgie není povolání pro ženy. Nestačí na to fyzicky. A neprojevují dost rozhodnosti. Abych byl maximálně upřímný, nevidím nejmenšího důvodu, pro který byste to povolání zvládla," vysvětlil primář Sova nastupující lékařce Alžbětě Čeňkové v seriálu Nemocnice na kraji města, proč se nemá pouštět do ortopedie.

Je to seriál starý víc než třicet let a od té doby se, co se týče statistik, hodně změnilo. Počet lékařek v medicíně byl tehdy třikrát nižší než dnes. Jenže ač teď ženy v medicíně zhruba o dva tisíce převyšují počet mužů, ve vedení lékařské komory a v myslích řady významných lékařů jako by se zastavil čas.

NÁZOR ŠÉFA LÉKAŘŮ NA DOKTORKY ČTĚTE ZDE

Ve zdůvodnění, proč ženy nemohou být v řadě oborů tak dobré jako muži, navíc volí stejná slova, jako zazněla ve třicet let starém seriálu.

GENDER
V MEDICÍNĚ

Členové České lékařské komory

Ženy 7 535

Muži 5 483

Absolventi - ženy 566

Absolventi - muži 287

Vedoucí lékaři - ženy 950

Vedoucí lékaři - muži 2 309

Roste počet lékařek na mateřské a rodičovské dovolené - v roce 2007 jich bylo o 132 víc než v roce 2006
Pozn.: Údaje o počtu členů České lékařské komory jsou z roku 2008

"Budu mít s feministkami zase problém, ale opravdu myslím, že ženy a muži mají postavení odlišné," tvrdí chirurg Pavel Pafko. "Pro ženy chirurgie není vhodná. Ženy kvůli rodině věnují vzdělávání zákonitě méně než muži, a navíc, chirurg se potřebuje rychle a rázně rozhodovat. A to je něco, co nepatří ke standardní ženské výbavě," míní.

Rodina jako handicap

A další lékaři tvrdí o ženách ve svých oborech totéž. Když se řešil nedostatek zubařů, prezident České stomatologické komory Jiří Pekárek řekl, že by bylo lepší motivovat ke studiu muže, protože ženy nejsou tak dobré – podle Pekárka jim chybí fyzická síla, když je třeba vytáhnout zub osmičku. Tehdejší premiér Jiří Paroubek s tím souhlasil a dodal: "U žen je taky potřeba říct, že ony trošku dříve v tom povolání končí."

Prezident České lékařské komory Milan Kubek dokonce považuje přibývání žen v medicíně za jeden z nejvážnějších důvodů krize medicíny. A to proto, že jsou v práci "handicapovány tím, že mají rodinu".

PAVEL PAFKO

Chirurg, přednosta
3. chirurgické kliniky Univerzity Karlovy

Příroda rozhodla jinak a ženy jsou zkrátka uzpůsobeny k něčemu jinému než muži. Pro ženy podle mého není chirurgie vhodná. Kvůli rodině se věnují své profesi a vzdělávání zákonitě méně než muži.

"Je neuvěřitelné, že někdo dnes řekne něco takového," kroutí hlavou profesorka Eva Syková, která řídí Ústav experimentální medicíny Akademie věd, je zvolenou členkou organizace sdružující nejlepší světové vědce a o její výzkum kmenových buněk se zajímá celý svět. A je také matkou dvou synů.

Vedení lékařské komory se hájí, že statistiky nelžou. Ano, podle nich v ortopedii připadá na tisícovku mužů jen stovka žen. I v chirurgii je žen sedmkrát méně než mužů. V ostatních oborech to však neplatí.

"Jsou jistě obory, které ženy přitahují méně, ale je to o jejich rozhodnutí, nikoliv o talentu, neschopnosti nebo o tom, že by práci zanedbávaly kvůli myšlenkám na rodinu," říká další lékařka Eva Králíková.

Lékařek je u nás nejvíc na světě

EVA TOPINKOVÁ

Gerontoložka, přednostka geriatrické kliniky VFN Praha
Je neskutečné, že v 21. století dokáže někdo něco takového říct, a já odmítám platit příspěvky do komory, která považuje ženy za méněcenné.

Statistiky také říkají, že Česko skutečně patří co do počtu žen lékařek na špici zemí OECD. Lékařek je u nás 52,7 procenta. "Jen Maďarsko, Polsko a Finsko mají více lékařek než my. Třeba v Americe jich je 39 procent, ve Švédsku 42 procent," říká lékař David Marx.

"To neznamená, že bychom měli mít méně žen v medicíně. Spíš pojďme změnit systém specializačního vzdělávání, protože lékařky jsou kvůli tomu, že se rozhodnou pro mateřství, v další kariéře znevýhodněny proti mužům a získávají atestace později, takže na vedoucí místa se snáz dostávají muži," dodává Marx.

Mimochodem: primář Sova se doktorce Čeňkové později omluvil. Ukázalo se totiž, že je lepší ortopedka než mnozí její kolegové.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video